Tym razem z wizytą na strzelnicy druga klasa mundurowa… czyli kolejne strzelanie

Kolejny wyjazd na strzelnicę drugiej klasy mundurowej, uważam za udany. Odbył się on 24 października 2017 w znanej już nam strzelnicy w Piątnicy. Początkowo, ćwiczyliśmy przeładowania "na sucho". Tym razem strzelając z CZ P09 byliśmy 25m, następnie 7m i ostatecznie 5m od celu. Zobaczyliśmy jak ciężko jest szybko wyciągać broń z kabury, przeładować, wycelować i strzelić do przeciwnika. Od niektórych niestety rywal byłby szybszy i nie mieliby oni szans ujść cało. Na szczęście przed nami dużo czasu i możliwości na doszkolenie tych czynności. Mając porównanie, z tym, co potrafiliśmy rok temu, wszyscy zauważają ogromny progres...

Czytaj dalej

Ruszyła „Ekstraklasa Matematyczna” 2017/2018.

Przedstawiamy klasyfikację po październikowym etapie :

Uczniowie, którzy uzyskali 3 punkty:

  • Karolina Zujko kl. III B
  • Michał Topolewski III B

Uczniowie, którzy uzyskali 2 punkty:

  • Agnieszka Gniedziejko .II B
  • Kacper Rusiecki II B
  • Anna Wysocka kl. II A

Uczniowie, którzy uzyskali 1  punkt:

  • Mateusz Sak kl. II B
  • Michał Kuźma kl. II B
  • Miłosz Zawadzki kl. II C
  • Julia Krahel kl. II B
  • Mateusz Czarkowski kl.I B
  • Patryk Sak kl. I B

 

Czytaj dalej

Ostre strzelanie, czyli o wyjeździe I klasy mundurowej do Piątnicy

Dnia 26 października 2017 r. pierwsza klasa mundurowa miała  możliwość wyjazdu do Klubu Strzeleckiego „Sagittarius” w Piątnicy.

Po dwugodzinnej podróży, pierwszym punktem programu było krótkie przeszkolenie (w zasadzie przypomnienie wiadomości) dokonane przez Tomasza Leszkowicza z postawy strzeleckiej oraz ułożenia ciała przy oddaniu strzału z broni krótkiej. Po wpisaniu się do księgi strzelnicy uczniowie  w parach rozpoczęli strzelecki maraton do tarcz z CZ-P09. Każdy miał do wykonania 4 serie po 5 strzałów. Zuza Jurgilewicz wspomina, że „Pan Tomasz z anielską cierpliwością pomagał nam oraz poprawiał przy ewentualnych błędach. Niektóre postawy moich kolegów skutkowały karnymi pompkami. Z każdą serią szło nam coraz lepiej.”

Kolejnym punktem p...

Czytaj dalej

Podsumowanie projektu

Projekt „Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość” realizowany od maja do października bieżącego roku wraz z grupą uczniów Gimnazjum nr 1 w Grodnie wyrósł z potrzeby poznawania historii naszych „małych ojczyzn” oraz lepszego rozumienia świata, w którym żyjemy.
Działania podjęta w czasie realizacji projektu były różnorodne. Oto niektóre z nich:
1. Warsztaty w białostockim Instytucie Pamięci Narodowej przygotowujące nas do przeprowadzenia i nagrania wywiadów ze świadkami historii. Rezultatem warsztatów jest utrwalenie kilku relacji z najstarszymi mieszkańcami Dąbrowy i Grodna.

2...

Czytaj dalej

Strzeleckie zawody o puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej – kolejny etap akcji charytatywnej

21.10.2017 na strzelnicy pneumatycznej w naszej szkole odbyły się zawody strzeleckie o puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Naszą społeczność dzielnie reprezentowali uczniowie klas mundurowych. I to oni okazali się triumfatorami tej rywalizacji, aczkolwiek, jak wiemy nie to było najważniejsze. Zawodnicy mieli za zadanie oddać 6 strzałów, zarówno w pozycji  stojącej, jak i siedzącej. Sędzią zawodów był Tomasz Sztukowski. Zwyciężył Tomasz Jarmoszko –absolwent kl. mundurowej, 2. m. zajął Karol Tkaczuk z kl. II, a 3. koleżanka z klasy Paulina Łomoć. Gratulacje.

Czytaj dalej

Kolejna akcja charytatywna w naszej szkole, tym razem pomagamy choremu Pawełkowi

Dn. 19.10.2017  mecz drużyn Nauczyciele &Przyjaciele  kontra Uczniowie  zainaugurował kolejną akcję charytatywną w naszej gminie a tym samym i szkole – dla chorego Pawełka z Bagien . Trzylatek cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Niestety los tak doświadczył chłopca, że nie jest w stanie mówić, chwytać ani samodzielnie siedzieć. Potrzebuje on całodobowej pomocy. W akcję zaangażowały się radne Młodzieżowej Rady Miasta z Anią Wysocką na czele. To one zebrały wolontariuszy i wspólnie z pracownikami M – GOKa podzieliły zadania.

Tłumnie zgromadzona publiczność żywo reagowała na przebieg meczu a jednocześnie i komentarz Olafa Lewkowicza. Dodatkową atrakcją w przerwie zmagań uczestników meczu była możliwość strzelenia  „gola dla dyrektora”...

Czytaj dalej

Uczniowie klas mundurowych na uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary obławy augustowskiej

Dn. 16. 10. 2017  w Sokółce uczniowie trzech klas mundurowych naszego LO wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 r.

Wśród licznie zaproszonych gości byli samorządowcy z Sokółki, Lipska, Augustowa i Supraśla, przedstawiciele duchowieństwa a także reprezentacja  wszystkich służb mundurowych oraz młodzież i nauczyciele ze szkół z powiatu sokólskiego.

Pierwszym punktem uroczystości  w  kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce było odsłonięcie i poświęcenie tablicy w hołdzie i pamięci ofiarom obławy augustowskiej.  Zbrodni dokonanej na żołnierzach niepodległościowego podziemia i mieszkańcach powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego w lipcu 1945 roku...

Czytaj dalej

Ognisko nad jeziorem Jazy

Jesienną tradycją w internacie jest organizacja krótkiego wypadu poza miasto oraz przygotowanie ogniska. Tym razem pojechała grupa 14 osób z klas pierwszych pod opieką p. W. Hukałowicza.
19 października 2017 roku, wykorzystując sprzyjającą pogodę, uczniowie wybrali się na miniwycieczkę w okolice jeziora Jazy. Po drodze był przystanek w miejscowości Gruszki, gdzie odbyło się spotkanie z opiekunem plaży. Zanim jednak rozpalono ognisko (przy pomocy jednej tylko zapałki!), odbyła się mała wędrówka do ogródka jaćwieskiego. Można było wybrać dwa szlaki: wygodny JP2 oraz trudniejszy, mniej oznakowany. Znaleźli się ochotnicy do wypróbowania obu tras.
Po takiej wyprawie kiełbaska oraz ziemniaki z ogniska smakowały wyśmienicie, a wspólny śpiew wprawił wszystkich w do...

Czytaj dalej

Kolejny wypad klasy mundurowej

Dnia 18 października po lekcjach, uczniowie klas mundurowych z Liceum w Dąbrowie Białostockiej wybrali się na krótką, lecz bardzo ciekawą i przyjemną wycieczkę po okolicznych wioskach. Pierwszym przystankiem był stary wiatrak znajdujący się we wsi Kamienna Stara. Sprzątnęliśmy tam również pomnik Nikodema Sulika, mieszczący się niedaleko kościoła. Podczas dalszej drogi udało nam się podszkolić technikę wchodzenia na drzewa. Mimo drobnych niepowodzeń jakim były kierunki w lesie, udało nam się trafić do celu wraz z lekkim plusem jakim były brokuły, które smakowały każdemu. Odwiedziliśmy również nietypowy, wysoki bunkier,  który pozostał w bardzo dobrym stanie, aż do dzisiejszego dnia. Po drodze udało nam się zahaczyć o budzący podziw, mimo tyłu przeżytych lat – dworzec w Kamiennej Nowej...

Czytaj dalej

„Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”

W dniu 11.10.2017 r. odbyła się ostatnia już wycieczka zrealizowana w ramach projektu „Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”. Uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej wraz z przyjaciółmi z Gimnazjum nr 1 w Grodnie wyruszyli tzw. „szlakiem tatarskim”. Mieli okazję zwiedzenia dwóch meczetów w Bohonikach i Kruszynianach oraz poznania Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli. Świątynie w Bohonikach i Kruszynianach należą do jednych z najstarszych budowli Podlasia, ponieważ pochodzą z XVII w.
Natomiast Dom Modlitwy w Suchowoli został otwarty wiosną tego roku. Uczniowie zwiedzili zabytkowy cmentarz tatarski – mizar w Kruszynianach, na którym znajdują się stare i cenne nagrobki...

Czytaj dalej