„Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”

W dniu 11.10.2017 r. odbyła się ostatnia już wycieczka zrealizowana w ramach projektu „Mosty wielokulturowości. Zrozumieć przeszłość – tworzyć przyszłość.”. Uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej wraz z przyjaciółmi z Gimnazjum nr 1 w Grodnie wyruszyli tzw. „szlakiem tatarskim”. Mieli okazję zwiedzenia dwóch meczetów w Bohonikach i Kruszynianach oraz poznania Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli. Świątynie w Bohonikach i Kruszynianach należą do jednych z najstarszych budowli Podlasia, ponieważ pochodzą z XVII w.
Natomiast Dom Modlitwy w Suchowoli został otwarty wiosną tego roku. Uczniowie zwiedzili zabytkowy cmentarz tatarski – mizar w Kruszynianach, na którym znajdują się stare i cenne nagrobki. W Bohonikach zostali ugoszczeni tradycyjnymi potrawami tatarskimi – kołdunami w rosole i pierekaczewnikiem. Kto nie wie, jak smakują , niech odwiedzi tatarskie restauracje. Podlascy Tatarzy opowiadali młodym mieszkańcom Dąbrowy i Grodna o zwyczajach, kulturze i religii swojej społeczności. Koordynatorkami tego międzynarodowego projektu są nauczycielki dąbrowskiego liceum – Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk.

Projekt współfinansowany przez Fundację PZU, Fundację GAMA, objęty
Patronatem Honorowym Starosty Sokólskiego