Uczniowie klas mundurowych na uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary obławy augustowskiej

Dn. 16. 10. 2017  w Sokółce uczniowie trzech klas mundurowych naszego LO wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 r.

Wśród licznie zaproszonych gości byli samorządowcy z Sokółki, Lipska, Augustowa i Supraśla, przedstawiciele duchowieństwa a także reprezentacja  wszystkich służb mundurowych oraz młodzież i nauczyciele ze szkół z powiatu sokólskiego.

Pierwszym punktem uroczystości  w  kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce było odsłonięcie i poświęcenie tablicy w hołdzie i pamięci ofiarom obławy augustowskiej.  Zbrodni dokonanej na żołnierzach niepodległościowego podziemia i mieszkańcach powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego w lipcu 1945 roku. Potem miała miejsce msza św., której przewodniczył arcybiskup senior Edward Ozorowski. Podczas okolicznościowego przemówienia Jarosław Zieliński –  wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapewniał, że: „ Prawda o obławie augustowskiej jest coraz bliższa wyjaśnieniu, coraz bardziej znana, jednak nie znamy jej w pełni, nie wiemy bowiem, gdzie spoczywają ofiary zbrodni. Zrobimy wszystko, co możliwe – i mówię to jako przedstawiciel polskiego rządu – by wykorzystać wszystkie aspekty tej tragedii”. Apelował, by pamięć o obławie augustowskiej była „jak najżywsza”.

Po mszy świętej uczestnicy przeszli pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie odbył się Apel Pamięci i  oddano salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości nasi uczniowie zostali poczęstowani pyszną, wojskową grochówką. Z całą pewnością na nią zasłużyli poprzez godne reprezentowanie szkoły na tym wielogodzinnym wydarzeniu.