Odsłonięcie tablicy poświęconej generałowi Edwardowi Godlewskiemu

27.09.2018 r. w Harasimowiczach, rodzinnej wsi generała Edwarda Józefa Godlewskiego, odbyły się uroczystości 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, połączone z odsłonięciem obelisku poświęconego generałowi. W uroczystości brali udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Białymstoku, władze samorządowe, kombatanci, delegacje ze szkół z Dąbrowy Białostockiej i Różanegostoku, licznie zgromadzona rodzina generała, dla której upamiętnienie ich przodka było niezwykłym przeżyciem, oraz mieszkańcy wsi Harasimowicze.
Jak w każdych, ważnych dla naszej lokalnej społeczności uroczystościach, także i tego dnia byli obecni uczniowie klas mundurowych wraz z pocztem sztandarowym i flagowym...

Czytaj dalej

UWAGA KONKURS PLASTYCZNY !

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „ Oryginalna Okładka Lektury” zorganizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Regulamin konkursu dostępny w linku poniżej lub u nauczycieli organizatorów.

Termin dostarczenia prac do
dnia 5 listopada 2018 roku.
Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy: K. Sidorowicz, U. Lipska, J. Pigiel

Regulamin do pobrania:

Konkurs Na okładkę lektury

Czytaj dalej

Biegamy by uczcić pamięć poległych WETERANÓW

Zapraszamy na I Bieg o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju który odbędzie się 7 października 2018 roku ulicami Dąbrowy Białostockiej.

Cele:
• okazanie szacunku i wsparcia żołnierzom rannym i poszkodowanym w misjach poza granicami kraju
• upamiętnienie żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju w Afganistanie i Iraku
• zwrócenie uwagi na charakter służby żołnierzy WP w misjach poza granicami kraju
• kontynuacja współpracy pomiędzy uczniami klas mundurowych a żołnierzami – weteranami
• integracja środowiska społeczności lokalnej z wojskiem
• popularyzowanie biegania

Organizatorzy, współorganizatorzy, partnerzy:

Zespół Szkół im. gen...

Czytaj dalej

Sukces uczennicy z dąbrowskiego liceum – Weroniki Kułak

28 września w Młodzieżowym Ośrodku Kultury w Białymstoku odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu literackiego i fotograficznego. Uczennica klasy III dąbrowskiego liceum – Weronika Kułak zajęła II miejsce. Weronika, pod kierunkiem nauczyciela polonisty Urszuli Puczyńskiej, napisała pracę satyryczno–ironiczną w konwencji szkicu krytycznego na temat zachowania Polaków poza krajem.Tytuł  pracy toNie (typowi) polscy podróżnicy”. Błyskotliwy tekst został dostrzeżony przez komisję, co zaowocowało pięknym II miejscem. Weronika otrzymała w nagrodę teleskop i różnego rodzaju akcesoria związane z podróżowaniem oraz przewodniki.

Konkurs został zorganizowany w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu „(Pod) różne historie”...

Czytaj dalej

98. Rocznica Bitwy Niemeńskiej w Sokółce

23.09.2018 na cmentarzu katolickim w Sokółce w obecności wszystkich służb mundurowych, pocztów sztandarowych, reprezentacji stowarzyszeń i instytucji odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Bitwy Niemeńskiej.
Obchody rozpoczęły się od koncelebrowanej mszy świętej przy ołtarzu polowym. Po jej zakończeniu dalszy przebieg uroczystości odbywał się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Głos zabrał Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jarosław Zieliński a także odczytane zostały listy od Marszałka Senatu RP i ministra obrony narodowej. Potem na grobach poległych żołnierzy na Sokólszczyźnie w 1920 roku (w tym Strzelców Podhalańskich, generała Andrzeja Galicy) złożono kwiaty. Na zakończenie uroczystości żołnierze z 18...

Czytaj dalej

Bieg sztafetowy ,,WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ” zorganizowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej” został zainicjowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się w celu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocji zdrowego stylu życia. Biegnący w sztafecie funkcjonariusze lub pracownicy Straży Granicznej, niosą pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. Przez cały odcinek biegu uczestniczyć będzie ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych...

Czytaj dalej

Organizujemy bieg poświęcony pamięci weteranów

Z inicjatywy Elizy Masłowskiej, oczywiście z udziałem naszej szkoły i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury organizujemy bieg poświęcony pamięci weteranów poległych w Iraku i Afganistanie. Zapraszamy do udziału. Szczegóły w linku: https://www.facebook.com/events/239884746696078/

Czytaj dalej

Pomoc uczniów klasy mundurowej przy działaniach ekshumacyjnych

20.09.2018 sześcioro uczniów klasy II C ( Patrycja Koźbiel, Anna Zamojska, Marta Rogowska, Monika Ławrynowicz, Kamil Guziejko i Dawid Kochmański ) wraz z opiekunem Januszem Bielawskim zaangażowało się w pomoc przy działaniach ekshumacyjnych i pochówku poległego żołnierza z 1920 roku na cmentarzu katolickim w Nowym Dworze. Żołnierz zginął w Bitwie Niemeńskiej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w okolicach Nowego Dworu toczyły się ciężkie walki. Tu rozegrał się właśnie początek Bitwy Niemeńskiej.

Wg relacji pracowników IPN dyrektora Adama Siwka oraz Piotra Kędziora-Babińskiego z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN :
„Ekshumacja polega na rozkopaniu mogiły, wykopaniu kości, ich zbadaniu oraz innych artefaktów, które się razem z żołnierzem znajdują...

Czytaj dalej

Spotkania z weteranami

W ramach współpracy z weteranami misji zagranicznych, również z weteranami rannymi i poszkodowanymi, w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w dn. 06. – 07. 09. 2018 odbyły się zajęcia z żołnierzami z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Żołnierze w osobach st. kpr. Artura Girtlera, kpr. Adama Dzbyńskiego, st. szer. Adama Fornalskiego poprowadzili z młodzieżą zajęcia z musztry na manewrach w Osowcu, a także na terenie Zespołu Szkół. Przeprowadzili również pogadankę na temat misji, w których uczestniczyli w Afganistanie i w Kosowie.
W dn. 14. 09. 2018 odbyły się zajęcia z żołnierzami z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kpr. Łukasz Adamczyk i kpr...
Czytaj dalej

Festyn „Nasza droga do niepodległości”

Niedzielne popołudnie, tj. 16.09.2018 mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej mogli spędzić niebanalnie i ciekawie w nowej formule parku miejskiego. Prócz rozlicznych atrakcji, jak spotkania z weteranami, podziwianie sprzętu wojskowego, wyścig kolarski, sporo także było przeznaczonych dla dzieci. Rozstrzygnięto również konkursy organizowane w ramach projektu i nagrodzono zwycięzców. Niewątpliwie istotnym aspektem był fakt, iż uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie wspomagali organizację tegoż festynu. Zaangażowali się nasi podopieczni, zarówno uzdolnieni artystycznie, jak i uczniowie klasy II i III mundurowej.
Ola Sidorowicz i Samanta Świetlicka pracujące pod kierunkiem aktora Marka Cichuckiego przygotowały krótki występ teatralny w konwencji zgaduj – zgaduli, który ...
Czytaj dalej