27.09.2018 r. w Harasimowiczach, rodzinnej wsi generała Edwarda Józefa Godlewskiego, odbyły się uroczystości 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, połączone z odsłonięciem obelisku poświęconego generałowi. W uroczystości brali udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Białymstoku, władze samorządowe, kombatanci, delegacje ze szkół z Dąbrowy Białostockiej i Różanegostoku, licznie zgromadzona rodzina generała, dla której upamiętnienie ich przodka było niezwykłym przeżyciem, oraz mieszkańcy wsi Harasimowicze.
Jak w każdych, ważnych dla naszej lokalnej społeczności uroczystościach, także i tego dnia byli obecni uczniowie klas mundurowych wraz z pocztem sztandarowym i flagowym...
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „ Oryginalna Okładka Lektury” zorganizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Regulamin konkursu dostępny w linku poniżej lub u nauczycieli organizatorów.
Termin dostarczenia prac do
dnia 5 listopada 2018 roku.
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy: K. Sidorowicz, U. Lipska, J. Pigiel
Regulamin do pobrania:
Czytaj dalejZapraszamy na I Bieg o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju który odbędzie się 7 października 2018 roku ulicami Dąbrowy Białostockiej.
Cele:
• okazanie szacunku i wsparcia żołnierzom rannym i poszkodowanym w misjach poza granicami kraju
• upamiętnienie żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju w Afganistanie i Iraku
• zwrócenie uwagi na charakter służby żołnierzy WP w misjach poza granicami kraju
• kontynuacja współpracy pomiędzy uczniami klas mundurowych a żołnierzami – weteranami
• integracja środowiska społeczności lokalnej z wojskiem
• popularyzowanie biegania
Organizatorzy, współorganizatorzy, partnerzy:
Zespół Szkół im. gen...
Czytaj dalej28 września w Młodzieżowym Ośrodku Kultury w Białymstoku odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu literackiego i fotograficznego. Uczennica klasy III dąbrowskiego liceum – Weronika Kułak zajęła II miejsce. Weronika, pod kierunkiem nauczyciela polonisty – Urszuli Puczyńskiej, napisała pracę satyryczno–ironiczną w konwencji szkicu krytycznego na temat zachowania Polaków poza krajem.Tytuł pracy to „Nie (typowi) polscy podróżnicy”. Błyskotliwy tekst został dostrzeżony przez komisję, co zaowocowało pięknym II miejscem. Weronika otrzymała w nagrodę teleskop i różnego rodzaju akcesoria związane z podróżowaniem oraz przewodniki.
Konkurs został zorganizowany w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu „(Pod) różne historie”...
Czytaj dalej23.09.2018 na cmentarzu katolickim w Sokółce w obecności wszystkich służb mundurowych, pocztów sztandarowych, reprezentacji stowarzyszeń i instytucji odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Bitwy Niemeńskiej.
Obchody rozpoczęły się od koncelebrowanej mszy świętej przy ołtarzu polowym. Po jej zakończeniu dalszy przebieg uroczystości odbywał się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Głos zabrał Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jarosław Zieliński a także odczytane zostały listy od Marszałka Senatu RP i ministra obrony narodowej. Potem na grobach poległych żołnierzy na Sokólszczyźnie w 1920 roku (w tym Strzelców Podhalańskich, generała Andrzeja Galicy) złożono kwiaty. Na zakończenie uroczystości żołnierze z 18...
Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej” został zainicjowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się w celu upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocji zdrowego stylu życia. Biegnący w sztafecie funkcjonariusze lub pracownicy Straży Granicznej, niosą pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. Przez cały odcinek biegu uczestniczyć będzie ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych...
Z inicjatywy Elizy Masłowskiej, oczywiście z udziałem naszej szkoły i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury organizujemy bieg poświęcony pamięci weteranów poległych w Iraku i Afganistanie. Zapraszamy do udziału. Szczegóły w linku: https://www.facebook.com/events/239884746696078/
Czytaj dalej20.09.2018 sześcioro uczniów klasy II C ( Patrycja Koźbiel, Anna Zamojska, Marta Rogowska, Monika Ławrynowicz, Kamil Guziejko i Dawid Kochmański ) wraz z opiekunem Januszem Bielawskim zaangażowało się w pomoc przy działaniach ekshumacyjnych i pochówku poległego żołnierza z 1920 roku na cmentarzu katolickim w Nowym Dworze. Żołnierz zginął w Bitwie Niemeńskiej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w okolicach Nowego Dworu toczyły się ciężkie walki. Tu rozegrał się właśnie początek Bitwy Niemeńskiej.
Wg relacji pracowników IPN dyrektora Adama Siwka oraz Piotra Kędziora-Babińskiego z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN :
„Ekshumacja polega na rozkopaniu mogiły, wykopaniu kości, ich zbadaniu oraz innych artefaktów, które się razem z żołnierzem znajdują...










