Odsłonięcie tablicy poświęconej generałowi Edwardowi Godlewskiemu

27.09.2018 r. w Harasimowiczach, rodzinnej wsi generała Edwarda Józefa Godlewskiego, odbyły się uroczystości 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, połączone z odsłonięciem obelisku poświęconego generałowi. W uroczystości brali udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Białymstoku, władze samorządowe, kombatanci, delegacje ze szkół z Dąbrowy Białostockiej i Różanegostoku, licznie zgromadzona rodzina generała, dla której upamiętnienie ich przodka było niezwykłym przeżyciem, oraz mieszkańcy wsi Harasimowicze.
Jak w każdych, ważnych dla naszej lokalnej społeczności uroczystościach, także i tego dnia byli obecni uczniowie klas mundurowych wraz z pocztem sztandarowym i flagowym. Uczniowie klas mundurowych wystawili honorową wartę przy pomniku.
Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej, następnie wyświęcono i odsłonięto pomnik a potem głos zabrali zaproszeni goście. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i wiązanki oraz zapalono znicze.
Druga część przedsięwzięcia miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Jacznie, gdzie wysłuchano trzech utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej oraz zespołu Solatium, działającym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Można było także obejrzeć wystawę zdjęć archiwalnych poświęconych generałowi oraz zapoznać się z folderem, w którym znajduje się historia tej postaci.

Zdjęcia z uroczystości prezentujemy dzięki uprzejmości Haliny Raduchy z portalu i.sokolka.eu