Szacunek i wsparcie

Otwarcie wystawy zdjęć weteranów rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami państwa

09. 04. 2018

Z okazji Dnia Otwartego w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć naszego zaprzyjaźnionego żołnierza – sierżanta rezerwy, Pana Szymona Mutwickiego. Jego wizyta stała się okazją do zaprezentowania wystawy zdjęć rannych weteranów, którzy doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pełnienia służby na misjach poza granicami państwa. Zdjęcia mogły znaleźć się w Dąbrowie Białostockiej dzięki uprzejmości organizatorów 14. Europejskiego Festiwalu „Integracja Ty i Ja” (05. – 09. 09. 2017 Koszalin), którego hasłem przewodnim było: „Życie można zacząć wiele razy”...

Czytaj dalej

Spotkanie ze świadkiem historii i akcja „Żonkil”

Spotkanie i wywiad z p. Stanisławem Zarzeckim (1933 r.) – świadkiem historii, który wspomina żydowską Dąbrowę. Dzięki niemu lepiej poznajemy przeszłość miasta, niegdyś typowego sztetla.
75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim i akcja „Żonkil”. PAMIĘTAMY!

Czytaj dalej

Warsztaty „Szkoły Dialogu”

12 i 13 kwietnia młodzież naszej szkoły brała udział w warsztatach projektu ,,Szkoła Dialogu” prowadzonych przez Pana Szymona Cymera oraz Panią Hannę Nowicką.

Podczas warsztatów młodzież poznała m.in. kulturę i religię żydowską, a także zgłębiała temat Holokaustu. Te dwa spotkania wcale nie są końcem naszej współpracy. W maju na następnym trzecim spotkaniu uczniowie zaprezentują tymże trenerom wycieczkę po przedwojennej, żydowskiej Dąbrowie. W projekcie uczestniczy 27 uczniów z kl. IA, IB, IC i II C.
Czytaj dalej

Spotkanie z językoznawstwem

19 kwietnia 2018 roku nasze liceum ponownie odwiedziła mgr Ewa Gorlewska – pracownik naukowy , asystent w Instytucie Filologii Polskiej w Białymstoku, absolwentka dąbrowskiego liceum.
Ewa Gorlewska mówiła o wartościach w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Prelekcję można podzielić na część teoretyczną i praktyczną. Przedmiotem analizy był wstęp do aktu prawnego – preambuła. Pogadanka dotyczyła językoznawstwa, pod tym kątem była analizowana preambuła. Wyodrębnione zostały źródła wartości: Bóg i człowiek oraz nazwane wartości zawarte w dokumencie: suwerenność, demokracja, piękno, dobro, prawda, bezstronność, sprawiedliwość walka, szeroko pojęta kultura, praca, godność i wiele innych...

Czytaj dalej

Wizyta w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie

Po raz kolejny w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zorganizowano uroczyste obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – w tym roku mija 75 lat od heroicznego zrywu Żydów.
Konsul Generalny RP p. Jarosław Książek – podkreślał w wystąpieniu, jak ważna z moralnego i historycznego punktu widzenia, była walka, którą podjęli Żydzi – naród skazany na śmierć przez nazistów.
Uroczystość uświetnił występ zespołu „Laudate Dominum”, goście obejrzeli film pt. „Abramek wrócił sam…” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego opowiadający niezwykłą historię polskiego Żyda – Henryka Prajsa. Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Grodnie przedstawiła prezentację o wybuchu i przebiegu powstania w getcie.
Uczennice naszej szkoły: Magdalena Wałejko, Michalina Silwonik i...

Czytaj dalej

Grodno w obiektywie

Piękne miasto położone nad Niemnem w pobliżu granicy z Polską. Galeria zdjęć wykonana przez jedną z uczennic naszej szkoły Olgę Piktel doskonale oddaje urok tego miejsca.

Czytaj dalej

Szacunek i wsparcie – Podsumowanie wizyty sierż. rez. Szymona Mutwickiego 09. – 11. 04. 2018

Istotnym wydarzeniem, związanym z otwarciem wystawy zdjęć rannych weteranów w dn. 09. 04. 2018, była wizyta Barbary Halickiej, uczennicy XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Barbara jest koordynatorką szczytnej akcji „List do żołnierza”. Uczennica przedstawiła założenia oraz cele akcji, zachęcając młodzież do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, wspierającym polskich żołnierzy, przebywających obecnie na misjach. W niezwykły i pełen emocji sposób opowiedziała zebranym o swojej przygodzie z mundurem, podkreślając, jakie niesie on ze sobą wartości i zobowiązania. Ukazała także, że los żołnierza naznaczony jest bólem, cierpieniem i poświęceniem, najczęściej niedocenianym przez społeczeństwo, a nierzadko również przez najbliższych...

Czytaj dalej

I Otwarty Turniej Strzelecki poświęcony żołnierzom rannym i poszkodowanym w misjach poza granicami kraju

10.04.2018, czyli dzień Otwarty Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika, niezwykle intensywny i pełen wrażeń, zakończył I Turniej Strzelecki pod hasłem: „Jeden cel – wspólna misja. Weterani są z nami” z udziałem specjalnego gościa sierż. Szymona Mutwickiego. Zawody odbywały się na szkolnej strzelnicy. Wzięło w nich udział 14 zawodników, którzy oddawali strzały z karabinków sportowych, zarówno z postawy siedzącej, jak i stojącej do tarcz sportowych. Najpierw uczestnicy zostali zapoznani z obsługą broni i bezpiecznym jej użyciem przez sędziego zawodów Tomasza Sztukowskiego a potem przystąpili do rywalizacji.

Naszą społeczność reprezentowali głównie uczniowie klas mundurowych. I to oni okazali się triumfatorami tego turnieju...

Czytaj dalej

Ekspert z „Lalki”

W dniu 16 kwietnia 2018 roku odbył się w dąbrowskim liceum konkurs z języka polskiego dotyczący znajomości lektury szkolnej. Został on zorganizowany w ramach realizowanego w szkole projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy II oraz III liceum. Przygotowany został test z treści lektury, zawierający bardzo szczegółowe pytania i cytaty .W zmaganiach o tytuł eksperta brało udział 11 uczestników. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do czytania lektur szkolnych i rozwijanie ducha rywalizacji. Dodam, że konkurs to znakomita powtórka dla trzecioklasistów przed czekającym ich egzaminem dojrzałości.
Konkurs przygotowała Urszula Puczyńska.

Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce – Anna Wysocka – IIa...

Czytaj dalej

„Przeżyjmy to jeszcze raz”, czyli wspomnienie ślubowania I kl. mundurowej

Miłym akcentem Dnia Otwartego Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika było spotkanie I klasy mundurowej, której wychowawczynią jest Edyta Ołdziejewska – Budnik, z honorowym gościem sierż. Szymonem Mutwickim i inicjatorką przedsięwzięć w zakresie propagowania wiedzy o żołnierzach rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju – Elizą Masłowską.
Wspólnie wspominano ślubowanie I klasy mundurowej, które odbyło się w lutym, podczas pierwszej wizyty sierż. Szymona Mutwickiego w naszej szkole. Marta Rogowska przygotowała prezentację multimedialną ze zdjęć, które pojawiły się ze ślubowania a Julia Formejster zaprezentowała różne filmiki z tejże uroczystości krążące w sieci...

Czytaj dalej