Szacunek i wsparcie

Otwarcie wystawy zdjęć weteranów rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami państwa

09. 04. 2018

Z okazji Dnia Otwartego w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć naszego zaprzyjaźnionego żołnierza – sierżanta rezerwy, Pana Szymona Mutwickiego. Jego wizyta stała się okazją do zaprezentowania wystawy zdjęć rannych weteranów, którzy doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pełnienia służby na misjach poza granicami państwa. Zdjęcia mogły znaleźć się w Dąbrowie Białostockiej dzięki uprzejmości organizatorów 14. Europejskiego Festiwalu „Integracja Ty i Ja” (05. – 09. 09. 2017 Koszalin), którego hasłem przewodnim było: „Życie można zacząć wiele razy”. Do zdjęć zgodzili się pozować: Dyrektor Centrum Weterana Poza Granicami Państwa – płk. Leszek Stępień – Jan Koczar, Krzysztof Polusik, Mariusz Saczek i Tomasz Rożniatowski. Czterech z weteranów nadal funkcjonuje w służbie czynnej. Pan sierżant przedstawił okoliczności powstania zdjęć oraz przybliżył historie kolegów – żołnierzy, opowiadając o tragicznych wydarzeniach, jakie ich dotknęły i na trwałe zmieniły życie zawodowe i osobiste. Fotografie ukazują nie tylko bolesny wymiar żołnierskiego poświecenia, lecz również siłę oraz hart ducha tych niezwykłych ludzi, którzy umieli odbudować swoje życie na nowo, nadając mu inny kierunek, a także wartość. Kilku z weteranów przygotowuje się do igrzysk „Invictus Games” w Australii dla żołnierzy rannych i poszkodowanych w misjach; przedsięwzięciu patronuje Książę Harry. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii rannych żołnierzy oraz obejrzała zdjęcia.

Istotnym wydarzeniem, związanym z otwarciem wystawy, była wizyta drugiego gościa: Barbary Halickiej, uczennicy XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Barbara jest koordynatorką szczytnej akcji „List do żołnierza”. Uczennica przedstawiła założenia oraz cele akcji, zachęcając młodzież do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, wspierającym polskich żołnierzy, przebywających obecnie na misjach. W niezwykły i pełen emocji sposób opowiedziała zebranym o swojej przygodzie z mundurem, podkreślając, jakie niesie on ze sobą wartości i zobowiązania. Ukazała także, że los żołnierza naznaczony jest bólem, cierpieniem i poświęceniem, najczęściej niedocenianym przez społeczeństwo, a nierzadko również przez najbliższych. Ważnym aspektem wystąpienia stały się refleksje dotyczące odbioru społecznego żołnierzy służących na misjach, a także weteranów rannych i poszkodowanych. Barbara skupiła się na trudnym temacie hejtu wobec żołnierzy, nazywanych „najemnikami i mordercami”, wyjeżdżającymi na misję tylko z powodów finansowych. Zaapelowała o okazanie szacunku i wsparcia wobec poszkodowanych żołnierzy, którzy muszą zmagać się z ranami fizycznymi i psychicznymi, a te drugie są często o wiele gorsze, bo trudniejsze do wyleczenia. Nieocenionym wsparciem w takich sytuacjach staje się często zwykły gest namacalnego wsparcia: rozmowa, podziękowanie, czy chociażby próba zrozumienia trudów żołnierskiej służby w ekstremalnych warunkach ciągłego narażania życia dla innych. Przemówienie Barbary poruszyło słuchaczy, skłaniając ich do głębokich przemyśleń. Wiele osób ocierało łzy wzruszenia.

Wzruszającym przeżyciem stał się moment podziękowania Panu Szymonowi oraz Basi. Pamiątkowe dyplomy wręczył Pan Dyrektor Zespołu Szkół – Jarosław Budnik. Niespodziankę dla Pana sierżanta przygotowały uczennice z I klasy mundurowej: Zuzanna Jurgilewicz, Wiktoria Kondracka, Julia Formejster. Dziewczęta wręczyły naszemu gościowi wspólne zdjęcie zrobione podczas ślubowania klasy mundurowej w dn. 16. 02. 2018 oraz podziękowanie, na którym podpisali się uczniowie klas mundurowych.

Wieczór zakończył się projekcją filmu „Karbala”. Prawie wszyscy zebrani oglądali ten poruszający film po raz pierwszy. Przed projekcją Zuzanna Jurgilewicz i Wiktoria Kondracka przybliżyły widzom wydarzenia na kanwie których powstał film, zaś Pan Szymon zaprezentował krótki filmik przekazany przez Dyrektora Centrum Weterana płk. Leszka Stępnia; był to wywiad z sierżantem sztabowym Jackiem Klimankiem, obecnie rezerwistą, jednym z obrońców City Hall. Film ukazał niezwykłe poświęcenie polskich żołnierzy, stojących na straży ponadczasowych wartości, takich jak honor, braterstwo, ofiarność i wolność. Wiele osób płakało ze wzruszenia, przeżywając ukazane historie.

 

Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej

10. 04. 2018

Dzień Otwarty stał się kolejną okazją do zaprezentowania zdjęć rannych weteranów. Młodzież, nauczyciele i goście (w tym z innych służb mundurowych) odwiedzający liceum, obejrzeli fotografie oraz wysłuchali wystąpienia Pana sierżanta. Pan Mutwicki przekazał na ręce Dyrektora Zespołu Szkół, Pana Jarosława Budnika, pamiątkowy ryngraf od Dyrektora Centrum Weterana Pana płk. Leszka Stępnia. Pan Pułkownik otrzymał podziękowania, przekazane na ręce Pana Mutwickiego.

Miłym akcentem było spotkanie z I klasą mundurową, której wychowawczynią jest Pani Edyta Ołdziejewska – Budnik. Wspólnie wspominaliśmy ślubowanie klasy, które odbyło się w lutym, podczas pierwszej wizyty Pana Szymona w naszej szkole. Pan Mutwicki przekazał na rzecz klasy pamiątkowe pocztówki wydane przez Centrum Weterana, na których znajdują się polscy żołnierze podczas wykonywania za

dań w trakcie misji poza granicami państwa.

Intensywny i pełen wrażeń dzień kończył I Turniej Strzelecki pod hasłem: „Jeden cel – wspólna misja. Weterani są z nami”. Uczestnicy osiągnęli wysokie wyniki. Klasy mundurowe, zajmując trzy pierwsze miejsca, udowodniły, że są dobrze wyszkolone i przykładają się do powierzonych im obowiązków. I miejsce w Turnieju zajął Szymon Usnarski (kl. II C), II miejsce – Ewelina Lisowska (kl. II C), III miejsce – Monika Ławrynowicz (kl. I C). Nagrody w postaci gry planszowej o misjach wojska polskiego, książek o tematyce historycznej, pamiątkowych pocztówek oraz kompletu piśmienniczego przekazało Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych z Warszawy. Pan Szymon Mutwicki przekazał ze swoich zbiorów osobistych miniatury zdjęć rannych weteranów. Wszyscy biorący udział w Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wspomniane pocztówki.

 

Wizyta w Przedszkolu w Dąbrowie Białostockiej

Spotkanie z uczniami kl. II B na lekcji historii i społeczeństwa

11. 04. 2018

Społeczność przedszkolna bardzo ciepło i sympatycznie przyjęła Pana sierżanta. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Piesek z Karbali”. Historia opisuje losy szczeniaka, którym zaopiekował się polski żołnierz, służący na misji. Opowiadanie w przystępny dla dzieci sposób ukazuje trud polskieg

o żołnierza, jego poświęcenie na obcej ziemi (został ranny podczas patrolu), a także wartość przyjaźni pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Dzieci mogły zrobić zdjęcie w wojskowym kapeluszu, zapytać o interesujące ich zagadnienia i dowiedzieć się, na czym polega żołnierska służba w kraju i poza jego granicami. Niespodzianką był wspólny taniec w formie musztry, w który został obowiązkowo włączony Pan Szymon, który stwierdził, że jak dotąd nigdy nie przeszedł lepszej zaprawy. Na zakończenie dzieci wręczyły gościowi podziękowania. Grupy 5 – latków otrzymały w prezencie pamiątkowe smycze, przypinki oraz pocztówki od Centrum Weterana, a Przedszkole książeczki.

Ostatnim elementem trzydniowego pobytu Pana Mutwickiego było spotkanie z młodzieżą na lekcji historii i społeczeństwa u Pani Urszuli Puczyńskiej. Gość opowiedział uczniom o swoim pobycie na misji w Iraku i Afganistanie, skupiając się na tragicznej historii śmierci swojego kolegi – podporucznika Łukasza Kurowskiego. Przedstawił trudną sytuację żołnierzy, którzy po powrocie z misji muszą zmierzyć się z problemami natury psychofizycznej oraz częstą krytyką ze strony społeczeństwa. Przybliżył ideę Centrum Weterana Poza Granicami Państwa oraz formy udzielanej pomocy, zapraszając uczniów w imieniu Dyrektora Centrum, płk. Leszka Stępnia, do odwiedzenia placówki.

Trzy dni dostarczyły wszystkim wielu emocji oraz wrażeń. Był to czas efektywnie i pożytecznie wykorzystany, który z pewnością nie przejdzie bez echa.

Zachęcam do zapoznania się z relacjami foto i wideo:

https://isokolka.eu/dabrowa-bialostocka/24277-historie-wojskowych-weteranow-na-zdjeciach-foto

https://sokolka.tv/index.php/10696-weterani-misji-bohaterowie-o-ktorych-niemozna-zapomniec-film-i-zdjecia

https://sokolka.tv/index.php/10727-uczestnicy-strzelali-z-broni-w-i-otwartym-turnieju-strzeleckim-film-i-zdjecia

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji tego przedsięwzięcia, wspierając w ten znaczący sposób polskich weteranów rannych i poszkodowanych na misjach poza granicami państwa.

Tekst: Eliza Masłowska

Zdjęcia: E. Masłowska, Sz. Mutwicki