Szacunek i wsparcie – Podsumowanie wizyty sierż. rez. Szymona Mutwickiego 09. – 11. 04. 2018

Istotnym wydarzeniem, związanym z otwarciem wystawy zdjęć rannych weteranów w dn. 09. 04. 2018, była wizyta Barbary Halickiej, uczennicy XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Barbara jest koordynatorką szczytnej akcji „List do żołnierza”. Uczennica przedstawiła założenia oraz cele akcji, zachęcając młodzież do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, wspierającym polskich żołnierzy, przebywających obecnie na misjach. W niezwykły i pełen emocji sposób opowiedziała zebranym o swojej przygodzie z mundurem, podkreślając, jakie niesie on ze sobą wartości i zobowiązania. Ukazała także, że los żołnierza naznaczony jest bólem, cierpieniem i poświęceniem, najczęściej niedocenianym przez społeczeństwo, a nierzadko również przez najbliższych. Ważnym aspektem wystąpienia stały się refleksje dotyczące odbioru społecznego żołnierzy służących na misjach, a także weteranów rannych i poszkodowanych. Barbara skupiła się na trudnym temacie hejtu wobec żołnierzy, nazywanych „najemnikami i mordercami”, wyjeżdżającymi na misję tylko z powodów finansowych. Zaapelowała o okazanie szacunku i wsparcia wobec poszkodowanych żołnierzy, którzy muszą zmagać się z ranami fizycznymi i psychicznymi, a te drugie są często o wiele gorsze, bo trudniejsze do wyleczenia. Nieocenionym wsparciem w takich sytuacjach staje się często zwykły gest namacalnego wsparcia: rozmowa, podziękowanie, czy chociażby próba zrozumienia trudów żołnierskiej służby w ekstremalnych warunkach ciągłego narażania życia dla innych. Przemówienie Barbary poruszyło słuchaczy, skłaniając ich do głębokich przemyśleń. Wiele osób ocierało łzy wzruszenia.
Wzruszającym przeżyciem stał się moment podziękowania Panu Szymonowi oraz Basi. Pamiątkowe dyplomy wręczył Pan Dyrektor Zespołu Szkół – Jarosław Budnik. Niespodziankę dla Pana sierżanta przygotowały uczennice z I klasy mundurowej: Zuzanna Jurgilewicz, Wiktoria Kondracka, Julia Formejster. Dziewczęta wręczyły naszemu gościowi wspólne zdjęcie zrobione podczas ślubowania klasy mundurowej w dn. 16. 02. 2018 oraz podziękowanie, na którym podpisali się uczniowie klas mundurowych.
Wieczór zakończył się projekcją filmu „Karbala”. Prawie wszyscy zebrani oglądali ten poruszający film po raz pierwszy. Przed projekcją Zuzanna Jurgilewicz i Wiktoria Kondracka przybliżyły widzom wydarzenia na kanwie, których powstał film, zaś Pan Szymon zaprezentował krótki filmik przekazany przez Dyrektora Centrum Weterana płk. Leszka Stępnia; był to wywiad z sierżantem sztabowym Jackiem Klimankiem, obecnie rezerwistą, jednym z obrońców City Hall. Film ukazał niezwykłe poświęcenie polskich żołnierzy, stojących na straży ponadczasowych wartości, takich jak honor, braterstwo, ofiarność i wolność. Wiele osób płakało ze wzruszenia, przeżywając ukazane historie.
Następnego dnia (10. 04. 2018) młodzież, nauczyciele i goście (w tym z innych służb mundurowych) odwiedzający liceum podczas Dnia Otwartego obejrzeli fotografie oraz wysłuchali wystąpienia Pana sierżanta. Pan Mutwicki przekazał na ręce Dyrektora Zespołu Szkół, Pana Jarosława Budnika, pamiątkowy ryngraf od Dyrektora Centrum Weterana Pana płk. Leszka Stępnia. Pan Pułkownik otrzymał podziękowania, przekazane na ręce Pana Mutwickiego.
Ostatnim elementem pobytu pana Mutwickiego była wizyta w przedszkolu w Dąbrowie Białostockiej w dn. 11. 04. 2018. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Piesek z Karbali”. Historia opisuje losy szczeniaka, którym zaopiekował się polski żołnierz, służący na misji. Niespodzianką był wspólny taniec w formie musztry, w który został obowiązkowo włączony Pan Szymon, który stwierdził, że jak dotąd nigdy nie przeszedł lepszej zaprawy. Grupy 5 – latków otrzymały w prezencie pamiątkowe smycze, przypinki oraz pocztówki od Centrum Weterana, a Przedszkole książeczki.

Relacje foto i wideo:

https://isokolka.eu/dabrowa-bialostocka/24277-historie-wojskowych-weteranow-na-zdjeciach-foto

https://sokolka.tv/index.php/10696-weterani-misji-bohaterowie-o-ktorych-niemozna-zapomniec-film-i-zdjecia

https://sokolka.tv/index.php/10727-uczestnicy-strzelali-z-broni-w-i-otwartym-turnieju-strzeleckim-film-i-zdjecia

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji oraz przygotowaniach tego przedsięwzięcia, wspierając w ten znaczący sposób polskich weteranów rannych i poszkodowanych na misjach poza granicami państwa.

 

Tekst: Eliza Masłowska