Archiwa miesięczne październik 2022

Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony

Projekt ,,Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony – system szkoleniowy dla uczniów powiatu Sokólskiego edycja IV” współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Powiatu Sokólskiego

W dniach 14. – 16. 10.2022r. odbyło się trzydniowe szkolenie taktyczno-poligonowe dla sześćdziesięciu chętnych kadetów z klas mundurowych LO w Dąbrowie Białostockiej. To kolejna edycja projektu ,,Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony- system szkoleniowy dla uczniów powiatu Sokólskiego edycja IV” współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Powiatu Sokólskiego.
  
Pierwszego dnia kadeci uczestniczyli w  zajęciach teoretycznych: dowiedzieli się, jak wyznaczać azymut i co jest do niego potrzebne, poznawali znaki werbalne i niewerbalne oraz dowiedzieli s...

Czytaj dalej

Witamy nauczycieli z Grecji i Hiszpanii

W dn. 16 – 22 października 2022 roku   w naszej szkole gościć będziemy nauczycieli z Hiszpanii i Grecji. To druga wizyta zagranicznych gości w ramach projektu „Sorry, taki mamy  klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 z programu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Międzynarodowe spotkanie w pierwszym dniu pobytu służyło w głównej mierze poznaniu walorów przyrodniczych i kulturowych Podlasia. Zwiedziliśmy Supraśl – Muzeum Ikon i przespacerowaliśmy się bulwarami nad rzeką Supraśl. Niewątpliwą atrakcją turystyczną dla naszych gości była wizyta w Silvarium i Ogrodzie Leśnym w Poczopku. Jesienią wygląda on wyjątkowo urokliwie.

Całkowita kwota dofinansowania przyznana na realizację  projektu wynosi  153 146 euro...

Czytaj dalej

Pobyt w Grecji trwa

Kolejne dni pobytu uczestników  krótkoterminowej mobilności w Grecji  o specjalności kucharz ze Szkoły Branżowej I Stopnia z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej, którzy biorą udział w projekcie o nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000035566 z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej,    upływają na doskonaleniu umiejętności zawodowych i jednocześnie zwiedzaniu.  Nasi przyszli kucharze poznają różnorodne metody sporządzania potraw greckich. Uczą się także zasad dekorowania, serwowania potraw i nabierają umiejętności pracy w zespole.

W wolnym czasie dużo zwiedzają, wszak zakwaterowanie u podnóża Olimpu zobowiązuje. Byli w miasteczku Litochoro a także na Basenach Afrodyty...

Czytaj dalej

Część artystyczna z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W drugiej części apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej artystycznie zaprezentowali się uczniowie klasy I A pracujący pod opieką Krystyny Kopańko, wychowawczyni Urszuli Lipskiej i ks. Mateusza Trochima. 

Pierwszoklasiści spojrzeli na zawód nauczyciela z „przymrużeniem oka”, w zabawny i dowcipny sposób ukazując grono pedagogiczne od niecodziennej strony, z różnych perspektyw, ale i nie zabrakło skrajnych ocen wielu grup społecznych i zawodowych. Młodzi, zdolni ludzie z naszego liceum wykazali się kreatywnością w przygotowaniu swoich ról a zwłaszcza w wykorzystaniu oryginalnych rekwizytów.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych uzdolnionych absolwentek: Patrycji Lipskiej i Michaliny Silwonik, które zechciały poświęcić swój wolny czas, aby pomóc w...

Czytaj dalej

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Z przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła bierze udział w programie realizowanym przez Kulczyk Foundation pn. „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. W ramach projektu, Kulczyk Foundation we współpracy z siecią Rossmann, zapewnią naszym uczennicom zapas podpasek na cały rok szkolny 2022/2023. Wraz z dystrybucją środków higienicznych szerzona będzie wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej. Przeprowadzone zostaną również szkolenia, które pomogą nauczycielom w podejmowaniu tematu menstruacji z wychowankami. Dodatkowo uczennice mają możliwość odbycia wolontariatu. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie problemowi wykluczenia menstruacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do środków higieny osobistej oraz wiedzy na temat menstruacji i dojrzewania...

Czytaj dalej

Pielgrzymka dąbrowskich maturzystów

7 października 2022 r. 24 osobowa grupa maturzystów dąbrowskiego liceum wraz z opiekunami: Janem Olechno oraz ks. Mateuszem Trochimem wzięła udział w tradycyjnej, Dorocznej Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę.

Uroczystościom w częstochowskiej bazylice  przewodniczył  ks. biskup Henryk Ciereszko. U stóp Pani Jasnogórskiej młodzież modliła się w intencji dobrego przygotowania do egzaminu dojrzałości, jak i również rozpoznania swojego powołania i wyboru właściwej drogi życiowej. Warto dodać, że dąbrowscy maturzyści poza uczniami kilku białostockich szkół byli jedyną szkołą z terenu Archidiecezji Białostockiej.

Wdzięczna swoim opiekunom a także sekretarz szkoły Bożenie Kłoczko za profesjonalną organizację  pielgrzymki,...

Czytaj dalej

Uczniowie o specjalności kucharz ze Szkoły Branżowej I Stopnia na mobilności w Grecji

W dn. 10 – 21.10.2022r siedmioro  uczniów o specjalności kucharz ze Szkoły Branżowej I Stopnia z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej  pod opieką instruktora zawodu Marty Mandziej bierze udział  w projekcie o nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000035566 z programu Erasmus+ w ramach  krótkoterminowej mobilności  edukacyjnej  osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.

Celem  mobilności zagranicznej w Grecji jest  nabywanie nowych kompetencji zawodowych, kulturowych, językowych i społecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności zawodowe w kuchni hotelu Dafni Plus pod okiem doświadczonego mistrza. 

Koordynatorem projektu jest Powiat Sokólski.  

Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia: Marta Mandziej

Czytaj dalej

Uczestniczymy w Podlaskim Forum Ekonomicznym

11.10.2022 r. w Podlaskiej Operze i Filharmonii klasa III B i przedstawiciele III A dąbrowskiego liceum wzięli udział w Podlaskim Forum Ekonomicznym w Białymstoku. 

Tegoroczne Forum Ekonomiczne jest poświęcone rozwojowi Polski Wschodniej we współpracy z Azją. Skupia się na współpracy gospodarczej, bezpieczeństwie ekonomicznym, wyzwaniach gospodarczych oraz rozwoju gospodarki cyfrowej. 

Prelegentami wydarzenia są Ambasadorzy krajów Azji m.in. Wietnamu, Japonii, Malezji, Korei oraz przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele świata nauki. 

Wydarzenie odbywa się w dniach 11-12.10.2022 r. i gromadzi niemal tysiąc osób z ośmiu krajów. 

Forum było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat gospodarki i współpracy międzynarodowej. 

Tekst: Anna...

Czytaj dalej

Szkoła pozytywnego myślenia

W minionym tygodniu grupy internackie z klas I i II uczestniczyły w zajęciach rozwijających poczucie własnej wartości. Młodzież zastanawiała się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, osiągnięciami, a także pisała nawzajem wiele komplementów. Zajęcia były prowadzone w ramach programu certyfikacyjnego: „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.

Czytaj dalej

Eliminacje do Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Wojskowych i Organizacji Proobronnych

07.10.2022 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Wojskowych i Organizacji Proobronnych. W drużynowej rywalizacji mogły wziąć udział tylko certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego uczestniczące w specjalnym programie prowadzonym przez MON. Konkurencje kadeckie zostały rozegrane na systemie szkolno-treningowym „Śnieżnik” na strzelnicy wirtualnej a ich scenariusz był oparty na konkretnych sytuacjach taktycznych. Zadaniem drużyn było wykrycie i zniszczenie jak największej ilości celów. 

W eliminacjach uczestniczyli kadeci z siedmiu szkół:

– Zespół Szkół im. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej;

– I Liceum Ogólnokształcące CN-B im...

Czytaj dalej