Projekt ,,Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony – system szkoleniowy dla uczniów powiatu Sokólskiego edycja IV” współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Powiatu Sokólskiego
W dniach 14. – 16. 10.2022r. odbyło się trzydniowe szkolenie taktyczno-poligonowe dla sześćdziesięciu chętnych kadetów z klas mundurowych LO w Dąbrowie Białostockiej. To kolejna edycja projektu ,,Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony- system szkoleniowy dla uczniów powiatu Sokólskiego edycja IV” współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Powiatu Sokólskiego.
Pierwszego dnia kadeci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych: dowiedzieli się, jak wyznaczać azymut i co jest do niego potrzebne, poznawali znaki werbalne i niewerbalne oraz dowiedzieli s...
Archiwa miesięczne październik 2022
W dn. 16 – 22 października 2022 roku w naszej szkole gościć będziemy nauczycieli z Hiszpanii i Grecji. To druga wizyta zagranicznych gości w ramach projektu „Sorry, taki mamy klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 z programu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Międzynarodowe spotkanie w pierwszym dniu pobytu służyło w głównej mierze poznaniu walorów przyrodniczych i kulturowych Podlasia. Zwiedziliśmy Supraśl – Muzeum Ikon i przespacerowaliśmy się bulwarami nad rzeką Supraśl. Niewątpliwą atrakcją turystyczną dla naszych gości była wizyta w Silvarium i Ogrodzie Leśnym w Poczopku. Jesienią wygląda on wyjątkowo urokliwie.
Całkowita kwota dofinansowania przyznana na realizację projektu wynosi 153 146 euro...
Czytaj dalej
Kolejne dni pobytu uczestników krótkoterminowej mobilności w Grecji o specjalności kucharz ze Szkoły Branżowej I Stopnia z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej, którzy biorą udział w projekcie o nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000035566 z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej, upływają na doskonaleniu umiejętności zawodowych i jednocześnie zwiedzaniu. Nasi przyszli kucharze poznają różnorodne metody sporządzania potraw greckich. Uczą się także zasad dekorowania, serwowania potraw i nabierają umiejętności pracy w zespole.
W wolnym czasie dużo zwiedzają, wszak zakwaterowanie u podnóża Olimpu zobowiązuje. Byli w miasteczku Litochoro a także na Basenach Afrodyty...
Czytaj dalej
W drugiej części apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej artystycznie zaprezentowali się uczniowie klasy I A pracujący pod opieką Krystyny Kopańko, wychowawczyni Urszuli Lipskiej i ks. Mateusza Trochima.
Pierwszoklasiści spojrzeli na zawód nauczyciela z „przymrużeniem oka”, w zabawny i dowcipny sposób ukazując grono pedagogiczne od niecodziennej strony, z różnych perspektyw, ale i nie zabrakło skrajnych ocen wielu grup społecznych i zawodowych. Młodzi, zdolni ludzie z naszego liceum wykazali się kreatywnością w przygotowaniu swoich ról a zwłaszcza w wykorzystaniu oryginalnych rekwizytów.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych uzdolnionych absolwentek: Patrycji Lipskiej i Michaliny Silwonik, które zechciały poświęcić swój wolny czas, aby pomóc w...
Czytaj dalejZ przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła bierze udział w programie realizowanym przez Kulczyk Foundation pn. „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. W ramach projektu, Kulczyk Foundation we współpracy z siecią Rossmann, zapewnią naszym uczennicom zapas podpasek na cały rok szkolny 2022/2023. Wraz z dystrybucją środków higienicznych szerzona będzie wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej. Przeprowadzone zostaną również szkolenia, które pomogą nauczycielom w podejmowaniu tematu menstruacji z wychowankami. Dodatkowo uczennice mają możliwość odbycia wolontariatu. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie problemowi wykluczenia menstruacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do środków higieny osobistej oraz wiedzy na temat menstruacji i dojrzewania...
Czytaj dalej
7 października 2022 r. 24 osobowa grupa maturzystów dąbrowskiego liceum wraz z opiekunami: Janem Olechno oraz ks. Mateuszem Trochimem wzięła udział w tradycyjnej, Dorocznej Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę.
Uroczystościom w częstochowskiej bazylice przewodniczył ks. biskup Henryk Ciereszko. U stóp Pani Jasnogórskiej młodzież modliła się w intencji dobrego przygotowania do egzaminu dojrzałości, jak i również rozpoznania swojego powołania i wyboru właściwej drogi życiowej. Warto dodać, że dąbrowscy maturzyści poza uczniami kilku białostockich szkół byli jedyną szkołą z terenu Archidiecezji Białostockiej.
Wdzięczna swoim opiekunom a także sekretarz szkoły Bożenie Kłoczko za profesjonalną organizację pielgrzymki,...
Czytaj dalejW dn. 10 – 21.10.2022r siedmioro uczniów o specjalności kucharz ze Szkoły Branżowej I Stopnia z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej pod opieką instruktora zawodu Marty Mandziej bierze udział w projekcie o nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000035566 z programu Erasmus+ w ramach krótkoterminowej mobilności edukacyjnej osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.
Celem mobilności zagranicznej w Grecji jest nabywanie nowych kompetencji zawodowych, kulturowych, językowych i społecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności zawodowe w kuchni hotelu Dafni Plus pod okiem doświadczonego mistrza.
Koordynatorem projektu jest Powiat Sokólski.
Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia: Marta Mandziej







11.10.2022 r. w Podlaskiej Operze i Filharmonii klasa III B i przedstawiciele III A dąbrowskiego liceum wzięli udział w Podlaskim Forum Ekonomicznym w Białymstoku.
Tegoroczne Forum Ekonomiczne jest poświęcone rozwojowi Polski Wschodniej we współpracy z Azją. Skupia się na współpracy gospodarczej, bezpieczeństwie ekonomicznym, wyzwaniach gospodarczych oraz rozwoju gospodarki cyfrowej.
Prelegentami wydarzenia są Ambasadorzy krajów Azji m.in. Wietnamu, Japonii, Malezji, Korei oraz przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele świata nauki.
Wydarzenie odbywa się w dniach 11-12.10.2022 r. i gromadzi niemal tysiąc osób z ośmiu krajów.
Forum było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat gospodarki i współpracy międzynarodowej.
Tekst: Anna...
Czytaj dalejW minionym tygodniu grupy internackie z klas I i II uczestniczyły w zajęciach rozwijających poczucie własnej wartości. Młodzież zastanawiała się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, osiągnięciami, a także pisała nawzajem wiele komplementów. Zajęcia były prowadzone w ramach programu certyfikacyjnego: „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.









07.10.2022 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do Strzeleckich Mistrzostw Polski Klas Wojskowych i Organizacji Proobronnych. W drużynowej rywalizacji mogły wziąć udział tylko certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego uczestniczące w specjalnym programie prowadzonym przez MON. Konkurencje kadeckie zostały rozegrane na systemie szkolno-treningowym „Śnieżnik” na strzelnicy wirtualnej a ich scenariusz był oparty na konkretnych sytuacjach taktycznych. Zadaniem drużyn było wykrycie i zniszczenie jak największej ilości celów.
W eliminacjach uczestniczyli kadeci z siedmiu szkół:
– Zespół Szkół im. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej;
– I Liceum Ogólnokształcące CN-B im...
Czytaj dalej









