Witamy nauczycieli z Grecji i Hiszpanii

W dn. 16 – 22 października 2022 roku   w naszej szkole gościć będziemy nauczycieli z Hiszpanii i Grecji. To druga wizyta zagranicznych gości w ramach projektu „Sorry, taki mamy  klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 z programu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Międzynarodowe spotkanie w pierwszym dniu pobytu służyło w głównej mierze poznaniu walorów przyrodniczych i kulturowych Podlasia. Zwiedziliśmy Supraśl – Muzeum Ikon i przespacerowaliśmy się bulwarami nad rzeką Supraśl. Niewątpliwą atrakcją turystyczną dla naszych gości była wizyta w Silvarium i Ogrodzie Leśnym w Poczopku. Jesienią wygląda on wyjątkowo urokliwie.

Całkowita kwota dofinansowania przyznana na realizację  projektu wynosi  153 146 euro. Czas realizacji jest przewidziany na 2 lata.

W ramach działań zaplanowaliśmy edukacyjne spotkania nauczycieli i uczniów w trzech krajach partnerskich, czyli: Hiszpanii, Grecji i u nas w Polsce. Naszymi partnerami są:

• 3rd Senior High School „EPIFANIOS SCHOOL” z Ioanniny w Grecji;

• Colegio Séneca S.C.A. z Cordoby w Hiszpanii.

Projekt ma służyć podniesieniu jakości pracy, działań i praktyk zaangażowanych szkół w dziedzinie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego. Przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów i nauczycieli a poprzez ich zaangażowanie zakładamy, że spowoduje zmianę w swoich środowiskach lokalnych. Każdy z partnerów zajmie się jednym z elementów zanieczyszczeń środowiska naturalnego (szkoła w Polsce zbada zmiany zachodzące w powietrzu, w Grecji – związane z wodą, zaś Hiszpania z ziemią). 

Planujemy sporo działań w tym konkursy, zajęcia warsztatowe dla szkół podstawowych, ale i konferencje naukowe w kwestii zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego. I oczywiście zaplanowane są mobilności uczniów i nauczycieli do poszczególnych krajów partnerskich. Gospodarzem pierwszych trzech spotkań  jest nasza szkoła. 

Tekst i zdjęcia: Edyta Budnik