KANGUR – Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

Dnia 15.03.2018 r. troje uczniów z naszej szkoły: Michał Topolewski, Weronika Michałowska i Patryk Sak, brało udział w zmaganiach konkursowych.
Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu.
Słów kilka o historii konkursu. Wywodzi się on z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki, Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich w konkursie uczestniczyło stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko...

Czytaj dalej

III Internacki Marsz Wilczym Tropem

Miłośnicy pieszych wędrówek 7 marca mogli po raz kolejny sprawdzić swoją kondycję fizyczną w dorocznym „Marszu Wilczym Tropem”- kilkukilometrowej, krajoznawczej wyprawie leśnymi trasami, organizowanej przez pana Wiesława Hukałowicza. W tegorocznym wyjeździe uczestniczyło siedem osób. Początkowo trasa prowadziła przez mroczny las na pagórkach w rejonie ostryńskim, następnie przez rojsty i łąki do wzgórz żabickich, gdzie kryją się bunkry z czasów II wojny światowej. Droga powrotna przebiegała przez osadę Rubcowo.
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, trasę zaplanowaną na trzy godziny pokonano w zaledwie dwie. Tężyzna fizyczna internackiej młodzieży w sezonie 2017/2018 została zatem oficjalnie udowodniona.

Czytaj dalej

Spotkanie z żywą fizyką i astronomią

W Dniu Liczby π, czyli 14 marca 2018, uczniowie Liceum w Dąbrowie Białostockiej, Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze oraz Zespołu Szkół w Suchowoli wyruszyli na spotkanie z żywą fizyką i astronomią. Najpierw dotarli do Świerku, gdzie mieści się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Tam zapoznali się z budową reaktora jądrowego Maria, zasadą jego działania oraz dowiedzieli się jakie są jego zastosowania. Jest to jedyny w Polsce reaktor, który wykorzystywany jest przez naukowców do różnych badań, a także do produkcji izotopów niezbędnych w medycynie. Młodzież miała okazję nie tylko obejrzeć, ale też stanąć nad rdzeniem pracującego reaktora. Wszyscy bezpiecznie opuścili Świerk, pozując przed Centrum do jedynego zdjęcia. W ośrodku od roku obowiązuje niestety zakaz fotografowania...

Czytaj dalej

Podsumowanie Tygodnia Weterana w mediach

Poniżej zamieszczamy odnośniki do materiałów medialnych, dotyczących spotkań z żołnierzami – weteranami, które odbyły się w Dąbrowie Białostockiej w dniach 15.02. – 22. 02. 2018.

https://sokolka.tv/index.php/10171-wystawa-zdjec-sierz-rezerwy-szymona-mutwickiego-film-i-zdjecia

https://sokolka.tv/index.php/10227-sierz-rezerwy-szymon-mutwicki-spotkal-sie-z-uczniami-klasy-mundurowej-w-dabrowie-bialostockiej-film

https://isokolka.eu/dabrowa-bialostocka/23596-zolnierz-mowil-o-sluzbie-na-misjach-w-afganistwanie-i-iraku-foto

https://www.facebook.com/pg/CentrumWeterana/photos/?tab=album&album_id=2090547397894081

https://sokolka.tv/index.php/10226-spotkanie-z-weteranami-wojennymi-film-i-zdjecia

https://www.facebook...

Czytaj dalej

Magiczne Kresy, czyli spotkanie z Józefem Porzeckim

7 marca 2018 roku w Zespole Szkół im. gen. Sulika w Dąbrowie Białostockiej gościł Józef Porzecki  – historyk, znawca dziejów Grodzieńszczyzny i Kresów Wschodnich. Nasz gość jest założycielem Koła Miłośników Ziem Kresowych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego jest absolwentem. Po ukończeniu studiów powrócił na  Białoruś, gdzie nauczał języka polskiego oraz pracował, jako dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi. Józef Porzecki jest działaczem niezależnego od władz Związku Polaków na Białorusi, w którym pełnił między innymi funkcję wiceprzewodniczącego w latach 1997-2009...

Czytaj dalej

Apel podsumowujący osiągnięcia I półrocza r. szk. 2017/18

Tradycyjnie, jak w każdym roku szkolnym, w Zespole Szkół gen. N. Sulika podsumowano konkursy, które miały miejsce w I półroczu r. szk. 2017/18.

Osiągnięcia ogólnopolskie

Po najwyższy laur w tym roku szkolnym sięgnął Gabriel Szymczyk ucz. kl. III f (pracujący pod kierunkiem Edyty Ołdziejewskiej – Budnik), zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Fraszka na Niepodległość”.
Patrycja Oliwia Lipska zajęła 4 m. w I Regionalnym Etapie Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee 2018, organizowanym przez Filię AWF w Białej Podlaskiej (opiekun Małgorzata Lewko).
Justyna Kłoczko, będzie reprezentować naszą szkołę na etapie centralnym Konkursu Historycznego „Polska Piastowska”, który odbędzie się 22 marca 2018 roku w Białymstoku...

Czytaj dalej

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie kl. III Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu kucharz małej gastronomii, pracujący pod opieką Marty Mandziej, przygotowali zdrową i słodką przekąskę. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy obsługi i administracji wyrażają im wielką wdzięczność.
Cała społeczność szkolna życzy spełnienia marzeń wszystkim Wspaniałym, niepowtarzalnym Paniom , zadowolenia z siebie, radości życiowej oraz aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet.

 

Czytaj dalej

Projekt edukacyjny „Szkoła Dialogu”

Z przyjemnością informuję, że uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika – Liceum Ogólnokształcące zostali zakwalifikowani do udziału w wiosennej edycji projektu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”. Projekt realizowany będzie od marca do czerwca 2018 r. – obejmuje m.in. warsztaty przeprowadzone przez edukatorów Forum Dialogu oraz inne formy pracy, których celem jest poznanie przeszłości Dąbrowy i żydowskiej społeczności miasta.
Forum Dialogu to najstarsza w Polsce organizacja zajmująca się dialogiem polsko – żydowskim.

Dorota Budzińska – lider Forum Dialogu i Jolanta Konstańczuk

Czytaj dalej

„Alchemik” – Ogólnopolski Konkurs Chemiczny

Dn. 07.03.2018 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”. Jego celem było utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i podkreślanie ich znaczenie dla człowieka.  Innym aspektem, który przyświecał organizatorom konkursu była aktywizacja miłośników chemii, poprzez dalsze rozwijanie ich umiejętności.

W zmaganiach brało udział 10 osób z klas II i III: Anna Wysocka, Karolina Krzywosz, Agnieszka Kułak, Patrycja Oliwia Lipska, Kacper Rusiecki, Dominika Gniedziejko, Klaudia Kopeć, Sylwia Kirej, Diana Sześciuk, Gabriela Sztukowska.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2018 r

Tekst: Urszula Lipska

Czytaj dalej

Dzień Otwarty Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej

1 marca 2018 klasy maturalne uczestniczyły w Dniu Otwartym Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej. Uczniowie mieli okazję poznać codzienną pracę policjanta. Funkcjonariusze szczegółowo opowiadali, jak wygląda ich służba  oraz  najciekawsze sytuacje w  pracy. Bardzo starali się wyczerpująco odpowiedzieć na pytania młodzieży, w taki sposób by  ją zainteresować a przede wszystkim zaszczepić chęć służenia w policji. Uczniowie mogli również zobaczyć broń, jaką się posługują funkcjonariusze oraz pozostałe elementy wyposażenia policji. Na zakończenie spotkania młodzież została oprowadzona po komisariacie i mogła także sprawdzić, czym mundurowi poruszają się w terenie.

W ocenie młodzieży wycieczka była bardzo udana i pouczająca.

           ...

Czytaj dalej