Spotkanie z żywą fizyką i astronomią

W Dniu Liczby π, czyli 14 marca 2018, uczniowie Liceum w Dąbrowie Białostockiej, Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze oraz Zespołu Szkół w Suchowoli wyruszyli na spotkanie z żywą fizyką i astronomią. Najpierw dotarli do Świerku, gdzie mieści się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Tam zapoznali się z budową reaktora jądrowego Maria, zasadą jego działania oraz dowiedzieli się jakie są jego zastosowania. Jest to jedyny w Polsce reaktor, który wykorzystywany jest przez naukowców do różnych badań, a także do produkcji izotopów niezbędnych w medycynie. Młodzież miała okazję nie tylko obejrzeć, ale też stanąć nad rdzeniem pracującego reaktora. Wszyscy bezpiecznie opuścili Świerk, pozując przed Centrum do jedynego zdjęcia. W ośrodku od roku obowiązuje niestety zakaz fotografowania. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po warszawskiej Starówce. Warto było zobaczyć dom rodzinny Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie urodziła się nasza wielka rodaczka. Młodzież chciała również stanąć przed Pałacem Prezydenckim, gdzie mieszka pan prezydet Andrzej Duda. Po drodze do Centrum Nauki Kopernik, mogli obejrzeć wyjątkową elewację Biblioteki Uniwersyteckiej, na której umieszczone są równania Maxwela, krzywa Gaussa, a także bohaterka tego dnia – Liczba π z długim ciągiem cyfr po przecinku. Ostatnim punktem programu był seans „Niewidzialny Wszechświat” w Planetarium Kopernika. Ponieważ było trochę wolnego czasu, młodzież chętnie korzystała z „instrumentów” znajdujących się przy obiekcie Centrum Nauki Kopernik. Po zabawie przyszła pora na niesamowity spektakl przybliżający wszechświat i opowiadający o obiektach takich jak czarne dziury, galaktyki, czy gwiazdy neutronowe. Wyjątkowość seansu polegała na tym, że właśnie w tym dniu zmarł Steven Hawking – jeden z największych astrofizyków, twórca teorii dotyczących m.in czarnych dziur. Młodzież po całym dniu wrażeń i ogromnej dawce wiedzy wróciła szczęśliwie do domu. Na pewno na długo zapamiętają tą wyjątkową lekcję fizyki i astronomii.

Wycieczkę zorganizowała nauczycielka fizyki – Jolanta Konstańczuk. Ogromnym wsparciem była pani Celina Woroniecka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze.