Spotkania z kulturą wysoką…

W bieżącym roku  szkolnym zorganizowane zostały dwa wyjazdy do Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Celem wycieczek było  pokazanie młodzieży, w jaki sposób można zrealizować na scenie dzieła przynależne do tzw. kultury wysokiej.

Młodzież obejrzała spektakle: „Balladyna” oraz „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz.

„Balladyna” została pokazana w dość nietypowej, awangardowej odsłonie. I choć utwór Słowackiego ma prawie 200 lat, pytanie, czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne...

Czytaj dalej

Mistrz gramatyki rosyjskiej

 

23 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs pt. „ Mistrz gramatyki rosyjskiej”.  Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas I-III.  Na rozwiązanie testu gramatycznego uczniowie mieli 45 minut. Zwycięzcami  okazali się:

  • I miejsce – Patrycja Jasińska 3E,
  • II miejsce – Anastazja Sosnowska  2A,
  • III miejsce – Weronika Klemienia   2B .

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie!

Organizatorki konkursu – K. Sidorowicz, J. Pigiel

 

 

 

Czytaj dalej

Konkurs plastyczny „Rosja jest piękna”

Trzy uczennice naszej szkoły: Katarzyna Sutuła kl.III b, Paulina Silwonik kl. II b oraz Paula Kudaj kl.II b wzięły udział w konkursie plastycznym p.h. „Rosja jest piękna” zorganizowanym przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej  Uniwersytetu w Białymstoku.  Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie jednej pracy plastycznej w wybranej kategorii:

  • Architektura Rosji.
  • Pejzaż Rosji.
  • Znane osobistości Rosji.
  • Motywy słynnych dzieł malarzy rosyjskich.
  • Symbole Rosji.

Technika wykonania prac  była dowolna. Aktualnie oczekujemy na wyniki  konkursu.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Sidorowicz

 

Czytaj dalej

EKSTRAKLSA MATEMATYCZNA – marzec 2018

Po etapie marcowym konkursu wyniki prezentują się następująco :

  1. Michał Topolewski kl. III B – 17p.
  2. Karolina Zujko kl. III B, Patryk Sak kl. I B  – 11p.
  3. Kacper Rusiecki kl. II B, Jakub Antonik kl. I B – 9p.
  4. Anna Wysocka kl. II A – 8p.
  5. Agnieszka Gniedziejko kl.II B – 7p.
  6. Mateusz Sak kl. II B, Michał Kuźma kl. II B – 6p.
  7. Julia Krahel kl. II B, Mateusz Czarkowski kl.I B –  – 5p.
  8. Miłosz Zawadzki kl. II C, Jakub Kuźma kl.II B – 4p.
  9. Mieczysław Obuchowicz kl. I B –3p.

Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z matematyka:)

Czytaj dalej

Na dniach otwartych w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Dnia 17.03.2018 odbył się wyjazd uczniów trzecich klas mundurowych na dni otwarte do Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Uczniowie wysłuchali najważniejszych informacji o uczelni i o jej wydziałach. Zapoznali się z jej ofertą edukacyjną. W Warszawie młodzież zwiedziła Grób Nieznanego Żołnierza i pomnik Józefa Piłsudskiego. W drodze powrotnej uczniowie zwizytowali obóz zagłady w Treblince.
Natalia Karpińska

Czytaj dalej

Na kręglach i w Jumper Parku

Wycieczka z dn.19 marca 2018 roku z udziałem uczniów klas mundurowych była inna, niż wszystkie dotychczasowe. Ponieważ zazwyczaj krótkie podróże były zwiedzaniem, poznawaniem miejsc związanych głównie z profilem klasy, ta miała charakter typowo rekreacyjny. Tym razem celem podróży był Jumper Park i kręgielnia w Białymstoku.

Instruktor i trener  z Jumper Park pokazywał przewroty i salta, zachęcając młodzież do próbowania różnych rzeczy. Oczywiście próby powtórzenia nowo poznanych akrobacji nie zawsze wychodziły podobnie do tych instruktorskich, ale uczniowie świetnie się bawili. Kręgielnia była następnym punktem programu, który przyniósł młodzieży wiele zabawy i radości...

Czytaj dalej

Dni Otwarte na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

W dniu 16 marca 2018 w ramach Dni Otwartych na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbył się wyjazd zorganizowany przez panią profesor Jolantę Konstańczuk dla 7 uczniów naszej szkoły. W godzinach 9-13 uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kadrę Wydziału Fizyki oraz studentów. Były to wykłady, prezentacje, a także ćwiczenia laboratoryjne, pokazujące różne zagadnienia, którymi zajmują się fizycy. Młodzież miała wyjątkową okazję udziału w warsztatach „Internet rzeczy” przygotowanych i prowadzonych przez dr. Cezarego Walczyka, który jest absolwentem naszego liceum. Z jego krótką biografią można zapoznać się na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce „Galeria Absolwentów”...

Czytaj dalej

Powiatowy Konkurs Angielsko – Rosyjski „Poliglota”

16 marca 2018 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce nasi uczniowie uczestniczyli w II Powiatowym Konkursie Angielsko – Rosyjskim „Poliglota”. Jego celem była popularyzacja języków obcych w szkole, motywowanie młodzieży do podnoszenia poziomu umiejętności językowych oraz stworzenie uczestnikom możliwości sprawdzenia się w rywalizacji z innymi uczniami. Każdy uczeń rozwiązał test, składający się z zadań z zakresu znajomości dwóch języków ( języka rosyjskiego i angielskiego). W teście pojawiły się zadania sprawdzające  umiejętności rozumienia ze słuchu, tekstu pisanego i stosowania struktur leksykalno- gramatycznych z obu języków.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów: 6 uczniów klas gimnazjalnych i 17 uczniów szkół ponadgimmnazjalnych, w tym 3 ucz...

Czytaj dalej

Zawodnicy CSA na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, Juniorów i Juniorów Młodszych

23 zawodników CSA rywalizujących 18.03.18 w Lublinie podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, Juniorów i Juniorów Młodszych zdobyło jeden złoty, trzy srebrne i pięć brązowych medali. Dla juniorów i juniorów młodszych turniej stanowił pierwszą eliminację do Mistrzostw Polski.
– Maciej Budnik – pierwsze miejsce w walkach juniorów do 56 kg,
– Patrycja Lipska – drugie miejsce w walkach juniorek do 50 kg,
– Hubert Mackało – drugie miejsce w walkach juniorów młodszych do 64 kg,
– Julia Kułak – drugie miejsce w walkach juniorek młodszych do 42 kg,
– Karina Fiedorowicz – trzecie miejsce w układach formalnych młodziczek 7-6 kup,
– Pola Protasiewicz – trzecie miejsce w technikach specjalnych młodziczek,
– Paweł Chomiczewski – trzecie miejsce w układach formalnych...

Czytaj dalej

Podsumowanie osiągnięć I półrocza r. szk. 2017/18 – ciąg dalszy

Osiągnięcia artystyczne

1. miejsce w konkursie teatralnym „Patriotyzm dawniej i dziś”, który został zrealizowany wspólnie przez Wojewodę Podlaskiego, Podlaskie Kuratorium Oświaty oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „NIEPODLEGŁA”. Zwycięzcy, to grupa uczniów: Maciej Budnik, Joanna Haponik, Karolina Maja Jadeszko, Zuzanna Jurgilewicz, Michał Kuźma, Patrycja Oliwia Lipska, Julian Malinowski, Paweł Masłowski, Michalina Silwonik, Weronika Sołtys, Samanta Świetlicka, pracujący pod opieką Krystyny Kopańko.
*
• 2. m. – Adam Budziński w III Powiatowym Konkursie Plastycznym „KAMIENNA STARA – MAŁA OJCZYZNA GENERAŁA NIKODEMA SULIKA”;
• 3. m...

Czytaj dalej