Spotkania z kulturą wysoką…

W bieżącym roku  szkolnym zorganizowane zostały dwa wyjazdy do Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Celem wycieczek było  pokazanie młodzieży, w jaki sposób można zrealizować na scenie dzieła przynależne do tzw. kultury wysokiej.

Młodzież obejrzała spektakle: „Balladyna” oraz „Romeo i Julia” w reżyserii Katarzyny Deszcz.

„Balladyna” została pokazana w dość nietypowej, awangardowej odsłonie. I choć utwór Słowackiego ma prawie 200 lat, pytanie, czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Zmienia się świat: zamiast legend mamy wirtualną rzeczywistość, zamiast mieczy wyrafinowane narzędzia zbrodni, ale uczucia ludzkie, ambicje, nienawiść i zazdrość pozostają takie same…

Z kolei  dramat „Romeo i Julia” to najsłynniejsza historia miłosna.
Opowieść Szekspira zawiera skondensowane do granic możliwości studium nieposkromionych emocji: nienawiści i pogardy, miłosnych wzlotów i bezmyślnych morderstw, mądrości i cynizmu, idealizmu i hipokryzji. Te różnorodne emocje zostały w znakomity sposób pokazane na deskach teatru.

Młodzież z zainteresowaniem obejrzała spektakle i podzieliła się refleksjami…

Tekst: Urszula Puczyńska                              Zdjęcia: Agnieszka Dzienisik