Literacka a teatralna wizja losów Józefa K.

18 grudnia 2018 roku grupa licealistów z Dąbrowy Białostockiej obejrzała w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku spektakl  „Proces. Rekonstrukcja” w reżyserii  Tomasza Kaczorowskiego. Przybliża on widzowi  paraboliczny i psychologiczny  tekst literacki, a mianowicie „Proces” Franca Kafki.  Powieść zapisała się w historii literatury jako genialna metafora totalitaryzmu i  opowieść o samotności człowieka w świecie, w którym wszechwładne państwo i biurokracja odbierają mu  prawo do prywatności i wolności. Fascynujący charakter powieści potęguje narracja utrzymana w konwencji absurdu.

Inscenizacja  Teatru PAPAHEMA jest  odsłoną,  która stanowi spore wyzwanie interpretacyjne. To współczesne spojrzenie na historię Józefa K...

Czytaj dalej

Spotkania z Weteranami z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

#20bbz #szacunekiwsparcie #weterani
#weteran #dzienpamieci #21grudnia #liceumdabrowabialostocka

Jak zachować się przed kamerą (na żywo!), stworzyć spójną i konkretną wypowiedź w formie notatki prasowej, opanować emocje i zainteresować odbiorców – tego mogli się nauczyć uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Młodzież z klas mundurowych i sportowo – mundurowej w dniach 18. – 19. 12. 2018 r. wzięła udział w spotkaniu z rzecznikiem prasowym 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej st. chor. Mikołajem Błogosławskim. Uczniowie zapoznali się z częścią teoretyczną, dotyczącą funkcjonowania mediów oraz portali społecznościowych i na tej podstawie samodzielnie weryfikowali podczas zajęć warsztatowych analizowane informacje prasowe dostępne w internecie...

Czytaj dalej

Konkursy z języka angielskiego

Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział i potwierdzają swoją znajomość języka angielskiego w konkursach językowych. 31 października 2018r. odbyła się edycja jesienna  konkursu języka angielskiego World of Languages organizowana przez wydawnictwo Synapsa. W zmaganiach konkursowych wzięły udział 24 osoby.

Najlepsze wyniki osiągnęły:

  • Izabela Marcińczyk– 85%, Aleksandra Sidorowicz – 85% (najwyższy wynik w klasach pierwszych ) – opiekun: Mirella Stupak i Joanna Pigiel
  • Agnieszka Budnik – 90% ( najwyższy wynik w klasach drugich ) – opiekun: Mirella Stupak
  • Samanta Świetlicka – 85% , Julia Grabińska –  85%  ( najwyższy wynik w klasach trzecich ) – opiekun: Elżbieta Kondracka

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz zakładki edukacyjne.

Ponad...

Czytaj dalej

Justyna Kłoczko – stypendystką Prezesa Rady Ministrów

12 grudnia 2018 r. za wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia 116 podlaskich uczniów szkół średnich i techników otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów. W gronie wyróżnionych znalazła się nasza uczennica Justyna Kłoczko.  W uroczystości wręczenia aktów stypendialnych uczestniczyli Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka. Justynie gratulujemy!

Foto: Agnieszka Dzienisik

Czytaj dalej

,,KOMÓRKOMANIA”

Dnia 17.12.2018 r. w naszej szkole odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w ramach Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu blisko 10 lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 400 000 potencjalnych dawców. Celem akcji  jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Celem statutowym fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystyc...

Czytaj dalej

VI Podlaski Konkurs Chemiczny

14.12.2018 roku w naszej szkole odbył się I etap VI Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Udział w rywalizacji  jest swoistym  sprawdzianem wiedzy z chemii, zaś   laureaci podczas rekrutacji będą przyjęci na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, jeśli zechcą  studiować Chemię, Ochronę Środowiska lub Ekobiznes na Uniwersytecie w Białymstoku.                W naszej szkole do konkursu przystąpiły trzy osoby z kl. III B: Agnieszka Kułak, Patrycja Oliwia Lipska i Kacper Rusiecki. Uczniowie zmagali się z zadaniami otwartymi przygotowanymi przez organizatorów konkursu.  Lista osób dopuszczonych do etapu głównego  opublikowana zostanie do 20 stycznia 2019 i  mamy nadzieję, że nasi uczestnicy zakwalifikują się do niego. Odbędzie się w Instytucie Chemii UwB w pierwszej połowie lutego 2019 r...

Czytaj dalej

Delegacja z Mołodeczna w naszej szkole

W dniach 12-15 grudnia 2018 roku w naszej szkole przebywała delegacja nauczycieli ze szkoły, z którą współpraca trwa już  11 lat. Pedagodzy  na czele z dyrektor Eleną Gorbaczową z  Gimnazjum nr 3 w Mołodecznie odwiedził naszą placówkę, uczestnicząc w zajęciach szkolnych oraz realizując  działania  w ramach projektu : „Poznajemy wielokulturowość Podlasia”.  W trakcie wizyty nie zabrakło także czasu na rozmowy na temat planów współpracy na najbliższe miesiące. Już w kwietniu planowany jest wyjazd naszych uczniów do Mołodeczna.

Czytaj dalej

Olimpiada HIV

W dniu 26 października 2018 r. cztery uczennice naszego liceum wzięły udział w eliminacjach powiatowych Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS. Spotkanie odbyło się w budynku Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce. Naszą szkołę reprezentowały:

  • Emilia Dylnicka
  • Kamila Łazar
  • Alina Obuchowicz
  • Aleksandra Jodczyk

Uczestniczki wykazały się dużą wiedzą, za udział w olimpiadzie otrzymały dyplomy i nagrody. Serdecznie dziękujemy naszym koleżankom za trud włożony w naukę, życzymy dalszych sukcesów w życiu szkolnym.

Czytaj dalej

Jak zaplanować akcję wolontarystyczną?

11 grudnia po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Annę Ruszewską – szefową Suwalskiego Biura Wolontariatu. Tym razem młodzież uczyła się „Animacji akcji wolontarystycznej”. Zdobyta wiedza i umiejętności zostaną z pewnością w przyszłości wykorzystane, ponieważ większość uczestników, to harcerze dąbrowskich drużyn 1 DDH Gladius i 2 DDW HSG Astat. Dziękujemy Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk za zorganizowanie i profesjonalne przeprowadzenie zajęć, a restauracji „Na Skarpie” za udostępnienie lokalu i pyszne jedzenie.
Jolanta Konstańczuk – drużynowa Astatu.
Czytaj dalej

Apel podsumowujący projekt czytelniczy – zdjęcia

Zdjęcia z apelu (6 grudnia 2018 roku) podsumowującego projekt czytelniczy, który realizowany był w trakcie 2018 roku. Dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa doposażona została szkolna biblioteka, do której młodzież za względu na nowości książkowe zdecydowanie częściej zagląda.

Czytaj dalej