Dopiero co w piątek i sobotę (11-12 października) grupa maturzystów wzięła udział w dorocznej pielgrzymce do Częstochowy, a już wczoraj (14 października) wyruszyła kolejna ekipa młodzieży do Krakowa w ramach realizowanego projektu Fin de siecle w Krakowie i Dąbrowie. Ponadto w dniu dzisiejszym (15 października) klasa I e (mundurowo-celna) i II f (celna) pojechały na przejście graniczne do Kuźnicy Białostockiej w ramach rozwoju zainteresowań profilowych. Dziś także swoją wizytą w naszej szkole zaszczyci Pani Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim Prezydencie Rzeczpospolitej Na Uchodźstwie – Ryszardzie Kaczorowskim. O wszystkich wydarzeniach poinformujemy na naszej stronie.
Archiwa blogów
| Zespół Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej |
Podsumowanie ankiet ewaluacyjnych
W klimacie fin de siecle w Krakowie i Dąbrowie
1. Działania rozpoczniemy od kampanii promującej projekt (ogłoszenie w prasie lokalnej, stronach internetowych szkoły, Fundacji Gama, plakaty wykonane przez uczniów rozwieszone w szkole) oraz inauguracyjnego spotkania – konferencji prasowej, na które zaprosimy młodzież z LO, Radę Pedagogiczną Zespołu Szkół im .gen. N. Sulika oraz rodziców uczniów, władze gminy, powiatu, który jest organem prowadzącym szkołę, lokalnych partnerów współpracujących ze szkołą i fundacją, przedstawicieli lokalnych mediów. Wówczas zaprezentowane zostaną założenia projektu, darczyńcy, realizator oraz partnerzy – ok. 200 osób. Do końca czerwca zakończy się rekrutacja uczestników (zgłoszenia chętnych, ich osiągnięcia , zaangażowanie w życie szkoły i środowiska, a także trudna materialna sytuacja rodzinna. Wybór osób do projektu nastąpi przez komisję rekrutacyjną – dyrektor LO, koordynator projektu, pedagog szkolny oraz troje nauczycieli polonistów, którzy będą prowadzić zajęcia dla 60 osób, z których zostanie wyłoniona liczba 45 poprzez test. Ustalony także zostanie plan zajęć warsztatowych.
2. W klimacie fin de siecle w Dąbrowie – 8 zajęć warsztatowych z kultury młodopolskiej x 2godz., na których młodzież uzyska rzetelną wiedzę z literatury, sztuki młodopolskiej poprzez przygotowane m in. prezentacje multimedialne (zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli) ukazujące twórczość wybitnych artystów i osiągnięcia kultury fin de sieclu w Polsce. Zajęcia w konwencji kawiarenki literackiej przy świecach, kawie, herbacie i ciastkach (fundator – szkoła i nauczyciele) będą poprowadzone w specjalnie udekorowanych pracowniach – obrazami, hasłami modernistycznymi. Z zajęć będzie przez młodzież kręcony film reportażowy o realizacji projektu.
3. Spacer po młodopolskich wątkach i tematach, czyli wielki test sprawdzający wiedzę uczestników projektu i rekrutujący na wycieczkę do Krakowa, będący jednocześnie podsumowaniem dwumiesięcznej pracy – wybór 45 uczniów
4. W klimacie fin de siecle w Krakowie – wycieczka do Krakowa (45 uczniów + 3 nauczycieli). Zwiedzanie Rynku Starego – w tym Jamy Michalika najważniejszej kawiarni młodopolskich artystów, muzeów z malarstwem młodopolskim oraz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Narodowe Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Sukiennicach biorąc udział w Ko-lekcji z grupą itp. Planowany jest 1 nocleg w Krakowie (bo będą nocne przejazdy) i obejrzenie dwóch sztuk teatralnych w Teatrze Starym , Teatrze Stu lub J. Słowackiego. Także planowane jest zwiedzanie Wawelu. Z wycieczki także będzie przez młodzież kręcony film reportażowy.
5. Relacja z wyprawy. W październiku powstaną kolejne artykuły informujące społeczność lokalną o realizacji projektu, zamieszczone zarówno w gazetce szkolnej, prasie lokalnej, jak i stronach, internetowych szkoły, Fundacji Gama. Będzie także przygotowywany internetowy pamiętnik, ”Mój Kraków”, dołączony do stron internetowych szkoły, relacjonujący bezpośrednie wrażenia młodzieży z wycieczki do Krakowa. Praca nad montażem filmu.
6. Ewaluacja projektu. Wypełnienie 45 ankiet ewaluacyjnych, wśród uczestników podsumowujących projekt. Opracowanie wyników ankiety, analiza wniosków.
7. Konferencja prasowa zamykająca realizację projektu z udziałem gości, którzy byli na otwarciu a także projekcja filmu z realizacji projektu.
Projekt będzie szeroko promowany wśród społeczności lokalnej poprzez politykę informacyjną inspirującą artykuły w prasie lokalnej. Przygotowany film z realizacji projektu będzie pokazywany młodzieży – uczniom Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej na Dniach Integracyjno – Adaptacyjnych i rodzicom na jednym ze spotkań śródokresowych. Powyższe działania przyczynią się także do szerszej promocji działań Fundacji PZU.
| Fundacja PZU Al. Jana Pawła II 24 00-133 Warszawa email: fundacja@pzu.pl strona: www.pzu.pl tel.: (22) 582 49 20 |
| Zespół Szkół im. gen. N. Sulika ul. 1000-lecia PP 24 16-200 Dąbrowa Białostocka email: liceum@data.pl strona: www.liceum-dabrowa.pl tel. (85) 7 121 124 |
| Fundacja GAMA ul. gen. N. Sulika 1 16-200 Dąbrowa Białostocka email: fundacja gama@gmail.com strona: www.fundacjagama.za.pl tel. (85) 7 121 285 |
Podobnie jak w poprzednim roku serdecznie zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły na comiesięczne dyżury nauczycielskie, w trakcie których można spotkać się z nauczycielami, wychowawcami, pedagogiem i porozmawiać na temat zarówno sukcesów i osiągnięć, jak i ewentualnych trudności. W najbliższy wtorek (1 października) zapraszamy w godzinach od 1500 do 1630.
W dniu 19 września 2013 roku po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej 62 – osobowa grupa biorąca udział w projekcie edukacyjnym „Katyń w 73. rocznicę zbrodni” zameldowała się na terenie Rzeczpospolitej. Wśród uczestników byli dwaj uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej Karol Skibicki i Maciej Kułak. Opiekunem uczniów z Dąbrowy Białostockiej i uczennic z LO w Suchowoli był Jarosław Budnik – dyrektor szkoły. Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie polskich nekropolii na wschodnich kresach dawnej Rzeczypospolitej. Uczestnicy odwiedzili miejsca straceń i pochówku polskich oficerów i żołnierzy w Katyniu, Kuropatach koło Mińska i Grodnie. Po drodze zwiedzili także miejsca związane z historią Polski na terenie Białorusi, takie jak Krewo, Budsław, Holszany, Hruszówka, Orsza czy Kleck. Nieodłącznym elementem projektu była wizyta w Smoleńsku przy symbolicznym obelisku poświęconym ofiarom katastrofy samolotu w której zginęło 96 osób na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim. Wyjazd wyzwolił wiele emocji i wzruszeń, pozwolił poznać tragiczne losy polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu i dzieje postaci związanych z Kresami Wschodnimi. Uzmysłowił, jak okrutne mogły być losy polskich patriotów w zetknięciu się z siłą nieludzkiego systemu komunistycznego. Projekt edukacyjny był przygotowany i przeprowadzony przez Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu środków ze Starostwa Powiatowego w Sokółce.
16 września 2013 roku o godzinie 3 nad ranem delegacja w składzie: dyrektor szkoły Jarosław Budnik i dwóch uczniów: Maciej Kułak z klasy IIIc i Karol Skibicki z IId wyruszy na wycieczkę edukacyjną po miejscach męczeństwa polskich żołnierzy oraz ważnych miejscach rozwoju polskiej kultury na Kresach Wschodnich. Docelowym kierunkiem naszej wyprawy jest Smoleńsk i Katyń – miejsca tragicznej historii najnowszej. Organizatorem wyjazdu jest Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Białymstoku). Materiały dotyczące pobytu można śledzić na Facebooku. Ponadto szczegóły naszego wyjazdu znajdą się na stronie Polskiego Radia Białystok. Tu powinny tez znaleźć się nasze blogi, fotoblogi, krótkie filmiki. Niebawem na naszej stronie materiały z wycieczki edukacyjnej. Powrót planowany jest 18 września 2013 roku w godzinach nocnych.
Dzięki uprzejmości Pana Pułkownika Mareka Kalwasińskiego z Regionalnej Bazy Logistycznej i Dowódcy Jednostki Wojskowej w Osowcu Twierdzy Pana Majora Bogdana Oźlańskiego klasa mundurowo-celna ma możliwość realizacji Dni Adaptacyjno – Integracyjnych w bazie Wojska Polskiego w Osowcu. W ten sposób realizowane są manewry klasy mundurowo-celnej, które przygotował Janusz Bielawski – nauczyciel Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej – opiekun klas mundurowych. Uczniowie mają możliwość poznania historii Twierdzy Osowiec, integracji wewnątrzklasowej i poznania specyfiki funkcjonowania służb mundurowych. Program pobytu inspirowany jest na życiu żołnierskim i stanowi dla uczestników spore wyzwanie (choćby pobudka i ranna zaprawa o godzinie 600, lub nocne wymarsze poza teren koszar), jednak nikt nie chciał wracać wcześniej z opiekunami do Dąbrowy Białostockiej.
Rozpoczął się rok szkolny 2013/14 a wraz z nim ruszyły kolejne dni integracyjno – adaptacyjne, które potrwają do 5 września 2013 roku i zakończą się spotkaniem z rodzicami uczniów klas pierwszych, które rozpocznie się na hali sportowej o godzinie 1600. Idea akcji realizowanej na początku roku szkolnego to bezpieczne „wejście” w szkołę, integracja środowiska klasowego i wyznaczenie granic zachowań ucznia Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej. W związku z realizacją tych celów odbyły się spotkania z psychologiem, pedagogiem, absolwentami szkoły, policjantem, funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Nowym Dworze, wolontariuszkami z Armenii i Hiszpanii. Nasi ubiegłoroczni absolwenci także włączyli się w organizację Dni przygotowując kurs pierwszej pomocy. Wszystkim prowadzącym zajęcia serdecznie dziękujemy i prezentujemy kilka zdjęć z wczorajszych (3.09.13) integracyjnych zmagań.
W związku z organizacją DNIA PAMIĘCI przypominamy wszystkim uczniom klas mundurowych i celnych, że dnia 1 września 2013r. (niedziela) o godzinie 18.00 pod internatem odbędzie się zbiórka młodzieży, w celu przygotowania się do udziału w uroczystości.
Na manewry 3-5 września 2013 zabierz:
– Pozwolenie od rodziców na wyjazd,
– Mały plecak, w coś musimy pakować nasze rzeczy na wędrówkę, a w środku mieć: najmniej 1,5 litra wody, kubek najlepiej metalowy lub z tworzywa sztucznego (nie szklany), kiełbaskę na ognisko, chlebek lub bułeczkę, dwa jajka, chusteczki jednorazowe, scyzoryk – obowiązkowo, plastikową łyżkę, zapałki 1 pudełko, (rozpalanie ognia oraz do podłubania w zębach), J J J
– Coś do spania: piżama lub dres (ciemny),spodnie i bluza, śpiwór, obowiązkowo maskotka z dziecięcych lat – przytulanka, może posłużyć za poduszeczkę,
– Kurtka – w zależności od warunków atmosferycznych, przeciw deszczowa i ciepła,
– Odpowiedni ubiór – tj. sweter lub polar i spodnie (długie), ciepłą bieliznę, ciepłe skarpety – 2 pary,
– Nakrycie głowy – czapka
– Zapasowy komplet odzieży nie nowy – możemy przemoczyć lub zniszczyć,
– Obuwie, do wędrówki, kapcie, na zmianę, tak aby każdy miał komfort,
– Weź więcej ciepłych rzeczy – wieczorami na dworze jest chłodno L LL
– Latarkę, zapasowe baterie,
– Przybory toaletowe tj. ręczniki mały i duży, mydło, szczoteczka i pasta do zębów, kosmetyki, papier toaletowy, chusteczki jednorazowe 2 opakowania,
– Igłę, nici, agrafki sztuk 5, sznurek szpagatowy lub linka około 10 metrów,
– Podgrzewacze, 15- 20 sztuk lub jedno opakowanie mogą być zapachowe – oświetlanie pomieszczenia w nocy, można kupić w Biedronce,
– Przybory do pisania: notes, długopis, ołówek, kredki, linijkę, śpiewnik,
– Instrumenty grające: gitara oczywiście jak posiadasz,
– Podręczną apteczkę!- aViomarin (jeśli źle znosisz wszelkie jazdy np. samochodem czy autobusem), ewentualnie leki, które regularnie zażywasz z informacją o sposobie przyjmowania, plastry z opatrunkiem,
– Może jakieś torebki jednorazówki czy coś …. ?, bo mogą sie przydać,
– TELEFON komórkowy/ ŁADOWARKA oczywiście jak posiadasz, kartka z napisanym imieniem i nazwiskiem. UWAGA: Telefony na czas realizacji zadań zespołowych będą deponowane u organizatora
– DOKUMENTY (legitymacja lub dowód osobisty – w dziczy niezbyt przydatne ale czasem trzeba wrócić do cywilizacji albo cywilizacja przypomni sobie o nas…
– Namiot nie mniejszy niż 4 osobowy
– Porcję dobrego humoru J J J,
– PROSIMY RODZICÓW O PROWIANT Z POMINIĘCIEM DUŻEJ ILOŚCI SŁODYCZY, CHIPSÓW, NAPOJÓW GAZOWANYCH
np: paczka kabanosów zapakowana próżniowo (nie zamoknie, nie zepsuje się, a satysfakcja
wgryzania się w mięskooooo jest nieziemska w lesie) dwie czekolady milka (nie zamoknie, i nawet roztopiona nie wypłynie) zamiast czekolady tłuste nasiona, orzechy i suszone owocedwa batony muesli (najtańsze w biedronce, w Lidlu mają za to więcej rodzajów);sezamki, bo są również odporne na temperaturępaczuszkę bakalii (mieszanka orzechów, migdałów, rodzynków, i co tam jeszcze się znajdzie) opakowanie pasztetu (nie w puszce, tylko w takim sreberku jakby) opakowanie sucharów lub krakersy (te drugie w puszcze, żeby nie pognieść); dwa gorące kubki o tym samym smaku (zazwyczaj cebulowe hi hi) zupka chińska (dla makaronu) dwie saszetki herbaty lub herbatę instant cytrynową
saszetki z cukrem oranżadę w proszku napój owocowy w proszku – 4×32,5g woda niegazowana
cukierek z ekstraktem kawy – 6 szt, guma do żucia 10drażetek lub listków.
PRZYPOMINAM
PRZED WYJAZDEM NALEŻY BEZWZGLĘDNIE POWIADOMIĆ RODZINĘ
O WASZYM WYPADZIE I POSIADAĆ ZE SOBĄ PODPISANĄ ZGODĘ NA WYJAZD
Dostawa 200 ton węgla kamiennego orzech II o wartości opałowej 24 – 28 MJ/kg w sezonie grzewczym 2013-2014
Zamawiający
Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej
16-200 Dąbrowa Białostocka
ul. 1000-lecia PP 24
tel. (085) 7121124
Przedmiot zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest dostawa 200 ton węgla kamiennego orzech II o wartości opałowej 24- 28 MJ/kg w sezonie grzewczym 2013-2014.
Termin wykonania zamówienia
Sezon grzewczy 2013-2014 tj. od podpisania umowy do zakończenia sezonu grzewczego -30.04.2014r..
Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert
Ofertę należy złożyć w sekretariacie Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, ul. 1000-lecia PP 24, 16-200 Dąbrowa Białostocka w terminie do dnia 10.09.2013r. do godz. 9.00 (data stempla pocztowego nie będzie brana pod uwagę).
Komisyjne otwarcie ofert nastąpi w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej, ul. 1000-lecia PP 24, 16-200 Dąbrowa Białostocka – w dniu 10.09.2013r. o godz. 9.10.
Czytaj dalej









