Zdolni, utalentowani, pracowici, czyli uroczystość rozdania stypendiów Starosty Sokólskiego na II semestr r. szk. 2017/2018

Dn. 27.04.2018 w naszej szkole miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów Starosty Sokólskiego w ramach szóstej edycji “Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski”.  Prócz Starosty  Sokólskiego Piotra Rećki gościliśmy  także wicestarostę Jerzego Białomyzego, członka Zarządu Powiatu Sokólskiego – Alicję Rysiejko i Dyrektor Wydz. Spraw Społecznych – Annę Aniśkiewicz. Spośród 140 stypendiów przyznanych w całym powiecie najzdolniejszym uczniom, naszej szkole przypadło – 41 (16 naukowych, 25 sportowo – artystycznych). Stypendystom serdecznie gratulujemy i motywujemy do dalszej wytrwałej, systematycznej pracy, bo warto!

STYPENDIA NAUKOWE:

  1. Justyna Kło...
Czytaj dalej

Katarzyna Sutuła wygrała konkurs plastyczny p.h. „Rosja jest piękna”!

Znamy już wyniki  konkursu plastycznego „Rosja jest piękna” zorganizowanego przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Nasza uczennica Katarzyna Sutuła z klasy IIIb, autorka pracy „Moskwianka”,  zajęła pierwsze miejsce! Pracowała pod opieką Katarzyny Sidorowicz.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej

Młodzieżowe warsztaty Forum Dialogu

Czytaj dalej

Spotkanie autorskie z udziałem dąbrowskich licealistów

Młodzież z dąbrowskiego liceum w dniu 26 kwietnia 2018 roku wzięła udział w spotkaniu autorskim z księdzem Tadeuszem Krahelem, doktorem teologii, prałatem Białostockiej Kapituły Metropolitalnej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej.
Ks. Tadeusz Krahel podzielił swój wykład na dwie części: związaną z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z przybliżeniem swojej książki. Prelegent mówił o historii Polski, o jej dążeniach do odzyskania niepodległości i trudach z tym związanych, poświęceniu i śmierci. Wymienił ważne zdarzenia i postaci, które pomogły w odzyskaniu suwerenności. Mówił o trudnym wieku XIX, czasie dwudziestolecia międzywojennego, I i II wojnie światowej...

Czytaj dalej

Konkurs inspirowany twórczością Anny Markowej

Uczennica z kl. II a – Weronika Kułak napisała 3 metafizyczne wiersze na Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Konkurs organizowany jest przez Klub Humanistów przy Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana. Jego celem jest nie tylko rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi, a przede wszystkim przybliżenie postaci Anny Markowej – nieżyjącej już białostockiej dziennikarki i animatorki kultury.
Za zgoda autorki pozwoliłam sobie na zamieszczenie jednego z wierszy.

Kim jesteś?
Wbijasz sztylet w serce
Pozostawiasz ślady
Wyciągasz ku mnie ręce
Rozdrapujesz rany

Ściskasz szyję, dusisz
I ciągniesz za włosy
Słodkim tonem kusisz
Ciągle zmieniasz głos...

Czytaj dalej

Symulacja procesu karnego na podstawie „Lalki” B. Prusa

Dn. 24.04.2018 w ramach lekcji języka polskiego na poz. rozszerzonym odbyła się symulacja procesu karnego z oskarżenia prokuratorskiego skierowanego przeciwko Izabeli Łęckiej.
Prokurator (Weronika Kułak) wnioskował o pozbawienie wolności panny Izabeli Łęckiej na okres 3 lat w zw. z jej karygodnym postępowaniem. Zarzucał, że oskarżona kierując się jedynie dbałością o własną sytuację majątkową, negatywnie wpłynęła na stan psychiczny pokrzywdzonego – Stanisława Wokulskiego, a w rezultacie przyczyniła się do podjęcia przez niego próby samobójczej. Jest to czyn z artykułu 151, 156, &1 kodeksu karnego.
W procesie Michał Topolewski był pełnomocnikiem posiłkowym – Stanisławem Wokulskim...

Czytaj dalej

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ,,Alchemik”

Dnia 7 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ,,Alchemik”. Składał się z 30 zadań testowych oraz zadania opisowego. Maksymalnie można było uzyskać 38 p. Najwyższy wynik w szkole uzyskała Patrycja Oliwia Lipska (32 p.), natomiast wyróżnienie: Klaudia Kopeć (29 p.), Sylwia Kirej (26 p.) i Karolina Krzywosz (24 p.).

Koordynatorem konkursu jest Urszula Lipska
  Uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Czytaj dalej

Jesteśmy w programie pilotażowym Ministerstwa Obrony Narodowej dla klas wojskowych!

Moi drodzy! MAMY TO! Długo czekaliśmy na tą decyzję. I nastąpiła. W dniu dzisiejszym Minister Obrony Narodowej zatwierdził wykaz szkół które od nowego roku szkolnego będą realizować II EDYCJĘ PROGRAMU PILOTAŻOWEGO MON DLA KLAS WOJSKOWYCH. I co najważniejsze: w wykazie szkół zakwalifikowanych do programu znalazła się nasza szkoła – Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Jesteśmy wśród pięciu w województwie podlaskim zakwalifikowanych klas mundurowych...
Czytaj dalej

Podpisane porozumienie ze szkołą artystyczną z Białorusi

22 kwietnia 2018 roku nasza szkoła zyskała kolejnego partnera. Jest nim Państwowa Instytucja Oświatowa „Ozierycko- Słobodska” Szkoła Sztuk w Słobodzie na Białorusi. Stosowne porozumienie podpisała dyrektor szkoły artystycznej Natalia Djaczuk oraz dyrektor Jarosław Budnik. Celem rozpoczętej współpracy jest zapoznanie się z kulturą i tradycjami Polski i Białorusi a także organizowanie wspólne imprez i wymiany młodzieży. Uzdolniona artystycznie młodzież z Białorusi uczestniczyła w Dąbrowskich Spotkaniach z Kulturą Białoruską, dając obraz zróżnicowanych artystycznie talentów – taniec, śpiew, gra na instrumentach.

Czytaj dalej

Dzień Białoruski w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej

17 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej odbył się Dzień Białoruski. Uczennice klasy Ia, pochodzące z Białorusi  i wolontariusz Żenia Polakow,  przebywający w szkole w ramach wolontariatu EVS, przybliżyli naszym uczniom kuchnię białoruską. Można było spróbować placków ziemniaczanych ze śmietaną i serniczków, które upiekły dziewczyny. Ze swego kraju przywiozły najbardziej popularne słodycze.  Zapoznali nas również z białoruską kulturą i tradycjami poprzez prezentacje multimedialne. Można było posłuchać współczesnych białoruskich piosenek, wziąć udział w quizie lub wykazać się wiadomościami w rozwiązywaniu krzyżówki.

Tekst – Katarzyna Sidorowicz, Joanna Pigiel

Czytaj dalej