Archiwa blogów

Międzynarodowe gotowanie

Dnia 27 marca do Polski z Niemiec wróciła grupa kucharzy z klasy wielozawodowej działającej w ramach Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, po dwutygodniowym stażu w Frankfurcie nad Odrą. Został on zorganizowany w ramach projektu „Zagraniczny staż kluczem do europejskiej mobilności zawodowej kucharzy i murarzy” i odbył się dzięki Ochotniczemu Hufcowi Pracy z Wasilkowa. Młodzi stażyści pod okiem instruktora nauki zawodu zgłębiali wiedzę na temat kuchni niemieckiej, angielskiej i francuskiej. Nauczyli się przygotować dania takie jak: sałatka z ziemniaków, niemieckie kiełbaski z jabłkami, cebulą i kiszoną kapustą, a także deser: tort szwarcwaldzki. Uczestnicy do wspólnego gotowania wprowadzili polski akcent i zachwycili wszystkich uczestników i organizatorów projektu gołąbkami w sosie pomidorowym, babką ziemniaczaną, zupa ogórkową, faworkami i ciastem mrowiskiem. Poza gotowaniem młodzież nauczyła się w jaki sposób elegancko i estetycznie serwować dania oraz odpowiednio nakryć do stołu. Kucharze z klasy wielozawodowej mieli czas nie tylko na ciężką pracę i naukę, ale również na rozrywkę. Zwiedzali Frankfurt, Słubice oraz Berlin. Jeśli zaś brakowało komuś relaksu to mógł zaspokoić tą potrzebę na Tropikalnej Wyspie, położonej pod Berlinem. W ostatnim dniu Dyrektor ośrodka, w którym młodzież odbywała staż, przeprowadził egzamin znajomości języka niemieckiego oraz z kuchni niemieckiej. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze. Po egzaminie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedze i umiejętności. Młodzież wyjeżdżała Frankfurtu ze smutkiem, ale z nadzieją na powrót, ponieważ nikomu nie przeszkadzało ani wczesne wstawanie, ani dyscyplina czy ciężka praca. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu.Czytaj dalej

Międzyklasowy turniej koszykówki

Zachowaj równowagę, czyli zdrowe podejście do życia

W ramach projektu Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację w zakresie żywienia i aktywności fizycznej 20 marca 2015 roku odbył się międzyklasowy turniej koszykówki zorganizowany przez uczniów naszej szkoły. W turnieju wzięło udział około 90 uczestników. Reszta szkoły kibicowała swoim drużynom. W składach drużyn znajdowali się chłopcy oraz dziewczyny, ilość zmian była nieograniczona.
I miejsce – klasa 2B
II miejsce – klasa 1B
III miejsce – klasa 2D

Królem strzelców został Mateusz Jurgilewicz. Zwycięzcy otrzymali nagrody okolicznościowe ufundowane przez dyrektora szkoły.

Czytaj dalej

5 kolejka Ekstraklasy matematycznej – Bartek prowadzi

Ciekawie potoczyła się kolejna kolejka Ekstraklasy matematycznej. Już jest widoczne, iż walka o pierwsze miejsce będzie rozegrana pomiędzy Bartkiem a Robertem. Przypominamy, iż Bartek Gniedziejko prowadzi od początku rozgrywek. Sprawa miejsca na podium jest nadal nieprzesądzona, ponieważ pomiędzy trzecią Karoliną a czternastym Maćkiem są tylko 4 punkty różnicy. Do końca rozgrywek pozostały trzy kolejki.

Czytaj dalej

Konkursy w ramach akcji „Pola Nadziei” – Fundacja „Pomóż Im”

Regulaminy konkursów organizowanych w roku 2014/2015 r.

Czytaj dalej

Dąbrowa da się lubić

Wolontariat Europejski EVS to program unijny umożliwiający organizacjom i instytucjom przyjmowanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych). Jest on przeznaczony dla osób w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat. Takie osoby mogą wyjechać za granicę na czas od kilku tygodniu do 12 miesięcy i pomagać w realizowaniu projektów na rzecz społeczności lokalnej. W dąbrowskim liceum już po raz drugi gościmy wolontariuszki zza granicy. Rok temu były to Hiszpanka Laura i Armenka Marija. W tym roku liceum współpracuje z Monicą z Hiszpanii oraz z Hasibe z Niemiec.

Czytaj dalej

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole przebiegał w duchu sportowym, klasy pierwsze i drugie rozegrały sportową rywalizację w koszykówce. Młodzież sama sędziowała rywalizację swoich kolegów i koleżanek. Po zaciętym boju zwycięstwo odniosły klasy politechniczne (II B i I B), przed klasą medialno-prawniczą II D. Dla zwycięzców Rada Rodziców ufundowała słodkie nagrody mające zrekompensować ubytek kalorii. W trakcie trwania meczów istniała także okazja do obejrzenia na teleskopie zaćmienia słońca, z czego skorzystali uczniowie szkoły, nauczyciele i jedna z klas szkoły podstawowej.

Czytaj dalej

Stypendyści Zarządu Powiatu i Zarządu Województwa (nowe zdjęcia)

W ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski” Zarząd Powiatu w Sokółce przyznał stypendia dla 10 uczniów naszej szkoły.

Czytaj dalej

Siła w ortografii!

W dniu 17.03.2015 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Sokółce odbyły się XVI Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego.

Czytaj dalej

Młoda krew ratuje życie

6 marca 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się konferencja, na której podlaski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podsumowały zeszły rok. Na konferencji oprócz podsumowania wręczono również nagrody. III miejsce w XI edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” w kategorii „Najwyższy Wskaźnik Aktywności Szkoły Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych” w etapie okręgowym, przypadło Zespołowi Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Wszystkim Krwiodawcom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Czytaj dalej

Ja czytam, a WY?

Świat nie zaczyna się ani nie kończy na Facebooku. Lecz jeśli rozgraniczymy te dwa pojęcia, to okaże się, że i „fejs”, i „book” są równie ważne.

Czytaj dalej