Archiwa blogów

Projektowy wyjazd do Kalwarii

23 listopada 2015 roku delegacja z naszej szkoły w składzie: dyrektor Jarosław Budnik, nauczycielka języka polskiego Dorota Budzińska, opiekun klas mundurowych Janusz Bielawski, Aleksandra Szczerba – pracująca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury a także nasze dwie wolontariuszki: Ana i Tatewik oraz 3 uczniów – Ola Wojciulik, Michał Kowalczuk i Marek Czarkowski odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w Kalwarii na Litwie. Tematem wizyty miały być uzgodnienia dotyczące złożenia  projektów realizowanych we wzajemnej współpracy. W programie znalazło się  zwiedzanie pozostałości po mieszkających w dwudziestoleciu międzywojennym  Żydach Kalwarii , w tym synagogi i  cmentarza. Uczestnicy wyjazdu mogli się także zapoznać z zasobami szkolnego muzeum.

12277147_10201353750402211_1075413426_n

12277242_10201353750842222_1154312289_n

12285889_10201353750802221_464923920_n 12305444_10201353750202206_307976554_n 12305642_10201353750042202_142512470_n 12305817_10201353750682218_2075988246_n 12308850_10201353750282208_279989504_n 12308884_10201353750242207_1441550063_n

Czytaj dalej

Wieczornica patriotyczna w internacie – 17.11.2015 r.

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” – te słowa wybitnego romantycznego wieszcza, Cypriana Kamila Norwida, doskonale oddają ducha patriotyzmu, który postanowiła pielęgnować młodzież z dąbrowskiego Liceum. Pod opieką wychowawcy internatu, Wiesława Hukałowicza, przygotowali wieczornicę, poświęconą 97-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybyli goście, tj. dyrektor ZS Jarosław Budnik, wicedyrektor Tomasz Rogoziński, Joanna Pigiel (wychowawczyni kl. I E), Krzysztof Malinowski (wychowawca kl. I A), prof. Krystyna Huryn, Małgorzata i Tomasz Leszkowiczowie, a także ksiądz Daniel Kwietniewski wraz z mieszkańcami internatu obejrzeli montaż poetycko – muzyczny, przypominający tragiczną historię naszej Ojczyzny...

Czytaj dalej

Trwają prace nad powołaniem Młodzieżowej Rady Miejskiej

W ramach projektu pn. „Wspólna sprawa – wspólny głos” realizowanego przez Stowarzyszenie ANAWOJ 17 listopada w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami uczniów. Tematem była kwestia powołania Młodzieżowej Rady. Młodzież określała cele istnienia Rady, możliwe do realizacji działania Rady po jej ukonstytuowaniu się, zastanawiała się nad obowiązkami i prawami młodzieżowych radnych. To pierwszy warsztat tego typu w Dąbrowie Białostockiej, który rozpoczął pracę nad powołaniem Rady, która ma zapewnić trwałą i owocną współpracę z samorządem.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „ERASMUS+”anA ERA P1080872 P1080875 P1080877 P1080879 P1080883

Czytaj dalej

Warsztaty w Augustowie

W dniach 12-14 Stowarzyszenie ANAWOJ zorganizowało w Augustowie „warsztat krytycznego spojrzenia” z projektu pn. „Wybierać świadomie”, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestniczyli w nim uczniowie z podlaskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: Michałowa, Gródka, Suwałk, Zambrowa, Sokółki, Augustowa, Białegostoku i liceum z Dąbrowy Białostockiej. Przez 3 dni spotkania młodzież poznawała zagadnienia z zakresu edukacji globalnej, przyglądała się bliższemu i dalszemu otoczeniu i zastanawiała się nad panującymi w świecie relacjami, a także zachodzącymi współcześnie procesami...

Czytaj dalej

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Fraszka”

Osoby zainteresowane konkursem informujemy, że w naszej szkole zostanie on przeprowadzony w dniu 19 listopada 2015 r. (czwartek) o godz. 9 45 (3.godz. lek.) w pracowni polonistycznej nr 11. Czas pisania testu – 55 minut.

Proszę wziąć ze sobą ze sobą czarny długopis.

Zapraszamy!

Czytaj dalej

Jakub Sulima drugi w konkursie historycznym

W dniu 10 listopada 2015 roku  na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbył się konkurs historyczny pn. „Listopadowe dni – 1918”. Udział w nim wzięło trzynaście osób. Po pierwszym etapie cztery osoby uzyskały jednakową ilość 18 punktów, w związku z czym musiały przystąpić do losowania kolejnych pytań i udzielenia na nie odpowiedzi. Dzięki dogrywce poznaliśmy zwycięzców tegorocznych zmagań.

Pierwsze miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół w Sokółce – Adam Kozłowski, drugie zdobył nasz uczeń Jakuba Sulima, natomiast trzecie miejsce wywalczył uczeń Zespołu Szkół w Sokółce – Grzegorz Garbuz.

Jakubowi składamy serdeczne gratulacje!

Zdjęcie dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Sokółce.

e244dcaecc780f3eb6288833ebee8c6f

Czytaj dalej

Manewry klas mundurowych w Dąbrowie Białostockiej na półmetku…

Po raz drugi w tym roku szkolnym w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej odbywają się manewry klas mundurowych. Rozpoczęły się w piątek 13 listopada 2015 i potrwają do niedzieli. Są to już 15 manewry klas mundurowych w historii szkoły . W zajęciach uczestniczą głównie uczniowie klas pierwszych i drugich. Oprócz typowych zajęć integracyjnych, młodzież ma okazję do zapoznania się z elementami musztry, sprawdzenia się w ćwiczeniach sportowych oraz grach terenowych. W piątek uczniowie klas mundurowych mieli nocne zajęcia terenowe. Nie zabrakło także integracyjnej dyskoteki. Niewątpliwą atrakcją jest także mieszkanie w budynku szkoły pod namiotem zbudowanym samodzielnie przez uczniów...

Czytaj dalej

Patronat Marszałka dla projektu.

Z przyjemnością informujemy, iż swoim Patronatem  objął  projekt „Odczytywanie popiołów – śladami dąbrowskich Żydów” Marszałek Województwa Podlaskiego . Jest to kolejny spośród samorządów, poza gminnym i powiatowym, którego przedstawiciele zadeklarowali wsparcie tego przedsięwzięcia. Dziękujemy.

Patronat Marszałka

Czytaj dalej

Śpiewająco w Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie

Na zaproszenie Akademii Obrony Narodowej grupka uczniów II klasy mundurowej (Kamila Łomoć, Karol Harasim, Marcin Grygo, Fryderyk Jurgielewicz, Mateusz Żmurda, Karol Haponik  i Mateusz Horosz) pod opieką Edyty Budnik i Janusza Bielawskiego udała się na obchody Narodowego Święta Niepodległości do Warszawy. Nasi uczniowie uczestniczyli w „Pikniku Niepodległościowym”, w trakcie którego można było zwiedzać park militarny, postrzelać z broni pneumatycznej lub w okularach alkogogle doświadczać  rzeczywistość. Jednakże głównym celem wyjazdu był udział w konkursie . „Śpiewać każdy może …” Jego zwycięzca będzie miał możliwość wzięcia udziału bez wstępnych eliminacji w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Żołnierskiej dla Młodzieży Klas Mundurowych zaplanowa...

Czytaj dalej

Uroczyste obchody Święta Niepodległości.

W dniu 10 listopada 2015 roku w szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Apel rozpoczął się hymnem i przemówieniem dyrektora szkoły Jarosława Budnika, który zwrócił uwagę na znaczenie patriotyzmu dla współczesnej młodzieży . Przemówienie zakończyło się cytatem z Księdza Piotra Skargi ” Wszechmogący, Wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie”. Następnie występ artystyczny w przygotowaniu młodzieży pod opieką Krystyny Kopańko nawiązał do historii Polski od XVIII do XX wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czytaj dalej