Warsztaty w Augustowie

W dniach 12-14 Stowarzyszenie ANAWOJ zorganizowało w Augustowie „warsztat krytycznego spojrzenia” z projektu pn. „Wybierać świadomie”, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestniczyli w nim uczniowie z podlaskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: Michałowa, Gródka, Suwałk, Zambrowa, Sokółki, Augustowa, Białegostoku i liceum z Dąbrowy Białostockiej. Przez 3 dni spotkania młodzież poznawała zagadnienia z zakresu edukacji globalnej, przyglądała się bliższemu i dalszemu otoczeniu i zastanawiała się nad panującymi w świecie relacjami, a także zachodzącymi współcześnie procesami. Rozmawiała o stereotypach w postrzeganiu rzeczywistości, innych ludzi i krajów, o przekazach medialnych i przygotowywała się do tworzenia odpowiednich komunikatów, również przestrzegając zasad Kodeksu ws. obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa, aby jak najstaranniej i rzetelnie przekazywać wiadomości, szczególnie w tym temacie. Uczyła się jak odpowiednio przygotować się do publicznej prezentacji informacji. Rozmawiała również o możliwościach przyszłej współpracy i wzajemnego wsparcia. W wolnym czasie integrowała się przy zabawie i grach.

Wszystko po to, aby wnioski z tego, co dzieje się wokół, wyciągać rozważnie. Uczestnicy spotkania chętnie deklarują udział w różnego typu działaniach na rzecz swoich społeczności, również w projekcie Akcja BUMERANG, wzorowanym na saksońskiej akcji „genialsozial”, gdzie młodzież dofinansowuje projekty globalne. Zespół Szkół z Dąbrowy Białostockiej wziął udział w I edycji Akcji BUMERANG, inicjując utworzenie „siłowni i ławeczki pod chmurką”, a obecnie przygotowuje się do Akcji 2016.

DSC07256 DSC07264 DSC07271 logo_polska pomoc Anawoj nowe DSC07220 DSC07241 DSC07245 DSC07255