Archiwa blogów

Quiz historyczny w związku z tragicznymi rocznicami 1 i 17 września

17 września w internacie odbył się quiz historyczny w związku z tragicznymi rocznicami 1 i 17 września. Gościem specjalnym na tym wydarzeniu był dyrektor senior Stanisław Konopka, który wygłosił prelekcje historyczną. Zwycięzcami w trzech kategoriach zostali:

– Magdalena Krempa – w kategorii klas III
– Paweł Klejbuk – w kategorii klas II
– Karolina Jadeszko – w kategorii klas I

Serdecznie gratulujemy !!!

Zdjęcie0107

Zdjęcie0104

Czytaj dalej

Uroczyste obchody rocznicy 17 września 1939 roku w Warszawie

W 76 rocznicę napadu wojsk sowieckich na Polskę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty apel poświęcony temu wydarzeniu z udziałem organizacji strzeleckich i klas mundurowych z całej Polski (Województwo Podlaskie reprezentowali uczniowie z Dąbrowy Białostockiej, Białegostoku, Suwałk, Sejn  i Ciechanowca). Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka z udziałem Anny Marii Anders córki Generała Władysława Andersa oraz Generała Bogusława Packa – Prezesa Federacji Organizacji Proobronnych, kombatantów i innych zaproszonych gości. Defilada z udziałem uczniów klas mundurowych i organizacji strzeleckich trwała ponad pół godziny i wskazywała na ogromne zainteresowanie się młodzieży tą tematyką...

Czytaj dalej

Piknik Militarny w Akademii Obrony Narodowej.

Wyróżnieni uczniowie z klas mundurowych będą uczestniczyli w zaplanowanym na najbliższy czwartek (17 września 2015) pikniku militarnym organizowanym przez Akademię Obrony Narodowej w Warszawie. Jest to już kolejny wyjazd do AON-u, z którym nasza szkoła ma podpisane porozumienie o współpracy. Na tej uczelni  aktualnie studiuje kilku naszych absolwentów.

12019928_983171405038515_5733326565993607710_n

Czytaj dalej

Tatevik i Ana rozpoczęły wolontariat i pozostaną z nami do czerwca.

Tatevik z Armenii i Ana z Portugalii to nasze nowe wolontariuszki realizujące działania w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS. Jest to efekt współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem „Anawoj”  z Michałowa. To już trzecia odsłona wolontariatu. Dotychczasowe wolontariuszki Maria, Laura, Monika i Hasibe pozostawiły po sobie wielką pracę szczególnie w zakresie języków obcych, co skutkowało przełamywaniem barier językowych. Działania prowadziły głównie z uczniami szkoły, ale wychodziły także na zewnątrz wspomagając między innymi gminne przedszkole i Klub Seniora.

Tatevik ukończyła studia wyższe w zakresie stosunków międzynarodowych, zaś jej specjalizacja to konfliktolog, była także wolontariuszką w wielu organizacjach między innymi: Czerwony Krzyż i ONZ...

Czytaj dalej

I Manewry klas mundurowych za nami…

W dniu 2 września o godzinie 8:00 klasy mundurowe, w tym połowa to uczniowie pierwszej klasy (młodzi poborowi), stawili się na apelu rozpoczynającym manewry. Podczas gdy ich rówieśnicy brali udział w zajęciach szkolnych nasi mundurowi usłyszeli pierwsze słowa: baczność. Przejazd do Osowca zorganizowała zaprzyjaźniona ze szkołą jednostka wojskowa. Po zakwaterowaniu uczniom przedstawiono film na temat Twierdzy-Osowiec oraz podstawowe zasady BHP. Pierwsze rozkazy na kompanii- miejscu zakwaterowania nikogo nie zdziwiły. Przecież wszyscy tu byli żeby poczuć ten wojskowy klimat. Każdy uczeń otrzymał muł wojskowy (materac) wraz z dwoma kocami i poduszką, przedstawiono im również zasady poprawnego ścielenia łóżek wojskowych...

Czytaj dalej

Spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą.

10 września 2015 roku w Sokółce gościł Prezydent Andrzej Duda. Poczet sztandarowy z naszej szkoły uczestniczył w tym wydarzeniu, co jest widoczne na załączonej dokumentacji fotograficznej. Pan Prezydent przebywający na zaproszenie Starosty Powiatu Sokólskiego nie stronił od spotkań z mieszkańcami, starał się każdemu poświęcić choćby chwilę, czego efektami były wspólne zdjęcia.

20150910_131253 20150910_132908 20150910_134259 20150910_134306 20150910_135108 20150910_135110 20150910_131253

Czytaj dalej

Piknik nad Biebrzą

9 września 2015 roku uczniowie z internatu oraz nowe wolontariuszki uczestniczyli w wyjeździe do wsi Szuszalewo. Znajduje się tam kładka wśród bagien i punkt widokowy. Pogoda dopisała, więc mogliśmy w pełni podziwiać walory przyrodnicze naszego regionu. Punktem kulminacyjnym pikniku było ognisko oraz przepyszne, własnoręcznie upieczone kiełbaski. Atmosferę umilała gitara i śpiew.

N3

DSC04768

DSC04777

DSC04787

DSC04789

Czytaj dalej

Warsztaty archeologiczne w Krasnoborkach

Dzięki uprzejmości Mariusza Siłakowskiego – pracownika Biebrzańskiego Parku Narodowego nasi uczniowie już na początku roku szkolnego (2 września) udali się do gminy Sztabin, gdzie zapoznali się z pracą terenową archeologów i geografów. Grupy studentów i pracowników naukowych z Kielc i Poznania dokumentowało osadnictwo na naszych terenach w epoce neolitycznej. Podczas trwających trzy tygodnie badań odkryto wiele pozostałości po działalności człowieka na tych terenach. Uczniowie Zespołu Szkół w trakcie dziennego pobytu mogli  wcielić się w rolę archeologa lub geografa odkrywając pozostałości kultury materialnej. Ponadto uczniowie uczyli się wytwarzania narzędzi krzemiennych,  krzesania ognia czy opisywania zabytków. Niewątpliwie taka lekcja historii i geografii była najbardziej kształcąca...

Czytaj dalej

Inauguracja roku szkolnego z Marszałkiem Województwa Podlaskiego.

Inauguracja roku szkolnego 2015/16 jak co roku rozpoczęła się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Ponad 80 uczniów liceum ogólnokształcącego (w ramach trzech klas) i 15 zasadniczej szkoły zawodowej rozpoczęło naukę w naszej szkole. W inauguracji wziął udział Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko, który przekazał młodzieży pozdrowienia oraz zestaw piłek ręcznych. Od jutra wszyscy uczniowie zasiądą w ławkach.

IMG_4170 IMG_4171 IMG_4172 IMG_4174 IMG_4177 IMG_4179 IMG_4182 IMG_4184 IMG_4185 IMG_4186 IMG_4190 IMG_4191

Czytaj dalej

Gminny Dzień Pamięci

1września 2015 roku odbędzie się podobnie jak i w poprzednich latach Gminny Dzień Pamięci. Na uroczystość, która rozpocznie się pod Pomnikiem ku czci gen. Nikodema Sulika o godz. 20.00 serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, w sposób szczególny klasy mundurowe, które będą zaangażowane w specjalną oprawę tej uroczystości. Jednocześnie przypominamy, iż na uroczystą inaugurację roku szkolnego uczniowie II i III klasy mundurowej przychodzą w mundurach.

 

 

Czytaj dalej