Archiwa blogów

Mołodeczno, Mińsk i „linia Stalina” – mundurówka na Białorusi

8 maja 2016 roku grupa młodzieży klas mundurowych pod opieką Janusza Bielawskiego i Elżbiety Kondrackiej przekroczyła w Kuźnicy Białostockiej  wschodnią granicę Rzeczypospolitej i z pewną dozą niepokoju zjawiła się na Białorusi. Wybór terminu nie był przypadkowy, ponieważ dzień 9 maja jest szczególnie świętowany w dawnych republikach Związku Radzieckiego (może jedynie wyłączając Litwę, Łotwę i Estonię) jako Dzień Zwycięstwa. W Polsce kojarzy się raczej z nową radziecką okupacją. Wyjazd wiązał się z udziałem w rekonstrukcjach, pokazach i paradach – takim innym świecie.

Pierwszy przystankiem wyprawy stało się Mołodeczno, gdzie dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej szkoły – Gimnazum nr 3 grupa mogła nocować, jednocześnie traktując to miasto jako bazę w...

Czytaj dalej

Etap wojewódzki Olimpiady „Myśli Jana Pawła II” z X miejscem Justyny

Dnia 22.04.2016 w Ciechanowcu (diecezja drohiczyńska) odbyła się VIII edycja (etap wojewódzki) Olimpiady „Myśli Jana Pawła II”. Z radością informujemy o sukcesie naszych uczennic. Do etapu wojewódzkiego dostały się Aneta Kopeć (1e), Izabela Kopańko (1e), oraz Justyna Ławrynowicz (1b), która zajęła X miejsce (na ok. 80 uczestników) i została wyróżniona przez organizatorów konkursu. Serdecznie gratulujemy uczestnikom!
ks. Jakub Budkiewicz
DSCN4541 DSCN4515
Czytaj dalej

Uwaga już 25 maja rusza Bumerang – zbieramy na „lasek szpitalny”

Najpierw przeprowadzona  została pierwsza akcja w ramach projektu Bumerang w czerwcu 2015 roku. Zakończyła się ona powodzeniem, ponieważ nasi uczniowie w jej wyniku „uzbierali” 4 000 zł. na siłownię pod chmurką. Do tej kwoty Gmina Dąbrowa Białostocka dodała 10 000 zł i w niedługim czasie pierwsze przyrządy staną w pobliżu stadionu. Obecnie rusza tegoroczna akcja społeczna i jest realizowana pod hasłem: „Przywróćmy lasek ludziom” w ramach której planowane jest odnowienie tzw. „lasku szpitalnego”. Akcja ruszy 25 maja 2016 roku i już dzisiaj czekamy na zgłoszenia zarówno pracodawców jak i wolontariuszy. Wolontariusze muszą swoją chęć udziału potwierdzić wypełniając elektroniczne zgłoszenia:

–  opcja dla osób niepełnoletnich: http://www.bumerang.org...
Czytaj dalej

Sukces w konkursie językowym

Dnia 9-go marca 2016 odbyła się XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English Ace. Wzięło w niej udział blisko 7 tys. uczniów z 304 szkół. Z naszej szkoły udział wzięło 16 uczniów pod opieką zespołu nauczycieli języka angielskiego: Pani Joanny Pigiel, Elżbiety Kondrackiej i Mirelli Stupak.

Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy 3c Weronika Daria Krahel, która zajęła 3-cie miejsce w kraju i 1-wsze miejsce w województwie w kategorii klas trzecich ponadgimnazjalnych. Na uwagę zasługują też dobre wyniki innych uczniów, którzy znależli się w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji wojewódzkiej: Przemysław Białomyza z klasy 3b, Oliwia Harackiewicz z 2c, Aleksandra Raducha z 2c, Milena Baranowska z 3c.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają ...

Czytaj dalej

Mundurowi na Białorusi

7 maja 2016 grupa młodzieży – uczniów klas mundurowych wyruszyła na wyprawę przekraczając wschodnią granicę Polski. Droga wiodła w stronę Mołodeczna i Mińska (a właściwie umiejscowionej pomiędzy tymi miejscowościami tzw. „linii Stalina”). Jest to szereg umocnień umiejscowionych na dawnej granicy II Rzeczypospolitej. Część umocnień zdemontowano i przeniesiono na tzw. „linię Mołotowa”. Właściwie ani jedna ani druga nie uczestniczyła w działaniach wojennych ani w 1939 roku (to Armia Czerwona przekroczyła tą granicę i dokonała agresji na Polskę), ani w 1941 („linia Stalina” była już znacząco „rozmontowana”, zaś „linia Mołotowa” jeszcze nie do końca uzbrojona”). Młodzież obejrzy rekonstrukcję działań wojennych oraz zgromadzony w dużej ilości sprzęt woskowy...

Czytaj dalej

Do medalu zabrakło … minuty.

Tym razem Karolina Budnik z rozgrywanych w Tampere (Finlandia) Mistrzostw Europy wraca bez medalu. Karolina startująca z uciążliwym urazem nosa nie zdołała pokonać zawodniczki z Rumunii i przegrała, choć na minutę przed końcem walki prowadziła. Wcześniej pokonała Angielkę i Słowenkę i tym samym potwierdziła swoją wysoką klasę, ale tym razem lepsza okazała się późniejsza Wicemistrzyni Europy z Rumunii. 5-8 miejsce na którym została sklasyfikowana to naturalnie nie jest powód do smutku, tym bardziej że okazja do kolejnych sukcesów przyjdzie na rozgrywanych za 3 tygodnie Mistrzostwach Polski z udziałem także Mateusza Pawłusewicza, Jakuba Sztukowskiego i  Gabrysi Sztukowskiej.

13087398_602439429914653_7092776403836570115_n 13100777_1198776890134759_561071807109492539_n 13083097_602439396581323_3635240425250773076_n

Czytaj dalej

Zaczęły się matury 2016

No i zaczęło się… Na początek 170 minut zmagań z podstawową wersją języka polskiego. Potem ekstremalnie: chwila odpoczynku i o 14.00 niewielka grupa wybierająca poziom rozszerzony z języka polskiego przystąpi do dalszej walki. Jutro matematyka, zaś w piątek język angielski. Trzymamy kciuki za otrzymane 5 lipca wyniki. Powodzenia.

DSCN2871 DSCN2872 DSCN2873 DSCN2874 DSCN2875 DSCN2868 DSCN2870

Czytaj dalej

Piszą o nas – II Regionalna Baza Logistyczna

Zapraszamy do relacji z manewrów w Osowcu, na stronie II Regionalnej Bazy Logistycznej mającej komendę w Warszawie, w skład której wchodzi Skład w Osowcu:   http://2rblog.wp.mil.pl/pl/22_233.html .

Czytaj dalej

Karolina trzymamy kciuki

Nasza uczennica Karolina Budnik – reprezentantka Polski w taekwon-do w najbliższy weekend stanie przed kolejnym wyzwaniem, jakim będzie dla niej start w Mistrzostwach Europy, które aktualnie odbywają się w Tampere (Finlandia). Karolina z poprzedniego startu w imprezie tej samej rangi przywiozła srebrny medal. Liczymy, że i tym razem zakończy występ sukcesem. Karolina jest jedyną zawodniczką z województwa podlaskiego, która startuje już od kilku lat w imprezach rangi mistrzowskiej taekwon-do ITF za granicą.

13083137_1196339360378512_7947885219067466094_n

Czytaj dalej

Z rana uczniowie, po południu absolwenci

29 kwietnia 2016 roku po raz ostatni na apelu zgromadzili się uczniowie klas III, aby po przemówieniu dyrektora szkoły Jarosława Budnika oraz wręczeniu nagród, dyplomów, certyfikatów i listów gratulacyjnych dla rodziców odebrać świadectwo ukończenia Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej. Blisko sto osób (99 osób) cieszyło się z odebrania tego podsumowującego trzy lata nauki dokumentu, nieliczni (9 osób) na wynik tegorocznej pracy musi czekać do sierpnia. W przemówieniu dyrektor podkreślał znaczenie egzaminu maturalnego, który wpływać będzie na dalsze losy naszych absolwentów i życzył im powodzenia w jego trakcie...

Czytaj dalej