Archiwa miesięczne czerwiec 2024

3 miejsce Dawida Giersztofa w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,KRĄG”

Z radością informujemy, że nasz uczeń Dawid Giersztof z kl. 3A zajął 3 miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,KRĄG”, natomiast uczeń Przemysław Ponikarczyk z kl. 3A uzyskał wyróżnienie.

Konkurs składał się z 2 części: testu ( 20 pytań z historii Polski od X do XX wieku) oraz napisania pracy historycznej: ,,Jakie wydarzenie historyczne według ciebie odegrało ważną rolę w historii państwa polskiego?”

Uczniowie pracowali pod opieką Mirosława Hańczaruka.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Hańczaruk

Czytaj dalej

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…

Nie samymi działaniami projektowymi człowiek żyje. Będąc we Włoszech (tym bardziej, że komunikacyjnie byliśmy skazani na przesiadkę w Rzymie) – grzechem byłoby nie zwiedzić Wiecznego Miasta, chociażby pobieżnie. 

Uczestnicy mobilności zobaczyli największe jego atrakcje: Bazylikę św. Piotra w Watykanie, Panteon, Forum Romanum, Łuk św. Konstantyna, Koloseum, Fontannę di Trevi, Fontannę Czterech Rzek, najsłynniejsze place: Plac Kapitoliński z rzeźbami Michała Anioła , Plac Wenecki, Plan Navona, Vittoriano.

Mobilność uczniów i kadry do Włoch w kwocie 20 085 euro ze środków Unii Europejskiej była realizowana z akredytacji otrzymanej z sektora Edukacji Szkolnej w ramach programu ERASMUS + . 

Tekst: Edyta Budnik, Dominika Zajko IIC, Katarzyna Haponik, zd...

Czytaj dalej

Spotkanie ewaluacyjne podsumowujące mobilność w Grecji

29 maja 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ewaluacyjne podsumowujące mobilność w Grecji, która miała miejsce w okresie od 11 do 22 kwietnia 2024 we współpracy z 1st Junior High School z Ioanniny. 12 uczestników projektu akredytacyjnego z naszej szkoły wraz z opiekunami w obecności dyrektora szkoły Jarosława Budnika podzieliło się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami z 12. dniowego pobytu w Grecji. Podkreślono cele i rezultaty przedsięwzięcia . Punktem kulminacyjnym było obejrzenie filmiku pokazującego kluczowe elementy realizacji projektu a przygotowanego przez jego uczestników, czyli Miłosza Poważę i Gabrielę Łazuk z kl. II D.  

Mobilność uczniów i kadry do Grecji była możliwa dzięki środkom Unii Europejskiej i akredytacji otrzymanej z sektora Eduk...

Czytaj dalej

Zwiedzamy klasztor na Monte Cassino

Kadeci z Oddziałów Przygotowania Wojskowego, uczestniczący w projekcie akredytacyjnym ze środków programu Erasmus+  z sektora Edukacji Szkolnej, którzy realizują mobilność w Cassino, zwiedzili także tutejszy klasztor i poznali jego historię.

Należy on do dwóch największych klasztorów we Włoszech. Został on założony w VI w. przez św. Benedykta. W czasie II wojny światowej stanowił jedną z części 161. km niemieckiej Linii Gustawa, której zadaniem było powstrzymanie wkroczenia aliantów do Włoch.

Między 17 stycznia a 18 maja 1944 roku na Monte Cassino rozgrywały się zacięte walki. Położony w chronionej strefie historycznej, sam klasztor nie został zajęty przez Niemców...

Czytaj dalej

Dbamy o sprawność fizyczną

Jednym z głównych zadań naszych kadetów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego, uczestniczących w projekcie akredytacyjnym ze środków programu Erasmus+ jest dbałość o sprawność i tężyznę fizyczną. Służyły temu zajęcia historyczne w plenerze, o których pisaliśmy we wcześniejszych postach.

Inną formą był udział w spływie pontonami w ramach raftingu. Kadeci przepłynęli 5. km trasę i zażywali kąpieli w rzece Gari. Była ona ważnym punktem logistyki wojennej, ponieważ 80 lat temu tę rzekę przekraczali żołnierze z amerykańskiej 36 Dywizji Piechoty.

Inną formą aktywności fizycznej był paintball, gdzie młodzież mogła udoskonalić umiejętności gry zespołowej, zmierzyć się w zdrowej rywalizacji, rozpoznaniu terenu, a sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną...

Czytaj dalej