Dbamy o sprawność fizyczną

Jednym z głównych zadań naszych kadetów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego, uczestniczących w projekcie akredytacyjnym ze środków programu Erasmus+ jest dbałość o sprawność i tężyznę fizyczną. Służyły temu zajęcia historyczne w plenerze, o których pisaliśmy we wcześniejszych postach.

Inną formą był udział w spływie pontonami w ramach raftingu. Kadeci przepłynęli 5. km trasę i zażywali kąpieli w rzece Gari. Była ona ważnym punktem logistyki wojennej, ponieważ 80 lat temu tę rzekę przekraczali żołnierze z amerykańskiej 36 Dywizji Piechoty.

Inną formą aktywności fizycznej był paintball, gdzie młodzież mogła udoskonalić umiejętności gry zespołowej, zmierzyć się w zdrowej rywalizacji, rozpoznaniu terenu, a sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną.

Nie tylko zdobywając wzgórza kadeci mogli poprawić swoją kondycję, ale także w partnerskiej szkole Liceo Scientifico Statale „G.Pellecchia” nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali bieg na orientację na terenie Cassino. Uczniowie obu szkół, podzieleni na grupy, podążali za mapą szukając wyznaczonych celów.

Ponadto nasi uczniowie przeprowadzili dla swoich włoskich kolegów zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, topografii, elementów surwiwalu oraz samoobrony.

Tekst i zdjęcia: Dominika Zajko IIC, Emilia Malewicz IIIC, Paweł Kowieski, Pino Valente