Archiwa miesięczne styczeń 2024

Dzień Patrona Szkoły – Generała Nikodema Sulika

17 stycznia 2024 r. po raz dwudziesty pierwszy w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej uroczyście obchodzono Dzień Patrona Szkoły – Generała Nikodema Sulika.

 W tak ważnym dla dąbrowskiej społeczności wydarzeniu udział wzięli:
• Jerzy Białomyzy  – Wicestarosta Powiatu Sokólskiego,
• Artur Gajlewicz  – Burmistrz Dąbrowy Białostockiej,
• mjr Piotr Korzunowicz – w imieniu dowódcy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego,
• mjr Emilia Brzozowska z 18 Pułku Logistycznego z Łomży,
• mjr rezerwy Paweł Gurzyński – reprezentował 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej,
• Leszek Kiejko – sekretarz Gminy Dąbrowa Białostocka,
• Andrzej Kamliński  – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Prezes Fundacji Gama,
• Wojciech Młotkowski – autor pro...

Czytaj dalej

Pod hasłem „SZALOM Pokój – Dar Boga” odbyły się obchody XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, w Dąbrowie Białostockiej po raz 9.

„Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że niezależnie od obchodów centralnych Dzień Judaizmu zostanie zauważony w każdej polskiej diecezji a nawet każdej katolickiej parafii w Polsce. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem”. https://www.ekai.pl/pokoj-dar-boga-xxvii-dzien-judaizmu…/

Nasze uroczystości rozpoczęło wystąpienie ks. Mateusza Trochima, który przybliżył zebranym znaczenie pojęcia „szalom” w kontekście biblijnym oraz nauczaniu Jezusa...

Czytaj dalej

Studniówka Anno Domini 2024

13 stycznia 2024 r., czyli dokładnie 113 dni przed maturą, swój wielki bal przeżywali maturzyści dąbrowskiego liceum. Spośród 64, udział w wyjątkowej zabawie w Pensjonacie Poniatowski w Suchowoli potwierdziło 48 maturzystów wraz z osobami towarzyszącymi.

Uroczystość poprowadzili: Natalia Jackiewicz, Julia Wierżyńska i Stanisław Stroczkowski. Rozpoczęli od refleksji nad upływającym czasem i przekonaniem, że dzisiejszy wieczór to symboliczny próg do nowego etapu życia. Podziękowali swoim wychowawcom, nauczycielom i rodzicom.

Nie zabrakło gratulacji i życzeń zdania matury od dyrektora szkoły Jarosława Budnika...

Czytaj dalej

Młodzi Liderzy Podlasia wspierają Ukrainę

W październiku i listopadzie 2023 r. uczennice klasy IIB: Martyna Wasilewska, Amelia Antonik i Wiktoria Sidor uczestniczyły w projekcie ,,Młodzi Liderzy Podlasia wspierają Ukrainę”, w ramach którego odbyły się dwa zjazdy weekendowe w Tykocinie w Hotelu „Alumnat”  oraz cztery spotkania niedzielne w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku.

Dziewczęta brały udział w warsztatach szkoleniowych:

– „Ja jako lider „

-fotograficznych, 

– improwizacyjno-teatralnych 

– antydyskryminacyjnych.

Celem  projektu oraz warsztatów było poznanie samego siebie, zdobycie wartościowych umiejętności i wiedzy, przydatnej w przyszłości oraz zawarcie nowych znajomości. 

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństw...

Czytaj dalej

Międzyinternackie konkursy „Bożonarodzeniowa szopka- nasza tradycja i współczesność”- XIX edycja oraz „Kolędy i pastorałki- nasza tradycja i współczesność”- IX edycja.

Z przyjemnością informujemy, iż wychowankowie naszego internatu zostali laureatami ogólnointernackich konkursów świątecznych, organizowanych pod honorowym patronatem Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.

Wydarzenie odbyło się 10.01.2024r. w internacie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem XIX edycji konkursu na bożonarodzeniową szopkę. Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem ocenie jury podlegało aż 10 szopek z całego województwa. Praca przygotowana przez uczennice- Julię Smarżewską oraz Olgę Szmygiel, pod opieką pani Barbary Bałkun, zajęła I miejsce.

W drugiej części konkursu uczestnicy prezentowali kolędy i pastorałki...

Czytaj dalej

Z wizytą w Granadzie

W dn. 8-9 stycznia 2024 r. delegacja z naszej szkoły w osobach: dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej Jarosław Budnik, wicedyrektor szkoły Joanna Pigiel oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Krzysztof Malinowski spotkali się z dyrekcją szkoły  w Granadzie (Hiszpania, Andaluzja) w ramach wizyty przygotowawczej przed mobilnością długoterminową dwojga naszych uczniów. 

Celem wizyty jest właśnie ustalenie warunków pobytu i nauki dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej (wyłonionych w procesie rekrutacji), którzy od 10 marca do 9 maja 2024 roku wezmą udział w pierwszej w historii szkoły mobilności długoterminowej w ramach programu Erasmus +. 

Uczniowie będą realizować program nauczania opracowany we współpr...

Czytaj dalej

Spotkanie z Melis Atak – uczestniczką wymiany międzykulturowej z Turcji w ramach programu AFS

3 stycznia 2024r. uczniowie klas III B , II A oraz I B wzięli udział w spotkaniu z Melis Atak – uczestniczką wymiany międzykulturowej z Turcji w ramach programu AFS.

Uczniowe mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat historii i atrakcji turystycznych Turcji. Dowiedzieli się również co nieco na temat kuchni tureckiej – zobaczyli najpopularniejsze potrawy oraz posłuchali o sposobie ich przygotowania.

Była to świetna okazja do wskazania różnic kulturowych, jak i w systemie edukacji w obu krajach.Uczniowie zapoznali się także z zasadami rekrutacji wymian długoterminowych z projektu ASF, korzystając z doświadczeń Melis podczas pobytu w Polsce.

Tekst i zdjęcia: Natalia Wnuk kl. III B

Czytaj dalej

Turniej Charytatywny w Piłce Siatkowej

Dn. 20.12.2023 roku w Sokółce nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju Charytatywnym w Piłce Siatkowej „Gramy dla Doroty” pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. 

Na hali przy Zespole Szkół w Sokółce rozegrane zostały mecze charytatywne, w których brały udział szkoły ponadpodstawowe. Duch walki w naszych zawodnikach był bardzo widoczny, co poskutkowało wysokimi wynikami.

 Nasze reprezentantki zajęły lll miejsce. 

– Pierwszy mecz wygrały z przewagą 2-0 ze Zespołem Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej. 

– Drugi niestety przegrany 0-2 ze Zespołem Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce

– W trzecim meczu dziewczyny walczyły o każdy możliwy punk co poskutkowało remisem z Liceum Ogólnokształcące im...

Czytaj dalej