Z wizytą w katedrze św. Jerzego i spotkanie z biskupem Kirillosem

Popołudnie 29.10.2019 r. na Krecie
w ramach realizacji projektu ,, Królowa jest tylko jedna – matematyka” ze środków Erasmus+ (mobilność 4.spędziliśmy na spotkaniu z biskupem greckiego kościoła narodowego Kirillosem, który oprowadził nas po najstarszych zabytkach sakralnych Ierapetry. Wtajemniczył nas w ich historię. Miłą niespodzianką dla uczestników projektu był spacer po Ierapetrze. Oni na czele z hierarchą kościelnym i dyrektor szkoły Sophią Kontaxaki przemaszerowali przez centrum miasteczka, zwiedzając cerkwie kościoła greckiego. Tam byli świadkami przygotowania mozaiki tradycyjnymi metodami.
Później uczestnicy zostali ugoszczeni kolacją połączoną z pokazem tradycyjnego bizantyjskiego śpiewu i tańca kreteńskiego. Kolacja była sponsorowana przez Kurię Metropolitarną w Ierapetrze.
Na zakończenie spotkania nastąpiła wymiana upominków. Sponsorem prezentów podarowanych przez polską grupę było Starostwo Powiatowe w Sokółce i Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej.
Ostatnią atrakcją tego dnia była wizyta w lokalnym radio, w którym to audycję prowadził nauczyciel Georgios Arvanitidis zaangażowany w realizację naszego projektu.

tekst: Edyta Budnik
zdjęcia: Janusz Bielawski i Zuzanna Jurgilewicz