Wizyta w Strasburgu

„Nasi sąsiedzi Żydzi. Historia mojej rodziny.” to zwycięski film w ogólnopolskim konkursie, a zrealizowany w poprzednim roku szkolnym przez uczniów Pawła Masłowskiego i Mateusza Czarkowskiego z klasy IIIb oraz Krystiana Hećmańczuka z klasy IIb, pod opieką nauczycielek Doroty Budzińskiej i Jolanty Konstańczuk. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca była wycieczka do Strasburgu na zaproszenie europosła prof. Ryszarda Legutko. Wyjazd odbył się w dniach 21-25 października 2019 roku. W programie było zwiedzanie średniowiecznego Strasburga oraz nowoczesnego Parlamentu Europejskiego. Nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z prof. Legutko, dowiedzieli się jakie są zadania i jak działa Parlament Unii Europejskiej, a także obserwowali na sali plenarnej debatę dotyczącą zmian klimatycznych. Miejscem odpoczynku i noclegów był Le Grand Hotel w Hohwald pięknie położony w górach Alzacji. W pobliskim Andlau gościliśmy w gospodarstwie winiarskim państwa Wach, którzy są lokalnymi producentami białych win. Dziękujemy pani Edycie Ślusarczyk, która podróżowała razem z nami a reprezentowała organizatora konkursu – Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Podziękowania kierujemy również do Biura Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszarda Legutko za zaproszenie i za świetną organizację wycieczki.

Tekst i zdjęcia Jolanta Konstańczuk