Spotkanie z literaturą popularną

8 października 2019 roku młodzież  z dąbrowskiego liceum uczestniczyła w spotkaniu literackim, zorganizowanym w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w bibliotece publicznej.

Gościem spotkania  była Małgorzata Warda, pisarka, rzeźbiarka i malarka z Gdyni. Laureatka nagród Festiwalu Literatury Kobiet. W  2013 roku  otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia, a w 2016 roku odebrała grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie„. Prelegentka opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim, pomysłach na kolejne powieści.

Pisarka szczególną uwagę zwróciła na kilka swoich utworów.  Przedstawiła  pierwszy z nich: „Nikt nie widział, nikt nie słyszał”. Powiedziała, że pisze inspirując się faktami  autentycznymi, bazuje na rozmowach z ofiarami, psychologami i policjantami.  Realia zostają przetworzone literacko i powstają powieści obyczajowe  z wątkiem psychologicznym. Utwory dotykają trudnych emocjonalnie tematów społecznych, takich jak: przemoc w rodzinie, gwałt, zaginięcia dzieci. Jak stwierdziła jedna z uczestniczek spotkania:  „Są to niezmiernie wciągające teksty od których nie można się wprost oderwać „

Prelegentka nawiązała też do powieści, które napisała dla młodzieży. „Pięć sekund do Io” to lektura , za którą uzyskała nagrodę IBBY w kategorii za najlepszą powieść dla młodzieży w 2015 roku oraz prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Wprowadza ona w świat gier komputerowych.  Pokazuje jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie i  z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka.

Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, obfitowało w różnego rodzaju anegdoty związane z powstawaniem książek oraz dzieł malarskich. Czas minął błyskawicznie . Niewątpliwie to zasługa charyzmatycznej prelegentki, która potrafiła skupić na sobie uwagę słuchaczy.

Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Miejsko –Gminnego  Ośrodka Kultury w Dąbrowie  Białostockiej  Maciejowi Sulikowi i Annie Lewkowicz  za możliwość uczestniczenia w spotkaniu.

Tekst: Urszula Puczyńska   Zdjęcia: Maciej Sulik