Pod znakiem matematyki, ekologii i kuchni greckiej.

30. 10.2019 r. to trzeci dzień realizacji projektu „Królowa jest tylko jedna – Matematyka” ze środków Erasmus+ (mobilność 4.) w 1st Lyceum w Ierapetrze na Krecie przy udziale trzech partnerów z Grecji, Turcji i Polski. Pierwszym punktem programu były lekcje matematyki przeprowadzone przez nauczycieli z Turcji i Grecji. Tematyką tureckiej lekcji było zastosowanie wzoru Picka na obliczanie pola powierzchni wielokąta prostego, zaś Ioannis Fanourakis tłumaczył zastosowanie prostych konstrukcji geometrycznych z GeoGebrą. Wspólne lekcje odbywały się w łączonych grupach, oczywiście w języku angielskim.
Kolejnym elementem działań projektowych była tematyka ekologiczna. Mieliśmy okazję uczestniczyć w dyskusji na temat zmian klimatycznych i działań proekologicznych. Greccy nauczyciele zaprezentowali filmiki poruszające ten jakże aktualny dziś problem. Użyli prototypu urządzenia, na którym możliwe było ugotowanie posiłku. Stwierdziliśmy, że w naszym kraju jeszcze teraz nie byłoby to możliwe, ale w najbliżej przyszłości, kto wie… Działania proekologiczne znalazły praktyczne zastosowanie w wyprawie rowerowej po Ierapetrze. Młodzież została podzielona na dwie grupy: jedna przygotowywała tradycyjne jedzenie greckie, zaś druga brała udział w wyprawie rowerowej a następnie grupy zamieniły się działaniami.
Ostatnim punktem programu było spotkanie z zastępcą mera Ierapetry Chrisą Hatzimarkaki i kurtuazyjna wymiana upominków. Sponsorem prezentów podarowanych przez polską grupę było Starostwo Powiatowe w Sokółce i Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej.

Tekst: Edyta Budnik i Elżbieta Kondracka,
zdjęcia: Janusz Bielawski, Zuzanna Jurgilewicz i Wiktoria Kondracka