Wystawa upamiętniająca 75. rocznicę wybuchu powstania w białostockim getcie

Powstanie w getcie białostockim  wybuchło 16 sierpnia 1943 roku. Był to drugi co do wielkości, po powstaniu w Warszawie, zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Zostało zorganizowane, a następnie dowodzone przez Antyfaszystowską Organizację Bojową.

Do masowego zrywu doszło na wieść o niemieckich przygotowaniach do likwidacji getta. Powstanie było z góry skazane na klęskę. Trwało niewiele ponad dobę, przez kolejne parę dni broniło się jeszcze kilka punktów oporu. Przywódcy powstania – Mordechaj Tenenbaum i Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Niedługo później getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady m.in. w Auschwitz i Majdanku. Z ponad 60 tys. Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach przeżyło zaledwie kilkuset.

Wystawa obrazuje niemiecką okupację Białegostoku i walczące getto. Unikatowe zdjęcia zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas obchodów 75. rocznicy bohaterskiego zrywu białostockich Żydów. Warto poświęcić kilka minut na obejrzenie zdjęć, które pokazują historię stolicy naszego regionu i jej mieszkańców.