Dn. 25.10.2018 w ramach realizowanego w naszej szkole projektu: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3” miało miejsce przedsięwzięcie p.t. „Noc z książką”. Jego głównymi uczestnikami było piętnaścioro uczniów z kl I C i II C, pracujących pod opieką Edyty Ołdziejewskiej – Budnik, Joanny Pigiel i Katarzyny Sidorowicz. Celem zajęć była popularyzacja czytelnictwa wśród współczesnej młodzieży. Oprócz literatury polskiej, lektur, młodzież czytała także literaturę w jęz. angielskim i rosyjskim. Przy okazji uczniowie zaangażowali się w także w akcję „Przyłapani na czytaniu”. .Jest ona organizowana w ramach konkursu fotograficznego polegającego na robieniu zdjęć związanych z promowaniem czytelnictwa. Owa akcja stanowiła swoiste przerywniki po każdej części czytelniczej.
W wygodnych pozycjach (na materacach, śpiworach, kocach, poduszkach) przedsięwzięcie rozpoczęto od czytania literatury angielskiej. Były to głównie readersy ( krótkie opowiadania) zakupione do biblioteki szkolnej. Wszyscy uczniowie po kolei czytali krótsze bądź dłuższe fragmenty tekstów o różnych stopniach trudności. Tę część zajęć koordynowała Joanna Pigiel.
Kolejny etap czytelniczych zmagań to lektura „Dziady” cz. III A. Mickiewicza. Uczniowie z podziałem na role przeczytali scenę I. Potem mieli okazję zapoznać się z ofertą czytelniczą zakupioną do szkolnej biblioteki w ramach realizowanego projektu.
Ostatnim elementem było spotkanie z literaturą rosyjską – twórczością Antona Czechowa. Kamil Guziejko przygotował prezentację o życiu i twórczości owego wybitnego rosyjskiego twórcy „małych form”. Następnie uczniowie obejrzeli fabularyzowany film w jęz. rosyjskim pt. ‘Śmierć urzędnika” A. Czechowa.Tę część zajęć koordynowała Katarzyna Sidorowicz.
W ocenie uczniów przedsięwzięcie było bardzo udane a najlepszym tego dowodem jest wypowiedź Wiktorii Kondrackiejz kl. II C (cyt. za artykułem H. Raduchy ‘W nocy czytali książki”, który ukazał się na portalu isokolka.eu: „Wzięłam udział w tym projekcie dlatego, że w dzisiejszych czasach mało uwagi zwraca się na książki, a zwłaszcza w języku angielskim i rosyjskim. Uważam, że taki wieczór jak dziś, kiedy wspólnie czytamy książki, będzie idealnym momentem na wzbogacenie słownictwa z polskiego, jak i z innych języków. Na co dzień niestety nie znajduję czasu na czytanie, więc takie projekty są bardzo ważne. Uczę się w klasie mundurowej, mamy dużo lekcji i zajęć pozalekcyjnych, więc ciężko jest znaleźć czas na czytanie. Najchętniej wybieram kryminalistykę, czyli trochę cięższe tematy i w języku angielskim. To pierwsze działania, w których biorę udział, ale na pewno nie ostatnie.”
Tekst: Edyta Budnik, zdjęcia Joanna Pigiel, K. Sidorowicz