Jako uczestnicy mobilności akredytacyjnej z programu Erasmus+
mieliśmy okazję połączyć ciekawe zajęcia szkolne z kulturowym bogactwem Włoch. Mobilność zwróciła uwagę uczestnikom projektu, że edukacja wykraczając poza mury szkoły, może łączyć poznawanie historii, eksplorację miast i chwile odpoczynku.
Pompeje:
Zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Pompejach poszerzyło wiedzę uczestników o codziennym życiu i kulturze starożytnego rzymskiego miasta. Spacerując po doskonale zachowanych ruinach, wśród domów,ulic i świątyń, poznawaliśmy skutki erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. i jego wpływ na mieszkańców.
Zachowane freski pokazywały rzymskie społeczeństwo i jednocześnie nagła tragedia, utrwaliła je dla potomnych. To doświadczenie podkreśliło wartość ochrony dziedzictwa historycznego a także wartość życia.
Neapol:
W Neapolu zgłębialiśmy bogate dziedzictwo kulturowe miasta dzięki zwiedzaniu kluczowych zabytków. Castel Nuovo to średniowieczna twierdza z charakterystycznym łukiem triumfalnym, ukazała strategiczne znaczenie miasta na przestrzeni wieków.
Na „Piazza del Municipio” podziwialiśmy ratusz oraz ozdobioną „Fontannę Neptuna” – symbole artystycznej i politycznej ewolucji Neapolu, zaś tętniące życiem ulice i lokalna atmosfera pomagały zrozumieć kulturę Włoch.
Gaeta:
Nadmorska Gaeta zapewniła równowagę między edukacją a odpoczynkiem. Tutaj, nad morzem, mogliśmy pływać w krystalicznie czystej wodzie i relaksować się na plaży. Ta przerwa nie tylko pozwoliła nam zregenerować siły, ale także zacieśnić więzi między uczestnikami, podkreślając znaczenie holistycznych doświadczeń w międzynarodowych programach wymiany.
Projekt akredytacyjny realizowany jest ze środków Unii Europejskiej
Tekst: Jan Łuczko, zdjęcia: Eliza Łukina



















