Projekt Krokus

18 października 2018 r. po raz drugi w naszej szkole realizowaliśmy Projekt Krokus. Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie jest od wielu lat polskim koordynatorem projektu, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia, w roku szkolnym 2017/2018 wzięło w nim udział 24600 uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Uczniowie kl. III A wraz z panem dyrektorem Jarosławem Budnikiem oraz koordynatorkami Jolantą Konstańczuk i Dorotą Budzińską – posadzili cebulki żółtych krokusów, które symbolizuję 1,5 miliona żydowskich dzieci – ofiar Holokaustu. Kwiaty zostały posadzone wokół dębu przed wejściem do budynku liceum. To miejsce wyjątkowe, upamiętniające heroiczną śmierć 13- letniego harcerza Tadeusza Jasińskiego obrońcy Grodna z 1939 r. Grób bohatera odwiedziliśmy we wrześniu 2017 r. podczas realizacji międzynarodowego projektu „Mosty wielokulturowości”.

Kwitnące krokusy symbolicznie przypomną tragedię Holokaustu, która nie oszczędziła najsłabszych i najmniejszych.

Tekst: Anna Wysocka kl. III A, zdjęcia: Samanta Świetlicka kl. III A