„I wtedy zawsze, jak gdzieś szedłem, to biegłem” [Forrest Gump]

Nie wynik i miejsce na podium były kluczowym wyznacznikiem zwycięstwa oraz satysfakcji, a idea przyświecająca I Biegowi o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Uczestnicy zawodów, które odbyły się w Dąbrowie Białostockiej 7 października 2018, okazali szacunek i wsparcie weteranom – żołnierzom rannym i poszkodowanym w misjach poza granicami państwa. Dwie symboliczne trasy – 2.200 i 4.400 m – związane były z liczbą poległych na misjach polskich żołnierzy: 22 poniosło śmierć podczas służby w Iraku, 44 w Afganistanie. Bieg swoją obecnością zaszczycił Pan Prezes Stowarzyszenia – Tomasz Kloc – pierwszy żołnierz ranny na misji w Iraku, współzałożyciel Stowarzyszenia. Obecni byli także żołnierze – weterani z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: kpr. Łukasz Adamczyk i kpr. Paweł Szczepanik, również ranni na misjach.
Ważnym elementem wydarzenia był udział żołnierzy – biegaczy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 15. Mazurskiego Batalionu Saperów i 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Po oficjalnym otwarciu zawodów, uczestnicy rozpoczęli rozgrzewkę, przeprowadzoną przez Pana Prezesa, po czym przystąpili do biegów. W trakcie imprezy goście i zawodnicy mogli zregenerować siły dzięki smacznym przekąskom.
Dzięki hojnemu wsparciu sponsorów i fundatorów nagród, wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale, egzemplarze „Polski Zbrojnej” wraz z „Kurierem Weterana” oraz pocztówki związane z tematyką misji WP. Nagrody dla wyróżnionych oraz zwycięzców wręczyli: Prezes Stowarzyszenia – Tomasz Kloc, dyrektor Zespołu Szkół – Jarosław Budnik, burmistrz Dąbrowy Białostockiej – Romuald Gromacki, członkini Zarządu Starostwa Powiatowego – Alicja Rysiejko, kpr. Łukasz Adamczyk i kpr. Paweł Szczepanik.
Dyrektor ZS Jarosław Budnik i Eliza Masłowska otrzymali z rąk kpr. Łukasza Adamczyka i kpr. Pawła Szczepanika specjalne podziękowania od Dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Jacka Ostrowskiego za wkład w kultywowanie pamięci o żołnierzach poległych w Iraku i w Afganistanie oraz wsparcie żołnierzy weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami państwa. Ponadto Eliza Masłowska otrzymała pamiątkowy medal i certyfikat od Zarządu Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Państwa za wkład w edukację i propagowanie wiedzy o żołnierzach poszkodowanych na misjach wśród uczniów klas mundurowych
Bieg został zorganizowany z inicjatywy Elizy Masłowskiej, przy wsparciu współorganizatorów: Zespołu Szkół im. gen. N. Sulika oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury.

Klasyfikacja:
2.200 w kat. kobiet: I – Aleksandra Ciochanowska, II – Jolanta Pietrasz
2.200 w kat. mężczyzn: I – Andrzej Ardziewicz, II – Adrian Szymański, III – Tomasz Gontarski, IV – Jakub Świetlicki, V- Marcin Chojnacki, VI – Jarosław Bielski
4. 400 w kat. kobiet: I – Justyna Kłoczko, II – Aleksandra Ciochanowska, III – Jolanta Pietrasz
4.400 w kat. mężczyzn: I – Andrzej Ardziewicz, II – Jędrzej Rynkiewicz, III – Rafał Milewski, IV – Jarosław Bielski, V – Jacek Budnik, VI – Mateusz Bieluczyk

Sponsorzy i fundatorzy nagród:
– Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju
– Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
– Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego
– „Polska Zbrojna”
– Fundacja Marcina Gortata MG13
– Marszałek Województwa Podlaskiego
– Wojewoda Podlaski
– Starostwo Powiatowe Sokółka
– Urząd Miasta i Gminy Dąbrowa Białostocka
– Sokółka Okna i Drzwi
– Sklep Motoryzacyjny Krzywiccy Dąbrowa Białostocka
– Sklep „Smak” Jerzy Szczęsny
Autografy i dedykacje do książek „Karbala” i „Raport Borsuka. ISAF nie dla idiotów” przekazali: Jacek Musiał – uczestnik bitwy o City Hall opisanej w „Karbali” oraz Robert „Borsuk” Polak – uczestnik VII zmiany PKW Afganistan, którą opisuje w swoim autorskim „Raporcie…”

Patronat honorowy nad biegiem objęli:
– Prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc
– Dyrektor Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego Jacek Roszkowski
– Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski
– Starosta Sokólski Piotr Rećko
– Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Romuald Gromacki
– „Polska Zbrojna”
– sokolka.tv

Bardzo dziękujemy sponsorom i fundatorom nagród, a także Patronom honorowym biegu.
Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów klas mundurowych i opiekuna Janusza Bielawskiego.
Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, przygotowanie i sprawny przebieg zawodów, zwłaszcza strażakom z OSP, panu Janowi Chodziutce – dyrektorowi Samodzielnego Publicznego ZOZ w Dąbrowie Białostockiej, Komendzie Powiatowej Policji w Sokółce, panom Policjantom z Dąbrowy Białostockiej, zastępcy burmistrza Dąbrowy Białostockiej panu Arturowi Gajlewiczowi.

Link do relacji: https://sokolka.tv/index.php/12549-mlodziez-i-zolnierze-staneli-do-wspolnej-rywalizacji-film-i-zdjecia

Tekst: Eliza Masłowska; zdjęcia: E. M., MGOK w Dąbrowie Białostockiej, sokolka.tv