Część artystyczna z okazji Dnia Edukacji Narodowej i zakończenia termomodernizacji

Tego dnia nauczyciele i uczniowie zaprezentowali przebogatą część artystyczną, pokazującą wiele aspektów działań szkoły oraz najbardziej spektakularne  jej sukcesy.

Uroczystość rozpoczęto od życzeń wszystkim nauczycielom i  pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podkreślano ich poświęcenie i serce we wkładaną pracę a przede wszystkim przekazywany najpiękniejszy dar, czyli wiedzę. Bohaterom uroczystości zadedykowano dwie piosenki w nowoczesnych i oryginalnych aranżacjach, które zaprezentowały ucz. kl. I B Alina Obuchowicz, Urszula Okurowska i Julia Oszmian (pracowały pod opieką Mirelli Stupak). Kolejnym elementem była scenka kabaretowa, dedykowana wszystkim maturzystom. Pokazywała problemy związane z tańczeniem poloneza – tańca rozpoczynającego tradycyjną szkolną studniówkę, ale z punktu widzenia dyrektora szkoły i członków rady pedagogicznej. W rolę bohaterów wcieli się: Samanta Świetlicka, Maciej Budnik i Michał Kuźma ((pracowali pod opieką Krystyny Kopańko).

Nieodłącznym elementem naszej placówki jest edukacja patriotyczna W tym roku obchodzimy setną  rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. W czasie uroczystości przypomniano, że z inicjatywy nauczycieli naszej szkoły Rada Miejska w Dąbrowie Białostockiej uchwaliła rok 2018 Rokiem Generała Nikodema Sulika – naszego Patrona Szkoły. Także od szesnastu lat organizujemy „Powiatowy Konkurs Historyczny: Generał Nikodem Sulik oraz polski czyn zbrojny w czasie II wojny światowej.” Od dwóch lat poszerzyliśmy ideę obchodów Dnia Patrona Szkoły o organizację konkursów plastycznych tematycznie dotyczących Generała Sulika oraz miejsca jego urodzin – Kamiennej Starej. Nasi uczniowie, a w szczególności klasy mundurowe uczestniczą we wszystkich działaniach i uroczystościach związanych z obchodami rocznic ważnych wydarzeń historycznych na terenie naszej gminy i powiatu. Również sześcioletnią tradycją szkoły jest  organizacja Powiatowego Konkursu Piosenki Żołnierskiej skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz  ponadgimnazjalnych z powiatu sokólskiego i augustowskiego.

Ten aspekt uatrakcyjniły piosenki patriotyczne: „Taki kraj” i „Walczyk” w wykonaniu Julii Oszmian, „Syberiada”  –  Samanta Świetlicka oraz Wiktoria Wardach, Alina Obuchowicz i Urszula Okurowska zaprezentowały „Dziewczynę z granatem”. W/w uczennice były laureatkami bądź finalistkami wspomnianego konkursu.

Swoje 15 min. miały także klasy mundurowe, które w naszej szkole funkcjonują od 8 lat a teraz są objęte szczególnym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.  Zaprezentowały się w krótkiej musztrze pokazując owoce swoich prac z wieloma podmiotami, z którymi nasza szkoła współpracuje. Ciężka praca uczniów widoczna jest w czasie rozlicznych szkoleń oraz  piątkowo-niedzielnych manewrów wojskowych odbywających się 5 razy w roku szkolnym ( w tym 2 w jednostce wojskowej w Osowcu ). To także 10 godzin wychowania fizycznego w ramach klasy sportowo-mundurowej z taekwon-do militarnego, samoobrony i strzelectwa sportowego a także wyjazdy do strzelnicy w Piątnicy i strzelanie z ostrej amunicji oraz zajęcia na szkolnej strzelnicy na broń pneumatyczną. A prócz tego rozliczne wycieczki do jednostek wojskowych, placówek straży granicznej, komisariatów i więzień, spotkania z przedstawicielami służb mundurowych oraz szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Jesteśmy przekonani, że taka formuła klas mundurowych pozwala na lepsze przygotowanie uczniów do przyszłych wyzwań związanych ze służbą w mundurze.

Zauważają to także jednostki współpracujące ze szkołą. Kpt. Wojciech Zyśkowski – komendant Placówki SG w Nowym Dworze podziękował kilkorgu uczniom i opiekunowi klas mundurowych st. chor. sztab. Januszowi Bielawskiemu  za zaangażowanie się w akcję Bieg sztafetowy ,,WOKÓŁ NIEPODLEGŁEJ” zorganizowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Wręczono pamiątkowe medale i dyplomy. Także przedstawiciele Zarządu Powiatu Sokólskiego wręczyli 12 uczniom podziękowania za udział w uroczystych obchodach Bitwy Niemeńskiej w Sokółce.

Powszechnie wiadomo, że Dąbrowa Białostocka jest podlaską stolicą piłki ręcznej. To niewątpliwa zasługa naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Warto wspomnieć, że od 2015 r. w naszej szkole funkcjonuje Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej – jedyny w województwie podlaskim na poziomie ponadgimnazjalnym w kategorii chłopców i dziewcząt. Dzięki temu nasi uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności w zakresie piłki ręcznej na zgrupowaniach i obozach oraz brać udział turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Najlepsi spośród nich zasilają szeregi drużyny KS Szczypiorniak grającej z sukcesami na poziomie drugoligowym. Nasi uczniowie startują w Licealiadzie województwa podlaskiego w piłce ręcznej, gdzie, wielokrotnie w ostatnich latach, zdobywali tytuł mistrzowski i zajmowali czołowe miejsca w rywalizacji na poziomie ogólnopolskim.

Zatem na uroczystości nie mogło zabraknąć krótkiego pokazu strzeleckich możliwości  naszych szczypiornistów. Nad jego przygotowaniem czuwał Mirosław Tokajuk.

Kolejne wybitne osiągnięcia możemy też podziwiać w innych dziedzinach sportowych. Nią niewątpliwie jest taekwon-do a nad jego rozwojem czuwa Tomasz Leszkowicz. W Combat Sports Academy skupieni są adepci z Dąbrowy Białostockiej i Lipska. Wśród nich znajdują się nasi uczniowie, którzy są m.in. medalistami Mistrzostw Polski Juniorów w taekwon-do ITF, czyli Patrycja Lipska i Maciej Budnik a także medaliści międzynarodowych zawodów – Hubert Mackało. Możliwości naszych taekwondzistów mogliśmy podziwiać w krótkim pokazie przygotowanym pod okiem trenera.

Ostatnim elementem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, to prężnie rozwijająca  się w naszej szkole działalność promująca naukę języków obcych. Organizujemy konkursy sprawdzające i doskonalące ich znajomość. Każdego roku nasi uczniowie biorą udział i uzyskują wysokie wyniki w wielu konkursach językowych na poziomie powiatu, województwa oraz kraju. Ważnym elementem edukacji językowej jest realizacja projektu Wolontariat Europejski (EVS), który funkcjonuje w szkole od roku 2013 r. Dotychczas gościliśmy wolontariuszy z Armenii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Francji, Gruzji, Ukrainy i Białorusi. Dzięki nim nasi uczniowie mają szansę rozwijać swoje umiejętności językowe, szczególnie z zakresu języka angielskiego i rosyjskiego, ale nie tylko. Mogą też  uczestniczyć w wielu różnorodnych zajęciach: językowych, sportowych, naukowych i artystycznych.

Swoje umiejętności językowe i artystyczne uczniowie mogą potwierdzać w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej,  który jest organizowany w naszej szkole już od pięciu lat. Jest to impreza cykliczna, która zgromadziła do tej pory 129 uczestników szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnzjalnych z powiatu sokólskiego i augustowskiego oraz uczniów z Białorusi i Litwy. Tradycją tego konkursu jest również to, iż w jury zasiada ekspert, właściciel Studia Piosenki – Jerzy Tomzik. Co roku konkurs cieszy się  popularnością wśród młodzieży chętnej do śpiewania w języku angielskim. Uczestnicy prezentują wysoki poziom wokalny i językowy. Np. w ubiegłym roku szkolnym nasze uczennice zajęły wysokie miejsca – I , IV i VI. W czasie uroczystości zaprezentowała się  Samanta Świetlicka w utworze „I will survive” i Alina Obuchowicz z utworem „Monday morning”. Dziewczęta  pracowały pod opieką Krystyny Kopańko.

Od trzech lat do grona uczniów dąbrowskiego liceum dołączają nasi rodacy z Białorusi. W tym roku mamy liczną, dwunastoosobową  grupę, która rozpoczęła edukację w klasie pierwszej. Uczniowie prezentują m.in. wysokie umiejętności wokalne. Na uroczystości zaprezentowały się Diana Krzewicka i Angelina Awiżycz w utworach wykonanych w jęz. rosyjskim „Bije bit” i „Na deser”. Dziewczęta  pracowały pod opieką Joanny Pigiel.

A na zakończenie uroczystości ze specjalną dedykacją został wykonany utwór „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty przez Walerię Łukaszewicz i Alinę Obuchowicz.

Całość działań artystycznych i sportowych koordynowała Elżbieta Kondracka.

 Tekst: Edyta Budnik i Elżbieta Kondracka, zdjęcia Kamil Guziejko i Paulina Godlewska