Z wyrazami współczucia rodzinie i znajomym…

 

Z głębokim żalem informujemy, iż  w dniu 25 maja 2018 roku w Manchesterze

odbył się pogrzeb, zmarłej 25 kwietnia 2018 roku 

 

Ś†P

Zofii Żaby – córki Generała Nikodema Sulika

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani  Zofii Żaby z domu Sulik. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniała i ciepła osoba, która kilkakrotnie odwiedziła naszą szkołę będąc pośredniczką pamięci o naszym Patronie Generale Nikodemie Suliku. Spotykała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej, nie tylko jako córka Generała, ale jako współuczestniczka dramatów związanych z okupacją sowiecką. Przeżyła wraz z matką Anielą deportowanie na Syberię, gdzie doświadczyła okrucieństwa systemu komunistycznego. Dzięki Bożej Opaczności udało jej się w tym koszmarze odnaleźć Ojca i wraz z nim opuścić „nieludzką ziemię”. W szeregach Armii Polskiej dotrwała do końca działań wojennych na froncie włoskim.

Będąc wspaniałym pedagogiem, potrafiła w bardzo obrazowy sposób przedstawić losy swoje i swojej rodziny na spotkaniach z młodzieżą naszej szkoły. Zawsze z niecierpliwością oczekiwaliśmy  kolejnych spotkań. Pani Zofia zawsze zadziwiała nas swoją kondycją, pamięcią i zmysłem obserwacji. Aż trudno uwierzyć, że spotkania te stanowią zamknięty rozdział.

Oby łaskawy Bóg wynagrodził jej wszelkie cierpienia, jakich doznała w ziemskim życiu, o co będziemy prosić w modlitwie.

 

Społeczność szkolna

Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej