Zbyszek o Czechach, czyli subiektywnie o międzynarodowym projekcie

W dniach 6-14 kwietnia 2013 roku odbyła się międzynarodowa wymiana w Czechach, w której uczestniczyła grupa naszych uczniów. W tym projekcie uczestniczyły osoby z 6 krajów: Bułgarii, Czech, Litwy, Estonii, Belgii i Polski. Każda siedmioosobowa grupa składała się z lidera (osoby odpowiedzialnej za bezpieczne dotarcie do miejsca, w którym odbywała się wymiana) oraz sześciu uczestników.
Po bardzo długiej i męczącej podróży, która trwała 20 godzin byliśmy zmęczeni. Pierwsze dni były trudne. Każdy z nas zadawał sobie pytanie co ja tu robię?, lecz w miarę upływu czasu wszystko zaczynało się zmieniać. Poznaliśmy bliżej inne osoby uczestniczące w wymianie, spędzaliśmy z nimi bardzo miło zarówno czas wolny, jak i zajęcia. Wykłady były urozmaicane energaizerami – czyli formą rozrywki, która miała na celu relaks i bliższe zapoznanie się z innym. Każdy czuł się swobodnie w towarzystwie przybyłych osób.
Poznane przeze mnie osoby przeważnie były indywidualnościami, które wiedziały czego chcą w życiu. Pozwoliły mi także poznać oraz zrozumieć ich kulturę, zwyczaje, a także religię. Wyjazd umożliwił mi szersze postrzeganie świata – widzenie jego plusów i minusów. Na wymianie można było zrozumieć, że życie składa się z tego co tu i teraz, a nie tego co będzie za kilka lat, a może nawet nie będzie? Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć świat z innej perspektywy to polecam udział w wymianie. Możecie nauczyć się wiele, a także doświadczyć czegoś niebywałego… niezwykle zaskakującego. Czasem nawet tajemniczego…
W czasie naszego pobytu pogoda nas nie rozpieszczała, lecz to nie pokrzyżowało naszych planów. Furorę zrobiła stacja paliw, która była jedynym miejscem, gdzie mogliśmy coś kupić. Nie była wcale blisko, dlatego chodziliśmy w sporych grupkach, rozmawiając o swoich zainteresowaniach i planach na przyszłość. Mieliśmy również przyjemność spróbowania tradycyjnych potraw z każdego kraju. Nasze kubki smakowe były atakowane przeróżnymi smakami, które były wyśmienite!
Tematem codziennych zajęć były zagadnienia związane z nagrywaniem i montażem filmów. Zostaliśmy podzieleni na 6 grup i każdej został przypisany temat filmu, który mieliśmy nakręcić i zmontować własnymi siłami. Czwartego dnia pobytu pojechaliśmy do miasta Hradec Kralove, gdzie naszym zadaniem było zdobycie odpowiednich materiałów do naszych produkcji. Pozostałe dni spędziliśmy pracując wytrwale nad montażem. Tworzenie filmu nie było tylko i wyłącznie ciężką pracą… Mieliśmy chwile zabawne, a czasem nawet komiczne. Byliśmy bardziej odkrywcami, niż osobami robiącymi tylko i wyłącznie film dokumentalny. Efekty wielu godzin ciężkiej pracy był wręcz zaskakujące! Stworzone przez nas filmy możecie obejrzeć na YouTube Jeżeli naprawdę chcecie zobaczyć co są w stanie zrobić młodzi ludzie przy odrobinie zabawy i ciężkiej pracy, to obejrzyjcie film To find the rainbow. Pozwoli on wam zrozumieć, co jest tak naprawdę ważne w waszym życiu.
Każdy z nas bardzo ciepło wspomina tydzień spędzony w Czechach . Liczymy, że nie będzie to ostatnia wymiana, w której nasza szkoła wzięła udział.

Zbyszek Kowalczyk

420907_448602831881450_1554859701_n(1)