Z wizytą w Ioanninie w Grecji w 3rd Senior High School „EPIFANIOS SCHOOL” w ramach projektu „Sorry, taki mamy klimat”

W dn. 4 – 12 marca 2023 roku czworo naszych nauczycieli wraz z pedagogami z Hiszpanii z Colegio Séneca SCA z Cordoby w gości w Ioanninie w Grecji w 3rd Senior High School „EPIFANIOS SCHOOL” w ramach warsztatów dla nauczycieli. To pierwsza wizyta zagranicznych gości w Grecji, zaś czwarta zaplanowana mobilność w ramach projektu „Sorry, taki mamy  klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 z programu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Międzynarodowe spotkanie w pierwszym dniu pobytu służyło w głównej mierze poznaniu walorów przyrodniczych i kulturowych Ioanniny leżącej w regionie Epir. Istotny element to wymiana doświadczeń w zakresie dotychczasowej realizacji projektu a także jego monitoring.

Najpierw nauczyciele zwiedzili Muzeum Historii Grecji Pavlosa Vrellisa. To muzeum figur woskowych , które obejmuje wydarzenia i bohaterów greckiej historii, a także historię regionu. Kolejny obiekt to Muzeum Sztuki Współczesnej autorstwa Papagiannisa. Warto dodać, że dużo rzeźb i instalacji wykonanych było z 

materiałów uzyskanych z recyklingu. Niewątpliwą atrakcją turystyczną dla wszystkich gości były góry Pindos i wizyta w Jaskini Perama.

Ioannina to najbardziej deszczowe miasto w Grecji a jednocześnie jest stolicą Epiru, rozciąga się wokół pięknego jeziora Pamvotida, które w szczególny sposób wpływa na środowisko naturalne, klimat i charakter miasta. Jezioro ze swoimi spokojnymi wodami i małą wyspą jest pomnikiem przyrody, wokół którego żyje cała okolica.

Iannina to także miasto wielokulturowe, zdominowane głównie przez wpływy chrześcijańskie, islamskie i żydowskie. To współistnienie wpływów kulturowych jest wyraźnie widoczne w historycznym centrum miasta. Pasaż Stoa Louli jest jednym z miejsc, w których trzy społeczności współpracowały i prosperowały.

Tekst i zdjęcia: Edyta Budnik