Jak ważna jest ekologia!

Jednym z ważniejszych wyzwań związanych z realizacją projektu „Sorry, taki mamy klimat” było zapoznanie się z edukacją ekologiczną oraz gospodarką odpadową i recyklingiem w Grecji. Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć bardzo nowoczesny Zakład Recyklingu i Gospodarki Odpadami  na terenie miasta Ioannina. Dowiedzieli się o prowadzonej tam edukacji ekologicznej dla uczniów miejscowych szkół a także skali realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadowej i stopnia recyklingu w zakresie wybranych surowców:  opakowania PET, szkło i odpady aluminiowe. Ioanina jest miastem położonym nad Jeziorem Pamvotida. Uczestnicy projektu dotarli na  jedną z dwóch zamieszkałych wysepek, gdzie w Ośrodku Ochrony  Przyrody rozmawiali o sposobach ochrony wód i i przyrody w regionie Epiru. Omawiali genezę jeziora, obserwowali kręgowce żyjące nad Jeziorem Pamvotida za pomocą googli oraz ptaki przy użyciu profesjonalnej lornetki.  Niewątpliwą atrakcją dla uczestników projektu był Wąwóz Vikos, leżący w strefie Parku Narodowego Vikos-Aoös w regionie Zagori, cud świata przyrody w Grecji, znany jako „Grecki Wielki Kanion” ze względu na zawrotne klify i oszałamiające wysokości. Według Księgi Rekordów Guinnessa Wąwóz Vikos jest najgłębszym wąwozem w stosunku do swojej szerokości na świecie. Imponujący wąwóz ma wiele wspaniałych pionowych formacji geologicznych z szeroką gamą różnych ekosystemów, a także obfitość flory i fauny, które żyją w jednym z najbardziej intrygujących rezerwatów przyrody w Europie.

Ciekawa formacja naturalna znajduje się również w regionie Zagori , który także uczestnicy projektu mieli okazję podziwiać,  pełen tradycyjnych wiosek i jest powszechnie uważany za najpiękniejszy obszar w Grecji. Młodsi uczestnicy projektu z pewnością owe cuda zobaczą we wrześniu w ramach 6. mobilności.

Wszystkie działania odbywają się w ramach projektu „Sorry, taki mamy  klimat” o nr 2021-2-PL01-KA220-SCH-000049222 z programu Erasmus+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Całkowita kwota dofinansowania przyznana na realizację  projektu wynosi  153 146 euro na trzy kraje partnerskie. Zespół w Dąbrowie Białostockiej jest placówką koordynującą przedsięwzięcie. 

Tekst i zdjęcia: Edyta Budnik