Oliwia Kopeć z IV miejscem w finale Olimpiady Wiedzy o HIV i AiDS

13.05.2022 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbył się finał wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV i AiDS. Uczennica naszej szkoły z kl. IIb Oliwia Kopeć zajęła IV miejsce. Pracowała pod opieką merytoryczną Agnieszki Dzienisik.

Etap wojewódzki to finał całej olimpiady. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół średnich, którzy okazali się najlepsi podczas dwóch wcześniejszych etapów: szkolnego i powiatowego. Pytania dotyczyły m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, patogenezy zakażeń HIV, drogi szerzenia się zakażeń HIV, czynników i okoliczności sprzyjających zakażeniu, a także innych chorób przenoszonych drogą płciową. 

Celem olimpiady było poszerzanie wiedzy wśród młodzieży na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.

– Życzę wam, żebyście pozostali przy tych zainteresowaniach, bo zdrowie publiczne, medycyna, wszystko to, co związane z naukami o zdrowiu, to niekończąca się przygoda, a ja liczę na to, że będziecie państwo rozwijać się w tym zakresie na poziomie szkolnym, studenckim i w przyszłości zawodowym – mówił Dominik Maślach, dziękując uczniom za udział w olimpiadzie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Dzienisik