Triumf w zmaganiach z piórem – konkurs ogólnopolski

Uczennica  klasy  pierwszej Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej – Agnieszka Chodziutko, uzyskała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim im. Fiodora Dostojewskiego „W poszukiwaniu Boga w człowieku”. Agnieszka pod kierunkiem nauczyciela polonisty – Urszuli Puczyńskiej, napisała opowiadanie pod tytułem „Danse mcabre” inspirowane „Przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie”.

Pomysłowość opowiadania oraz kunszt językowy uczestniczki zaowocowały ważnym osiągnięciem – wyróżnieniem. Niestety, ze względu  na trudną sytuację w kraju, nie było oficjalnej gali . Uczennica czeka na nagrodę, która ma być przesłana pocztą.

Wydawnictwo świętego Jana Apostoła – organizator konkursu prozatorskiego,  informuje, że  jego  pokłosie  pt. „Nawrócenie przez cierpienie”, jest przygotowywane do druku.

Dziękuję Agnieszce za trud włożony w napisanie tak pięknej pracy i zachęcam do dalszego rozwoju twórczego.

Oto fragment opowiadania:   A czego pragnął ten zwykły Izraelita, który pobierał nauki w dalekim pogańskim kraju? Czego mógł żądać ten wierny Żyd? Joel chciał spotkać Boga twarzą w twarz. Chciał pozbyć się wątpliwości. Dążył do tego, by znów bezgranicznie uwierzyć, by móc znowu zacząć kochać.
Minął wysokie drzewo dające cień zagubionym, podejrzanym czy znękanym wędrowcom. Dlaczego Stwórca nie chciał go wysłuchać? Takie myśli dopadały go podczas tej samotnej wędrówki.
Zatrzymał się niedaleko miasta, bo jego osiołek potknął się na nierównej drodze. Mężczyzna pochylił się, by wyjąć kamyk wbity w kopyto zwierzęcia. W tym momencie przeszła go nagła, nieuzasadniona fala niepokoju. Czyżby jakiś znak? Na swoje nieszczęście zignorował go, za co później miał drogo zapłacić. Pogłaskał zwierzę po grzbiecie. Mury Jerycha były już dobrze widoczne. Uśmiechnął się lekko na myśl o spotkaniu dawno niewidzianej rodziny. Tyle lat minęło. Oddał się kolejnym refleksjom i znienacka
poczuł gwałtowne uderzenie w głowę. Upadł na gorący piasek, by po chwili osunąć się w ciemność.

 

Tekst: Urszula Puczyńska                                                         Zdjęcia: Agnieszka Chodziutko