Kolejny etap projektu „Gminy – aktywni członkowie społeczności” z zakresu Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Gminy – aktywni członkowie społeczności” z zakresu Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska odbyło się na terenie Powiatu Sokólskiego w dniach 31 stycznia – 2 lutego 2020 roku. W ramach wyjazdu uczestnicy szkolenia mogli wziąć udział w zajęciach takich jak: aktywne warsztaty z psychologiem, zajęcia ceramiczne, warsztaty pracy z drewnem czy też sportowe zmagania rodzin. Szczególnym zainteresowaniem, głównie pań cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem filcu oraz papierowej wikliny.  Najmłodsi uczestnicy obozu mieli okazję, aby odprężyć się na spektaklu zaprezentowanym przez wolontariuszy europejskich EVS pod nazwą „Różnorodni”, który poprzedziło malowanie twarzy oraz tworzenie kul do kąpieli. Dla największych obozowych „twadzieli” przygotowane zostały zajęcia z samoobrony.

Drugi dzień obfitował zarówno w warsztaty tematyczne, jak i doznania zarówno kulturowe, jak i przyrodnicze. Stąd też delegacja polsko-litewskich rodzin odwiedziła Kruszyniany oraz Poczopek. Tatarskie jadło smakowało wszystkim, podobnie, jak wieczorna niespodzianka w postaci przejażdżki wozami po lesie. Ostatnim akordem trzydniowego obozu szkoleniowego było spotkanie zespołu projektowego a także uczestników podczas tradycyjnej projektowej ewaluacji.

Obóz miał za zadanie stworzyć strategię działań integracyjnych na rzecz rodzin z Powiatu Sokólskiego, Rejonu Solecznickiego oraz Rejonu Orańskiego, którzy również uczestniczyli w działaniu a także zintegrować samorządy Polski i Litwy we wspólnym tworzeniu polityki prorodzinnej.

Celem projektu jest zapewnienie zintegrowanej i lepszej jakości administracji publicznej i usług publicznych dla wzmocnienia rodziny. W projekcie biorą udział trzej partnerzy : Samorząd Rejonu Solecznickiego, Powiat Sokólski i Samorząd Rejonu Orańskiego. Docelową grupą projektu są: pracownicy samorządowi, rodziny, członkowie społeczności. Realizacja projektu trwa 18 miesięcy, a ogólny budżet wynosi 365 224,25 euro. Ogólna kwota budżetu Powiatu Sokólskiego wynosi 85 673,45 euro, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 72 822,43 euro, a 12 851,02 euro z budżetu Powiatu Sokólskiego.

foto Tomasz Lewko Sokolka.tv