Nagroda specjalna dla uczennicy dąbrowskiego liceum

Miło mi poinformować, że uczennica dąbrowskiego liceum – Agnieszka Budnik znalazła się w gronie laureatów w prestiżowym VI  Konkursie  im. Anny  Markowej, organizowanym przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczennica otrzymała nagrodę specjalną od Lecha Marka – syna patronki konkursu.

Agnieszka przy współpracy z nauczycielem  polonistą – Urszulą Puczyńską  napisała esej egzystencjalno-filozoficzny  pod tytułem Mors magistra vitae est”, inspirowany twórczością Anny Markowej. Mottem tegorocznego konkursu było hasło „posprzątać życie”, zaczerpnięte z wiersza poetki „Trzeba posprzątać życie”. Agnieszka  zainspirowała się wierszem oraz sięgnęła do opowiadań Markowej: „Mój Narcyz” oraz „Wielka wygrana” a jako kontekst przywołała prozę Marka Hłaski i Jarosława Iwaszkiewicza.

Wniosek  wypływający z opowiadań Anny Markowej stał się rozbudowaną  konkluzją w pracy Agnieszki.

 

Życie i śmierćdwie fundamentalne skrajności na osi naszego ziemskiego istnienia – nie konkurują ze sobą o posiadanie człowieka. Współistnieją za to, przenikają się na każdym kroku. Śmierć, choć przez wielu przepędzana, niestrudzenie trwa i rzetelnie wypełni swoją rolę. Niejednokrotnie zdejmuje klapki z ludzkich oczu i staje się życiowym pędem. Dlatego powiedzieć, że śmierć jest dopełnieniem życia to ciut za mało. Śmierć pomaga żyć.”

 

Uroczysta gala rozstrzygająca konkurs odbyła się 29 maja 2019 roku w auli Uniwersytetu  w Białymstoku. Poprzedziło ją nadanie skwerowi przy uniwersytecie imienia Anny Markowej. W trakcie uroczystości wysłuchano audycji o pisarce, wykładu profesora Dariusza Kuleszy oraz prac laureatów.

Agnieszka, oprócz pięknego dyplomu, otrzymała zestawy książek oraz piór.

Gratuluję Agnieszce sukcesu i zachęcam do kolejnych zmagań literackich.

 

Tekst i zdjęcia: Urszula Puczyńska

dav