Survival na manewrach klas mundurowych

15 czerwca 2018 odbyły się kolejne, a jednocześnie ostatnie, manewry klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej. Ich cel był zgoła odmienny od dotychczasowych, bo dotyczył podstawowych zasad survivalu, dlatego też miały one miejsce w plenerze – lasku przyszpitalnym. W roli instruktorów wystąpili żołnierze z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Białegostoku.

Uczestnicy zajęć zapoznawali się z wybranymi zasadami sztuki survivalu. Uczyli się, jak zapewnić sobie wodę, pożywienie, schronienie i rozpalić ognisko. Te umiejętności ćwiczyli w dwóch grupach. Zaczęli od ,,delikatnego kamuflażu” (który najlepiej oddają zdjęcia). Potem dowiedzieli się, jak szybko podgrzać jedzenie w warunkach polowych bez rozpalania ogniska. Mogli również spróbować ciepłego bigosu, który przygotowali sobie wcześniej metoda survivalu. Także uczyli się zorganizować sobie miejsca noclegowe lub obserwacyjne. Tam każdy mógł sobie rozłożyć śpiwór – ,,norkę” i praktycznie sprawdzić ewentualny komfort noclegu. Inne umiejętności, które doskonalono to rozpalanie ogniska bez użycia zapałek czy zapalniczki – metodą ,,Dakota fire fole”. Uczniowie uświadomili sobie, że rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, to niełatwa sztuka.
Uczestnicy szkolenia wyrażają wielką wdzięczność żołnierzom z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Białegostoku za zaangażowanie, poświęcony czas a przede wszystkim profesjonalizm i fachowość.
Warto nadmienić, że klasy mundurowe LO w Dąbrowie Białostockiej od września 2017 roku rozpoczną realizację pilotażowego programu dla klas mundurowych we współpracy z MON jako jedna z pięciu szkół w woj. podlaskim a jedyna w powiecie sokólskim i augustowskim.

Tekst i zdjęcia: Kamil Guziejko