Dzień Zwycięstwa na Białorusi

W dniach 08-10 maja 2018r. sześć uczennic klas mundurowych pod opieką st. chor. sztabowego Janusza Bielawskiego i Elżbiety Kondrackiej uczestniczyło w wyjeździe na Białoruś. Celem wyprawy było obejrzenie eksponatów i urządzeń wojskowych na Linii Stalina oraz obserwacja przez uczestników wyprawy rekonstrukcji bitwy pomiędzy wojskami radzieckimi i niemieckimi. Owe wydarzenie to ważny element obchodów Dnia Zwycięstwa. Miłym akcentem w rekonstrukcji wydarzeń było zaznaczenie udziału wojsk polskich w zwycięstwie nad Niemcami.
Niewątpliwie istotnym aspektem wyprawy było zwiedzanie Mińska – stolicy Białorusi. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia m.in. pałacu prezydenckiego, Biblioteki Narodowej Białorusi, Soboru św. Piotra i Pawła, przespacerowali się Trockim Przedmieściem i Placem Niepodległości. Kolejny etap podróży to przepiękne Grodno z jego malowniczą Starówką i zamkiem.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z wyjazdu, urzeczeni gościnnością dyrekcji i rady pedagogicznej, partnerskiej szkoły w Słobodzie (pod Mińskiem) uczestnicy wyprawy wrócili do Dąbrowy.

Zuzanna Jurgilewicz