„ Nie jestem bohaterem…”- niecodzienna lekcja historii i społeczeństwa

11 kwietnia 2018 roku na lekcję historii i społeczeństwa w dąbrowskim liceum został zaproszony sierżant Szymon Mutwicki – weteran wojenny współpracujący z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. W sposób przystępny i pełen różnego rodzaju dygresji opowiedział młodzieży o swoich doświadczeniach wojennych związanych z misjami w Afganistanie i Iraku. Wspomniał kolegów z którymi walczył, nawiązał do ich losów. Powiedział o traumie związanej z misjami i o życiu po powrocie z misji. Przedstawił konsekwencje walk poza granicami Polski, narażenie życia, uszczerbek na zdrowiu, oddalenie od rodziny. Dość powściągliwie opowiedział o wpływie misji na psychikę ludzką.
W wypowiedzi prelegenta wiele było osobistych rozważań. Szymon Mutwicki podkreślał, że nie jest bohaterem, nie postrzega tego co robił w kategorii bohaterstwa. Wspomniał również o tym jak weterani są postrzegani przez społeczeństwo, o fali krytyki i określeniu ich najemnikami. Sierżant Mutwicki podkreślał, że jest polskim żołnierzem, a nie najemnikiem.
Prelegent nawiązał również do książki dotyczącej przeżyć weteranów – ”Straty. Żołnierze z Afganistanu” , która jest zbiorem rozmów, z tymi, którzy w Afganistanie stracili: nogi, ręce, wewnętrzną równowagę, poczucie bezpieczeństwa, rodzinę lub samych siebie.
Spotkanie z Szymonem Mutwickim było nie tylko pouczającą lekcją historii, ale również pokazywało, że weterani wojenni zasługują na szacunek i wsparcie. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji. Niewątpliwym atutem wystąpienia było również poczucie humoru prelegenta oraz charyzmatyczność, która przyciągała słuchaczy. Czas tak szybko minął, że zabrakło go na pytania.
Serdecznie dziękujemy za przybycie. Dziękujemy również Elizie Masłowskiej za możliwość spotkania.

Tekst i zdjęcia: Urszula Puczyńska