Wycieczka naukowa do kampusu Uniwersytetu w Białymstoku.

Grupa 12 uczniów klas pierwszych i drugich wyruszyła z samego rana w sobotę 9 grudnia do Białegostoku. Głównym celem wycieczki był udział w wykładzie „Promieniowanie jonizujące jest cool” na Wydziale Fizyki UwB. Po przyjeździe okazało się, że w kampusie uniwersyteckim było więcej atrakcji niż planowaliśmy. Również sam obiekt zrobił ogromne wrażenie na młodzieży, ponieważ dla większości był to pierwszy przyjazd w to miejsce. Najpierw skierowaliśmy się do Uniwersyteckiego Centrum Kultury, gdzie zwiedziliśmy wystawę IPN „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Następnie uczniowie wzięli udział w „Kryminalnych zagadkach kampusu UwB”. Wydziały uniwersyteckie przygotowały ciekawe stoiska, a poza tym udostępnione były konsole gier komputerowych. Kolejnym punktem było zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, gdzie oprócz niesamowitych eksponatów z wielu zakątków kuli ziemskiej, można obejrzeć gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Oczywiście uczniowie pozostawili wpis w Kronice pamiątkowej wyłożonej w gabinecie. Nadszedł czas na wykład na Wydziale Fizyki profesora Ludwika Dobrzyńskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, na który przyszło bardzo wielu uczniów (niektórzy musieli siedzieć na schodach sali wykładowej). Wykład był bardzo ciekawy i przystępny, a profesor obalał mity dotyczące promieniotwórczości. Czas minął szybko w kampusie, ale nasza wycieczka trwała nadal. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Zespołu Szkół w Suchowoli, gdzie dołączyliśmy do Maratonu Pisania Listów – Amnesty International w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. Każdy mógł napisać list po polsku lub w języku angielskim, aby zabrać głos w słusznej sprawie.

Okazuje się, że dzień wolny od szkoły można spędzić aktywnie uczestnicząc w ciekawej wycieczce naukowej.

Zapraszamy do udziału w kolejnym sobotnim naukowym wyjeździe. Dziękujemy panu Maciejowi Sulikowi Dyrektorowi M-GOK za pomoc w organizacji wycieczki.

Jolanta Konstańczuk – organizatorka i opiekunka wycieczki.