Z wizytą na Politechnice Białostockiej

Grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej 10 marca 2016 roku wzięła udział w wykładzie, warsztatach i laboratoriach zorganizowanych przez Politechnikę Białostocką. Zajęcia rozpoczęły się od prelekcji poświęconej zastosowaniu komórek ludzkich w biotechnologii. Młodzież obejrzała prezentację multimedialną, dotyczącą hodowli komórek i tkanek. Kolejny etap to praca licealistów w grupach 15 osobowych. Młodzież wzięła udział w 3 zajęciach: zastosowanie komórek ludzkich w biotechnologii, termowizja budynku oraz biochemia w żywności. Trzygodzinna edukacja zyskała uznanie młodzieży. Sympatyczna atmosfera zajęć oraz otwartość wykładowców i studentów z koła naukowego sprzyjały pozyskiwaniu wiedzy.
Oto skrócona relacja uczennicy z klasy 1b, Dominiki Chodziutko:
Na początku pani profesor wprowadziła nas w temat biotechnologii. Dowiedzieliśmy się, czym ta dziedzina nauki się zajmuje i na czym głównie bazuje. W laboratorium przeprowadziliśmy własnoręcznie, pod okiem pracownika naukowego i studentów proces wyizolowania DNA z owoców kiwi i z cebuli. Naszym zadaniem było rozdrobnienie owoców i warzyw w moździerzu, następnie dodaliśmy do tego roztwór solny i płyn do mycia naczyń. Mieszankę przesączyliśmy i połączyliśmy z alkoholem etylowym. Mogliśmy gołym okiem zaobserwować w probówce nici DNA. Później zobaczyliśmy rozdzielenie białka w wykonaniu studenta trzeciego roku biotechnologii. Była to część żmudnego i długotrwałego procesu. Pan Grzegorz do specjalnego żelu wprowadził niebieską substancję, a później umieścił to w urządzeniu, po czym zalał buforem. Czekaliśmy 15 minut, aby białko podzieliło się na frakcje. Później obejrzeliśmy wyniki pracy.
Na wykładzie z termowizji budynków dowiedzieliśmy się, na czym polega to zjawisko i w jakim celu się je stosuje. Poznaliśmy różnorodne zastosowania termowizji i zobaczyliśmy przyrządy do tego służące.
Zajęcia były bardzo interesujące, szczególnie te laboratoryjne. Mogliśmy zobaczyć, jak w praktyce wyglądają studia na politechnice i uważam, że naprawdę warto było tam pojechać!

IMG_20160310_115239 IMG_20160310_120138 IMG_20160310_123404 IMG_20160310_123439 IMG_20160310_124317 IMG_20160310_100951