Uczestnicy projektu „Praktyczne jest bardziej logiczne”, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej mieli także okazję zwiedzić piękne miasto Ohrid. Poznali jego bogatą historię i dziedzictwo kulturowe. Wizyta obejmowała starożytne klasztory i zabytki, oferując uczestnikom wgląd w kulturową i duchową istotę tego miejsca. Piękno architektury i znaczenie zabytków pozostawiły trwałe wrażenie.
Szczególnym przystankiem na trasie było mini muzeum poświęcone wytwarzaniu słynnej perły ochrydzkiej , gdzie uczestnicy dowiedzieli się o wyjątkowej tradycji i sekretnej technice jej wytwarzania przywiezionej przez rosyjskiego żołnierza z Jeziora Bajkał. Fascynujący proces, przekazywany z pokolenia na pokolenie, sprawił, że wszyscy głęboko docenili to wykwintne lokalne rzemiosło.
Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Papieru, gdzie uczestnicy mieli wyjątkową okazję, aby zobaczyć tradycyjne techniki wytwarzania papieru i zaobserwować proces drukowania na jednej z trzech istniejących replik kultowej prasy Gutenberga. Uczniowe mieli również możliwość uczestniczenia w rejsie statkiem po jednym z najstarszych i największych jezior w Europie – Jeziorze Ochrydzkim. Jego różnorodność biologiczna zachwyciła uczniów. Znajdują się tam endemiczne gatunki ryb, takie jak pstrąg ochrydzki oraz różnorodne rośliny wodne. Po drodze odwiedzili osadę paleolityczną w Zatoce Kości. To miejsce, znane jako Muzeum na Wodzie, prezentuje rekonstrukcję pradawnej paleolitycznej osady na palach, gdzie można zobaczyć, jak ludzie żyli i pracowali tysiące lat temu.
Kolejnym przystankiem był klasztor Saint Naum. Uczniów oczarował piękny kompleks klasztorny z X wieku, położony nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego. bizantyjską architekturą, freskami i ikonami. Otoczony bujną zielenią, oferujący wspaniałe widoki jeziora oraz gór. Projekt „Praktyczne jest bardziej logiczne” o nr 2023-2-PL01-KA210-SCH-000177447 realizowany jest z programu Erasmus+ finansowanego ze srodków Unii Europejskiej kwota 60 000 euro. Tekst: Sylwia Chmielewska kl.3b Zdjęcia: Joanna Tarasewicz kl.2a i Wiktoria Sienkiewicz kl.3c