Szkolenie wojskowe w Łomży w ramach Branżowego Oddziału Wojskowego

W dn. 17- 19.06.2024 grupa uczniów z Branżowych Oddziałów Wojskowych pod opieką instruktora klas mundurowych Janusza Bielawskiego uczestniczyła w szkoleniu prowadzonym przez 18 Łomżyński Pułk Logistyczny.

Zajęcia obejmowały:

-użytkowanie maski gazowej oraz filtracyjnej odzieży ochronnej????,

-zasady funkcjonowania pracy na broni oraz jej budowę,

-postawy strzeleckie,

-musztrę,

-medycynę pola walki, 

-przeprowadzenie marszu ubezpieczonego,

-orientację w terenie bez użycia mapy,

-wyznaczanie azymutu.

Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia warsztatu, gdzie są serwisowane oraz naprawiane pojazdy wojskowe.

Ponadto uczniowie zwiedzili również Piątnicę Poduchowną i poznali jej historię. Mieli okazję także zobaczy trzy potężne forty połączone systemem wałów i fos Twierdzy Łomża. To najlepiej zachowany i najbardziej rozwinięty przyczółek mostowy na Narwi, gdzie 3 forty połączone są podziemnymi korytarzami.  Stanowią fragment XIX-wiecznych umocnień Twierdzy Łomża.

Dziękujemy dowódcy 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz żołnierzom za zorganizowanie szkolenia i zabezpieczenie logistyczne.

Tekst: Roksana Krotoszyńska II z 

Zdjęcia: Janusz Bielawski